GÖNEN BALIKESİR’DEN DEĞİL AMA BANDIRMA’DAN GÖRÜNÜYOR

GÖNEN BALIKESİR’DEN DEĞİL AMA BANDIRMA’DAN GÖRÜNÜYOR

ABONE OL
13 Temmuz 2023 10:32
GÖNEN BALIKESİR’DEN DEĞİL AMA BANDIRMA’DAN GÖRÜNÜYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz “ Her zaman dediğimiz gibi Gönen bir türlü Balıkesir’den görünemiyor. Gönenlilerin deyimi ile Balıkesir’den görünmeyen kent olan Gönen, Bandırma’nın il olmasını, Gönen’in de Bandırma’nın ilçesi olmasını gönülden destekliyor. “  dedi.

Bandırma’nın  il olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz

Gönen’in Balıkesir Büyükşehirden beklediği desteği ve yatırımları geçen 4 sene zarfında alamadığını söyleyen Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz “ Son günlerde ülke gündemine düşen 19 ilçenin il olması projesi içinde Bandırma’nın da yer almasını sevinçle karşıladık. Bandırma’nın il olma konusunu hangi çerçeveden bakarsanız bakın Gönen için sonuçları mükemmel olacaktır.

Öncelikle Bandırma’nın il olmasıyla Gönen şehri kendi kararlarını kendi verebilecek, yatırımlarını kendisi yapabilecek. Yapacağımız projeler için Büyükşehirden izin alma şartı ortadan kalkmış olacak. Bandırma OSB ve Gönen Karma OSB için Bandırma çok daha iyi bir seçenek haline gelecek. Yatırımcılar 20 dakikalık yol ile Bandırma’da işlerini çok daha rahat yapabilecekler. Gönenli hemşerilerimiz içinde Bandırma zaten yan komşumuz gibi. İstedikleri tüm olanaklar Bandırma’da var.

Büyükşehir yasası ile Gönen’in gelirleri Balıkesir’e gidiyor. Bandırma il olunca Gönen olarak kendi gelirlerimize kavuşmuş olacağız. Tüm bu sebepleri alt alta koyduğumuz zaman Bandırma’nın il olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

4 senede verdiğimiz sözleri yerine getirdik

Görev sürelerinin 4 yılını doldurduklarını söyleyen Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz “ Bu 4 yılın içinde geçirdiğimiz pandemi döneminde oldukça zorlandık. Ancak seçim sürecinde halkımıza verdiğimiz sözleri de yerine getirmeyi başardık.

Önemli olan köylerimizin yani kırsal mahallelerimizin çoğunun beklediği parke taşı ihalemiz gerçekleşti. Onun çalışmalarına başladık. Dört aydan beri de hızlı bir şekilde parke taşı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.  4 aydan bu yana hızlı bir şekilde taş döşeme çalışmalarımız sürüyor. Döşediğimiz 340 Bin M2 taşın bedeli 20 bin lira iken bugün maliyet 120 milyona yükseldi. 4 merkez mahallemizdeki taş çalışmaları da 12 ay içinde sonuçlandıracağız. Yetmiş beş bin nüfuslu Gönen gibi bir Belediyenin bu işin altından kalkması zor dediler.  Yine de işin içerisine girdik.  Biz bunu bir şekilde altından kalkacağız dedik ve kalktık.

Gönen için önemli bir proje olan Güneş enerjisi üretimimizi hayata geçirdik. Gündüz bakım evi projemizi bitirdik. Bir yenisinin de yapımı devam ediyor. Gönen Köprüsün tadilatını Gönen Belediyesi olarak yaptık. Köprü ayaklarındaki sorunları çözdük. Yaya geçitlerinin tadilatını bitirdik. DSİ’yi ilgilendiren sıkıntılar ise devam ediyor. 1,5 sene önce yapılan Çay Islahı projesinin başlamasını bekliyoruz.

Gönen Parkı içerisinde uzun süredir kapalı olan Koza Park’ı hizmete soktuk. Oradaki tek düşüncemizde Koza Park’ı Gönen sosyal yaşamına dahil etmekti. Oranın ışığa ve insan gürültüsüne ihtiyaç vardı. Hizmete soktuğumuz Koza Park’ın ikinci ve üçüncü katlarını Kent Müzesi olarak değerlendireceğiz.

Pandemi sürecinde kaplıcalara sıkıntıya düşmemesi için büyük destek verdik.
O  günlerde tek çözüm Kaplıcaların otel işletmeciliğini kiraya vermekti. Çok şükür otel işletmecini kiraya verdik. Bana göre yaptığımız en güzel işlerden bir tanesi buydu. Çünkü bu şartlarda Belediye olarak kaplıcaları işletme şansımız yoktu. Maliyetler inanılmaz artmıştı. Biz 15 Aralık da oteli devrettiğimiz zaman dört yüz elli bin lira olan elektrik faturası Şubat ayında 2 milyar liraya çıktığını öğrendik. İşçi maliyetleri de düşündüğümüzde bu profildeki müşteriler ile işin içinden çıkılamazdı. Açıkça söylemeliyim ki eğer otel işletmeciliğini kiraya vermemiş olsaydık bugün otel icradan satılmış olurdu.   “

Adaylık benim tek başıma karar verebileceğim bir konu değil

Tekrar aday olmak istiyor muzunuz sorusuna açık yüreklilikle yanıt veren Başkan Palaz “ Bitirdiğimiz, başlayıp halen devam eden projelerimiz var. Yeni dönem için hazırladığımız projeler mevcut. Bunlar için tekrar aday olmayı isterim. Ancak adaylık benim isteğim ile olacak iş değil. Öncelikle Genel Merkezin beni tekrar aday göstermesi gerekir. 2. Dönem de Gönen’e kazandıracağım projeler ile zaten Gönen kendi kendine yetecek hale gelecektir. Borçsuz bir belediye bırakacağız.

 

Gönen konut sorunu yaşamaz

Gönen hızla büyüyen bir kent. Devam eden fakültemiz ve Tarım OSB’miz var. Fakülte bittiğinde Gönen’e çok sayıda öğrenci gelecek. Bu öğrenciler için yeni yurtlara ihtiyaç olabilir. Aynı ihtiyaçlar OSB için gelecek iş gücü için de düşünülebilir. Gönen’de çok sayıda pansiyon mevcut. Eğer pansiyonlar ihtiyacı karşılamaz ise Gönen Belediyesi olarak yeni bir yurt yapabiliriz. Ayrıca Gönen konut alanları yönünden zengin bir kent. Yurtlar ve yeni konutlar için konut alanlarımız yeterli. Müteahhitler olsun TOKİ olsun konut sorunun çözer diye düşünüyorum.

Yeni otogar için Büyükşehri bekliyoruz 

Gönen otogarı şehir içinde kaldı. Otogarın şehir dışına taşınması ve bu alanın sosyal yaşam alanına çevrilmesi gerekiyor.  Bu görev Balıkesir Büyükşehir sorumluluğunda bulunuyor. Ama iki buçuk,  üç senedir herhangi bir adım atmıyor büyükşehir. Yeni otogarın yeri için Beş binlik planlarda değişiklikleri yaptık. Hemen o yere isterlerse terminallerini de yaparlar. Gönen Belediyesi olarak tüm paydaşları toplayarak ikna ettik.

3 katlı binaları 4 kata çevirebiliriz

Bilindiği üzere ülkemiz yakın tarihte 2 büyük deprem yaşadı. Büyük kayıplar yaşanmasına rağmen seçim ve ekonomik sıkıntılar deprem gerçeğini ülke gündeminden çıkardı. Ancak Gönen Belediyesi olarak deprem konusunda elimizden geleni yapmaya kararlıyız.

Önce bir komisyon kurduk. Kurduğumuz komisyonda Jeofizik uzmanı eksikti. İncelemelere başlamak için Hatay’dan gelecek arkadaşımızı bekliyoruz. Gelmesiyle beraber kent içindeki konutlarda incelemelere başlayacağız. Bu konudaki şansımız Gönen’deki konutların en fazla 3 ile 4 katlı olması.
Üç katlı konutların tamamını kooperatifler oluşturuyor.  Bu kooperatifleri bir an önce devletin de öngördüğü bir sistem üzerinden kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor.

3 katlı konutları 4 kat yapıp, müteahhide devredip sıfır bina anlamında deprem özelliğini kazanmış, depremsellik ve özelliğini kazanmış binalarla değiştirmeyi düşünüyoruz. Tabii buna da Orada oturan insanlar karar verecek. Biz önerimizi sunacağız onlar karar verecek. “ dedi. Cemal ATABEY / Bandırma Şehir Özel

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.