MİRZA : HER PARTİDEN TEKLİF ALDIM

MİRZA : HER PARTİDEN TEKLİF ALDIM

ABONE OL
14 Mart 2023 15:25
MİRZA : HER PARTİDEN TEKLİF ALDIM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçmiş dönem Bandırma Belediye Başkanı olan Dursun Mirza Şehir Web. Tv’de Cemal Atabey’in konuğu oldu. Depremden, Bandırma’daki siyasete, 6 lı masadan, adaylığa kadar tüm konularda soruları yanıtlayan Dursun Mirza, başkanlıktan sonra tüm siyasi partilerin kendisine teklifte bulunduğunu ifade etti.

Yapı stokumuz eski yapılardan oluşuyor

Bandırma’daki yapı stoku hakkındaki soruları yanıtlayan Mirza “ İfade edildiği üzere Bandırma’daki 15 Bin yapı stokunun 11 Bini 99 depreminden önceki yapılar. Doğal olarak bu yapılar yeni düzenlemeye uygun yapılar değiller. Tüm bu yapıların denetlenmesi, kentsel dönüşüme sokulması zaman açısından kısa sürede yapılacak işler değil. Ancak bir an önce bu çalışmalara başlanılması gerektiğini söyleyebilirim. Özellikle Bandırma’nın dere yataklarına yapılan binalar ile heyelan bölgelerindeki yapılarda dikkatli olunmasını isterim.

Bandırma için mücadele ettim

Görevim döneminde çok sık bir şekilde Büyükşehir ile tartışmalar yaşadık. Bandırma’ya hizmet getirmeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bunun suçunu bana atmak istedi. Ben uzlaşmaz ve kavgacı olduğum için anlaşılamadığını söylediler. Bu kesinlikle doğru değil. Cumhuriyet Meydanına stant kurdurmadılar, Edincik Meramızı almaya çalıştılar. Su faturaları için çalıştık. Ben ve arkadaşlarım Bandırma için bu konularda mücadele verdik. Büyükşehirden alacağımız için yasal yollara başvurup aldık.

Yeni dönemde Bandırma Belediyesi ile Büyükşehir Büyükşehir çok uyumlu çalışıyorlar. Tolga Başkan ve Yücel Başkan abi kardeş oldular. Belediye Meclisinde tartışma çıkmıyor. Tüm eller kalkıyor ve iniyor. Peki, bu dönemde mücadele yokken Bandırma ne gibi hizmetler aldı sormak isterim.

Müteahhit Bakış Açısı

Sizin de yazdığınız gibi Bandırma’da siyaset bitti diyebiliriz. Projelere çevreci açısından değil müteahhit bakış açısı ile bakılmaya başlandı. Bu bakış açısını özellikle eski askeri alan konusunda çok net görürüz.

Ben ve arkadaşlarım çevreci bir bakış açısıyla projeler hayata geçirdik. Örneğin Balcı Çamlığı, kapalı Pazaryeri ve Yaşam alanı, hobi bahçeleri gibi. Şimdi tüm bu yapılar olası bir depremde toplanma ve yaşam alanları olarak kullanılabilecek. Eski askeri alanı da almak istesek de Hava Kuvvetleri Komutanlığından izinleri alamadık. O alan içinde yasal yollara başvurarak doğal SİT alanı olmasını talep ettik. Mahkeme sadece sürdürülebilir kontrollü SİT alanı olarak onayladı. Büyükşehrin bu alan için projesinin bu karara uymadığını tahmin ediyorum. Mimarlar Odası projenin iptali için yasal yollara başvurdu. Ben Bandırma Belediyesinin başvurmasını beklerdim.”

Malta Projesi Projesi

DSİ raporlarına karşın projesine start verilen Malta Deresi Projesi için konuşan Dursun Mirza “ Bizim dönemde de bu proje için çalışmalar yapmıştık. Ancak DSİ bu projeler için birçok ön talepte bulunmuştu. Örneğin Derenin yukarı alınması ve açıktan denize akması gerekiyordu. Dere Liman içinden denize akıyordu. Çelebi Firması bu konuda Bandırma Belediyesine izin vermedi. O bölge RO RO iskelesi olduğunu belirtti.

Şimdi tüm bu taleplerin karşılanmadan, sorumlulukları üzerine alarak Bandırma Belediyesinin projeye başladığını görüyoruz. Hem DSİ hem de bandırma Kaymakamlığında bu konuyla ilgili yazışmalar bulunurken oraya yatırım yapılıyor. Umarım ileride sıkıntı yaşanmaz.

Her partiden teklif aldım

Ben başarılı bir Belediye Başkanı olduğumu düşünüyorum. Tüm raporlar ve anket sonuçları Dursun Mirza ile devam edilmesi gerektiği yönündeydi. Ancak ne olduysa ben tekrar aday gösterilmedim. Sanıyorum bu kararda Muharrem İnce için verdiğim imza etkili oldu. Oysaki ben tüm seçimlerde kemal Kılıçdaroğlu için oy kullanmıştım.

Daha sonraki zaman diliminde tüm siyasi partiler, özellikle de yeni kurulan siyasi partiler ilçe ve il başkanı olmam konusunda tekliflerde bulundular. Bazı partiler Belediye Başkan adayı olarak beni göstermek istediler. İktidar partisinden bile teklif aldığımı söyleyebilirim. Ancak ben CHP’liyim. Bunu her ortamda söyledim. CHP’nin en alt kademelerinden başlayarak belediye Başkanı oldum. O yüzden başka bir siyaset yapmayı şimdilik düşünmüyorum. “ Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.