GİRDİ MALİYETLERİ SEKTÖRÜ ZORLUYOR

GİRDİ MALİYETLERİ SEKTÖRÜ ZORLUYOR

ABONE OL
6 Şubat 2024 12:31
GİRDİ MALİYETLERİ SEKTÖRÜ ZORLUYOR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya Mobilya Şirketler Grubu Başkanı İhsan Turgut mobilya sektörünün içinde bulunduğu durumu Şehir Gazetesine değerlendirdi. Ekonomik gelişmeler doğrultusunda mobilya sektörünün zor günlerden geçtiğini söyleyen İhsan Turgut sektöre destek verilmesini istedi.

İstanbul’da 23-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun en büyük mobilya fuarından geldiğini belirten İhsan Turgut “ Fuarda 23 hol yabancı katılımcı yer aldı. Mobilya sektörü fuarında fiyat aralıkları çok farklı olunca beklenen satışlar fuarda gerçekleşmedi. Ülkemizdeki girdi maliyetleri yüzünden Avrupa ile aramızda çok ciddi fiyat farklılıklarının olduğu fuarda öne çıktı. Şöyle söyleyebilirim ki, kaliteler aynı dahi olsa takım başına 350 ile 1000 dolar arasında fiyat farklılıkları olduğu görüldü. Bu farklılıklar nedeniyle fuar arzuladığı satışları göremedi.”

Sektöre destek verilmelidir

Mobilya sektörünün ayakta kalabilmesi ve varlığını sürdürmesi açısından yeni uygulamalara gerek olduğunun altını çizen Malatya Mobilya Şirketler Grubu Başkanı İhsan Turgut “ Öncelikli olarak girdi maliyetlerindeki artışların durması gerekiyor. Aksine girdi maliyetleri artık günlük değil neredeyse saatlik olarak artıyor. Devlet sektöre mutlak suretle destek olmalıdır. Desteğin yanı sıra perakende satışlardaki vade sınırlamaları da kalkmalıdır. Ülke genelinde olduğu gibi kira artışları Bandırma’da da durdurulamıyor. Yüksek kiralar da ürünlerdeki satış fiyatlarına yansıyor. Mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki sorunlar her geçen gün büyüyor. Sektörde ara eleman sıkıntısı artmaya devam ediyor. Bu konuda Meslek Liselerine olan ağırlıkların da arttırılması gerektiğini düşünüyorum. “

Mobilya sektörü olarak durgun bir süreci yaşadıklarını söyleyen İhsan Turgut “ Kış mevsimi mobilya sektörü için durgun bir süreçtir. Satışlar azalır. Mayıs ve Eylül arasındaki zaman dilimi ise düğün mevsimidir. Mobilya sektörü için bu zaman dilimi satışların daha yüksek olduğu zamanlardır. Beklentilerimiz de bu zaman diliminde mobilya sektörünün nefes almasıdır. Bunun içinde sektörün beklediği desteklerin Mayıs ayına kadar hayata geçirilmesidir. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.