YİĞİTLER ÇIKTI MEYDANE (2)

YİĞİTLER ÇIKTI MEYDANE (2)

ABONE OL
6 Nisan 2023 09:38
YİĞİTLER ÇIKTI MEYDANE (2)
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen hafta Cumhur İttifakının 28. Dönem milletvekili aday adaylarını tanıtmaya çalıştım. Bu hafta sıra Millet ittifakını oluşturan partilerin aday adaylarını tanıtmaya geldi. 27. Dönemde milletvekili olmayan Bandırma için umarım bu dönem farklı olur. Ancak çekincelerimi geçen hafta da belirttiğim gibi siyasetin bu kısmında da dik duracak, Genel Merkezin dayattığı adaylara direnecek ilçe yönetimlerinin olmadığını düşünüyorum. Umarım ben yanılırım. Millet ittifakının ana lokomotifi olan CHP’de Ahmet Akın’ın aday adaylığı için başvurmaması dengeleri oldukça değiştirecek. Sanırım Ahmet Akın bakanlık beklentileri içinde sıranın kendisine gelmesini bekliyor.
CHP ADAY ADAYLARI
Aslıhan Alaca: 198 Balıkesir doğumlu olan Aslıhan Alaca Ankara Hukuk fakültesi mezunu ve 18 yıldır avukatlık mesleğini sürdürüyor. Alaca halen Barolar Birliği Komisyon üyeliğinde bulunuyor.
Asuman Korzay: 1961 yılında Gönen’de doğan Asuman Korzay, ŞMG Lisesinin bitirdikten sonra Ankara Hukuk fakültesinden mezun olarak hakimlik görevine başladı. Orman Bakanlığı Hukuk müşaviri olarak emekli olan Korzay, 2009 yılında CHP’ye katıldı. Serbest avukatlık yapan Asuman Korzay, 2009-2014 yıllarında Bandırma Belediye Meclis üyeliğinde bulundu. Balıkesir Barosu kadın hakları komisyon üyesidir.
Derbo Sağır: Bandırma siyasetinin yeni yüzlerinden biri olan Derbo Sağır, sigorta ve gıda sektöründe faaliyet gösteren iş insanı. CHP rozetini Kılıçdaroğlu’nun taktığı Sağır, DİGSİAD Yönetim kurulu üyesi ve Yörük Türkmenleri Derneği Balıkesir İl başkanı.
Fatma Salı Karabacakoğlu: Belediye meclis üyeliğinden istifa ederek aday adaylığını açıklayan Karabacakoğlu özel bir eğitim kurumunun yönetim kurulu başkanlık görevini yürütüyor. Eğitimci ve sosyolog olan Fatma Salı Karabacakoğlu Kız Çocukları Umudumuz Derneği başkanı.
Hazal Saraçoğlu: Gençlerinde siyasette sözü olsun diye yola çıktığını söyleyen Hazal Saraçoğlu, aileden bir CHP’li. 1992 Bandırma doğumlu olan genç milletvekili aday adayı Hazal Saraçoğlu özel bir okulda müzik öğretmenliği yapıyor.
Mehmet Tüm: 1957 Kayseri doğumlu olan Mehmet Tüm, Balıkesir Necati Bey Akşam Eğitim Enstitüsü mezunu. 1990 yılından bu yana kendi inşaat firması ile Bandırma iş hayatında yer alıyor. Siyasette tecrübeli olan Mehmet Tüm, 2015 seçimlerinde Balıkesir milletvekili olarak mecliste yer aldı.
Nalan Pembe Çankaya: 1967 yılında Edincik’te doğan Çankaya, orta ve lise tahsilini Bandırma’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulundan mezun olan Nalan Pembe Çankaya sınıf öğretmeni olarak atandı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığında maarif müfettişi olan Çankaya emekli olarak milletvekili aday adaylığına başvuruda bulundu.
Oğulcan Koçak: 1990 yılında Bandırma doğan Oğulcan Koçak siyasete CHP’nin Gençlik Kollarında başladı. Gençlik Kolları yönetim kurulu üyeliği, gençlik kolları başkanlığı yapan Koçak 27. Dönem milletvekilliği sıralamasında 9. Sırada kendisine yer bulmuştu. Balıkesir Üniversitesi İktisat mezunu olan Oğulcan Koçak, Onyedi Eylül Üniversitesinde yüksek lisansına devam ediyor.
Selim Panç: Tıp doktoru olan Selim Panç, iki dönem Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği ve Bandırma Belediye Meclis üyeliği görevinde bulundu. CHP’deki çalışmaları sonucunda 4 yıl CHP İlçe Başkanlığı yaptı. Selim Panç, Sahil Yenice’li.
Taylan Engin: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde ulaştırma bölümü öğretim üyesi olan Engin, 1977 Balıkesir doğumlu. Yıldız teknik Üniversite İnşaat Mühendisliği mezunu olan Taylan Engin, akıllı ulaşım sistemleri konusunda Bandırma Belediyesine danışmanlık yapıyor.
İYİ PARTİ ADAY ADAYLARI
Millet İttifakının bileşenlerinden olan İyi Parti’de aday adaylığı için 3 kişi başvuru da bulundu. Türkiye’de en yüksek oy oranlarını bölgemizden alan İyi Parti’de öne çıkan isim kuşkusuz Turhan Çömez oldu.
Aysun Aykan: TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi olan Aysun Aykan, son dönemlerde deprem konularındaki açıklamalarıyla adından çok bahsettiren kişi oldu. İyi Parti genel merkez üst kurul üyesi olan Aykan, Balıkesir Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme kurulu üyesi, ÇYDD üyesidir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.
Turhan Çömez: Bölgenin en tanınmış siyasetçilerinden biri olan Turhan Çömez 22. Dönem Ak Parti milletvekili idi. İstanbul Tıp fakültesi mezunu olan Çömez Ak Parti’deki çıkışlarının ardından hakkında açılan davalar nedeniyle doktorluk mesleğine İngiltere’de devam etmişti. Davalardan beraat eden Turhan Çömez Türkiye’ye dönerek İyi Parti saflarında siyasete atılmıştı. Bölgede çok sevilen Turhan Çömez’in ilk sıradan aday gösterilmesi bekleniyor.
Yusuf Aymankuy: 1970 yılında Bandırma’da doğan Prof. Dr. Yusuf Aymankuy halen Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesinde öğretim üyeliği görevini yürütüyor. Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve otelcilik Yüksek Okulu mezunu olan Aymankuy’un alanında yayınlanmış çok sayıda makalem, uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş bildirilerim, uluslararası ve ulusal yayınevleri tarafından basılmış turizm bilim alanındaki kitaplarda kitap bölümlerim ile Kongre Turizmi ve Fuar Organizasyonları isimli kitapları bulunmaktadır.
GELECEK PARTİ ADAY ADAYLARI
Millet İttifakını oluşturan partilerden biri olan Gelecek Partisinden de Bandırma’dan bir aday adayı çıktı.
Burhan Deniz: 1990 yılında Ağrı da doğan Burhan Deniz, ilkokul, ortaokul liseyi Bandırma’da okuduktan sonra ticarete atıldı. Turizm, otomotiv ve inşaat sektöründe iş dünyasında yer aldı. Yakın zamanda Deniz Grup Firmasını kurup kurumsallaşma yolunda adımlar atan Deniz, 2020 yılında Gelecek Partisi ile birlikte Bandırma İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Halen Gelecek Partisi Genel Merkez İdari ve Mali İşler Başkan Danışmanı olarak görev yapıyor.
Dilek Yılmaz: 1978 yılında Bandırma’da doğan Dilek yılmaz iki çocuk ve iki torun sahibi. 2014 yılından bu yana esnaflık yapan Yılmaz, sosyal bilimler ön lisans ve kamu yönetimi lisans sahibi. Çanakkale Eğitim Fakültesinde eğitim formasyonu alan Dilek Yılmaz, Türk dili ve edebiyatı 3. Sınıf öğrencisi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.