SİYASET BİLİMİ BİLE BU SONUÇLARA AĞLAR

SİYASET BİLİMİ BİLE BU SONUÇLARA AĞLAR

ABONE OL
2 Haziran 2023 11:40
SİYASET BİLİMİ BİLE BU SONUÇLARA AĞLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayırlısı ile bir seçim sürecinin daha sonuna geldik. Yaklaşık 20 yıldan bu yana değişmeyen seçim sonuçları bu seçimde de değişmedi. Türk halkı tekrar ille de Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan dedi.

Ülke gündemine bakıldığında hiçbir demokratik ülkede görülmeyecek sonuçları bizler çok uzun zamandan bu yana ülkemizde yaşıyoruz. Muhalefetin inanılmaz vaatlerine rağmen Ak Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan girdikleri her seçimden zaferle çıkıyorlar.

Dünya tarihinde böyle bir ortamda böylesi vaatler ile seçimlere giren muhalefet inanın yüzde 90 oyla seçim zaferi yaşar. Ama Türkiye’de bu olmuyor. Üniversitelerde siyaset bilimi derslerinde bu sonuçlar mutlaka ders olarak okutulması gerektiğine inanıyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu yanlış bir adaydı. Girdiği tüm seçimleri kaybetmiş bir kişi ülkede belki de son kez yaşanacak seçimlerde aday olmamalıydı. Lakin Allah var Kılıçdaroğlu çok çalıştı. Güzel projeler hazırladı. Ama olmadı. Kılıçdaroğlu’nun yüksek performansına karşın bu seçimlerde kaybeden bir tek CHP oldu.

Nasıl mı?

Alacağı 40 milletvekilini toplamları yüzde 5 bile etmeyen Ak Parti eskilerine kaptırdı. Dünya’da eşi benzeri olamayan bir şekilde bu partiler oturdukları yerden çalışmadan 39 milletvekili çıkardılar.

İnanın en kritik oylamalarda bu vekiller her zaman Ak Parti lehine oy kullanacaklar.

Gelelim necip Türk insanının hangi vaatlere sırt çevirip Ak Parti’ye oy verdiklerine;

Açlık sınırında maaş alan ve her fırsatta açız diye meydanlara çıkanlara Kılıçdaroğlu 8 Bin 500 Lira ikramiye verecekti ama açız diye bağıranlar bunu kabul etmedi.

İş yok diye bağırıp geleceklerini yurt dışında arayan gençlere gelecek ve iş garantisi verdi. Gençler olmaz dedi.

Kadınlara aile sigortası vereceğiz, artık kimseye muhtaç olmayacaksınız denilen kadınlar, hayır istemeyiz, bizler için sahiplenmek çok daha iyi bir alternatif dediler.

Geçinemiyoruz diyen memurlara ve emeklilere yüksek maaş vaadi de memurlar ve emekliler için cazip gelmedi.

40 lira olan fındık taban fiyatlarına Kılıçdaroğlu 4 dolar vereceğiz dedi. Fındığın başkenti Giresun ve Ordu’da Ak Parti’ye yüzde 60-70 oranında oylar çıktı.

Bizleri enkaz altında bıraktığınız diye feryat eden depremzedelere Kılıçdaroğlu ücretsiz ev vereceğiz dedi. Ama depremzedeler hayır diyerek yüzde 70 oranında Recep Tayyip Erdoğan’ı isti yoruz dediler.

Girdi maliyetlerinden dolayı tarlalarımızı ekemiyoruz diyen çiftçiler de indirimli mazot, gübre ve ilaç vaatlerine olur demedi.

Hayvancılık öldü süt hayvanlarımızı kesime gönderiyoruz diye feryat eden hayvancılara ücretsiz hayvan desteği de nedense destek görmedi.

Çalınan milyarları geri getirip halka dağıtacağız söylemi de halk tarafından pek de ciddiye alınmadı.

Bütün kentler Suriyeli, Afgan ve Pakistanlı mültecilerin istilasına uğrarken, bu üreme hızıyla 20 sene sonra Türkler azınlıkta kalacakları belli olmuş iken halkımız onları geri göndereceğiz diyen Kılıçdaroğlu’na inanmadı.

Türkiye’de ev almanın çalışanlar tarafından hayal olduğu günlerde yabancılara ev satışları olmayacak söylemi kulak arkası edildi.

Bu vaatleri çoğaltmak kuşkusuz olası, yazdıklarım ilk anda gelen Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinden. Lakin Türk halkı asla bu vaatlere inandırılamadı. Millet İttifakının penceresinden bakarak halk zaten cahil, makarnaya kanıyorlar söylemi ile bu sonuçlar analiz edilemez.

CHP’nin gerçekçi bir analiz yapacağına da asla inanmıyorum.

Onlar yine Kılıçdaroğu’nun peşinden gitmeye her seçimde kafalarını duvara çarpmaya devam edecekler.

Atatürkçülerin ve devrimcilerin dışlandığı CHP yine sol bileşenlerle değil, Ak Parti eskileriyle yerel seçimlere girecek olurlarsa inanın İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok büyükşehri kaybedecekler.

Velhasıl kelam;

CHP artık sol, sosyal demokrat bir parti olduğu gerçeğine geri dönmeli ve Atatürkçü, sosyalist, devrimci kitlelerde kucaklaşmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.