RİSKLİ YAPILAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM (4)

RİSKLİ YAPILAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM (4)

ABONE OL
6 Nisan 2023 09:39
RİSKLİ YAPILAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM (4)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Riskli yapılara ilişkin olarak geçen haftaki yazımızda konuyu kiracılara yönelik olarak ele almış ve riskli yapı tespitini her ne kadar yalnızca malikler ve paydaşları talep edebilecek idiyseler de oturdukları binanın durumu hakkında endişeli olan kiracıların söz konusu tespiti talep edebilmeleri için de dolaylı bir yolu ele almıştık.
Bu yazımızda ise riskli yapı olarak tespit edilen ve hakkında bu konuda tapu kütüğüne şerh düşülen yapı için yıkım kararı haricinde güçlendirme kararı alınması mümkün müdür eğer mümkün ise söz konusu güçlendirme için neler yapılması gerekmektedir, bu konulara cevap arayacağız. Ancak unutulmamalıdır ki burada yer alan bilgiler genel ve soyut nitelikte olup her somut olayın ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle konusunda uzman bir avukata başvurmanız önerilmektedir.
Esasen güçlendirme kararı, alınmış yıkım kararına karşılık alternatif bir çözüm olarak ortaya çıkar. Zira binayı yıkmak yerine binada güçlendirme yapılabiliyorsa maliklerin mülkiyet hakkı olası bir yıkıma karşı daha fazla korunmuş olacaktır. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki riskli yapının yıkım yerine güçlendirilmesi ancak yapılan güçlendirme çalışması sonrası bina sağlam hale gelecek ve yıkılma tehlikesi tamamen ortadan kalkacaksa yapılabilecektir. Riskli her yapının güçlendirilmesi kararı alınarak binanın yıkımını önlemeye çalışmak, bir başka deyişle kanunu dolanmak mümkün değildir.
Riskli yapı sıfatını haiz bina hakkında ne yapılacağına dair karar alınabilmesi amacıyla kat malikleri bir araya gelerek olağanüstü bir toplantı yapmalıdır. Bu toplantıya yalnızca malikler ve onların paydaşları katılabilecektir zira riskli yapı hakkında karar verme yetkisi ilgili kanun nedeniyle yalnızca malik ve paydaşlarına aittir.
Bahsedilen bu olağanüstü toplantının gerçekleştirilebilmesi için kanun belirli bir yol öngörmüş ve bu yolu emredici kılmıştır. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 29. maddesinin ilgili fıkrası “Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az on beş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.” şeklindedir.
Kanuna uygun olarak yapılan olağanüstü toplantıda, riskli yapının yıktırılması yerine güçlendirilmesi gündeme alınmış ise öncelikle yapılacak ilk şey, malikler tarafından riskli yapının güçlendirilmesinin teknik olarak mümkün olduğuna dair bir tespit yaptırılması gerekmektedir.
Riskli yapının bu durumunun kesinleşmesinden itibaren idare, yapının yıktırılması için 60 günden az olmamak koşuluyla, ek olarak 30 gün daha verilebilmek üzere, bir süre belirleyecektir, işte maliklerce güçlendirme yapılması isteniyorsa maliklere verilen bu süre içinde yapının güçlendirilmesinin mümkün olduğu tespit ettirilmelidir. Bunun yanı sıra güçlendirme yapılabileceğine ilişkin tespitin ardından bu duruma ilişkin toplantı yapılarak maliklerce yapıya dair yasaya ve usule uygun olarak güçlendirme kararı alınmadır. Bu hususta bir güçlendirme projesi hazırlanmalı ve imar mevzuatı çerçevesinde güçlendirme ruhsatı alınmalıdır. Bahsedilen ruhsatı verecek olan idari kurum, güçlendirme işleminin ne kadar süre içinde yapılması gerektiğine dair bir süre belirleyecektir. Güçlendirme işlemi tayin edilen bu süre içinde yapılmalıdır.
Riskli yapının güçlendirilmesinin teknik olarak mümkün olup olmadığının araştırılması, yine mevzubahis yapının riskli olduğu tespitini yapan ve bu tespiti kesinleşen ilgili Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşlar tarafından yapılacaktır.
Açıkça görülüyor ki malikler tarafından riskli yapının yıktırılması yerine güçlendirilmesi daha çok kabul görüyorsa bu konuda oldukça hızlı hareket edilmeli, gerekli tespitler yaptırılarak buna ilişkin kat malikleri tarafından karar alınmalı ve bir güçlendirme projesi hazırlatılıp idareye başvuru yapılarak o projenin ruhsatlandırılması sağlanmalıdır.
Tüm bu aşamaların ardından, idare tarafından verilecek olan güçlendirme çalışması süresinin sonunda, yapının artık riskli olmadığının tespiti üzerine, tapu kaydında bulunan riskli şerhinin kaldırılması için başvuru yapılacaktır.
Riskli yapıların yıkılması kural iken bu yapıya ilişkin güçlendirme yapılması istisnai bir haldir. Eğer riskli yapının teknik olarak güçlendirilmesi mümkün değilse, yapılacak hiçbir işlem binanın tehlike arz etmeyecek duruma gelmesini sağlamıyorsa bu halde yapılacak olan şey kesin ve net olarak yıkım işlemi olacaktır.
(Devam edecek…)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.