AŞIRI YAĞIŞLAR HASTALIK VE BOZULMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

AŞIRI YAĞIŞLAR HASTALIK VE BOZULMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

ABONE OL
6 Şubat 2024 12:27
AŞIRI YAĞIŞLAR HASTALIK VE BOZULMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, son günlerde bölgemizde yaşanılan yağış artışlarının sulak alanlarda ürünün hastalanmasına ve bozulmasına neden olabileceğini ifade etti.

İlk ilaç ve gübreler atılıyor

Bölgedeki yağışların ortalamaların üzerinde olduğunu söyleyen Başkan Dönmez “ Hububat ekimi bölgede tamamlandı. Üreticiler ilk sefer ilaç ve gübre atım uygulamalarına da başladılar. Ancak ortalamaların üzerinde devam eden yağışlar özellikle sulak alanlardaki ürünlerin hastalanmasına veya bozulmasına neden olabilir. Baraj kapaklarının açılması yağış miktarının ne kadar da yüksek olduğunu gösteriyor. Sene sonundaki hububat üretimi için konuşmak daha çok erken. Önümüzdeki 5-6 aylık süreçteki doğa olayları ürün kalitesini ve miktarını belirleyecek.

Zeytin rekoltesinden umutluyuz

Bölgemizde zeytin üretimi oldukça fazla. Zeytin ağaçları için budama işlemleri 15 gün içinde yavaş yavaş başlayacak. Geçen yıl zeytin üreticileri beklediği rekolteye ulaşamadılar. Zeytin az olunca hem zeytin hem de zeytinyağı fiyatlarında artışlar yüksek oldu. Yağışlar zeytin ağaçlarına iyi gelecek. Geçen sene zeytin vermeyen ağaçlarında bu sene daha fazla ürün vereceğini ön görüyoruz.

Domates ve mısır da beklentiler yüksek

Geçen sene domatese verilen düşük fiyatlar üreticileri hayal kırıklığına uğrattı. Domates, üreticilerin beklentilerini karşılayamadı. Üreticiler Bu sene fiyatların daha tatmin edecek seviyelerde olmasını umuyorlar. Aynı şekilde mısır üreticileri  de geçen sene beklentilerini karşılayamadılar. TMO’nun açıkladığı mısır alım fiyatları üreticileri memnun etmedi.  O yüzden bir kısım mısır üreticileri farklı ürün ekimine yöneldiler.”

Tarımsal planlama toplantıları yapılacak

Şubat ayı içinde tarımsal planlama toplantılarının yapılacağını belirten Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez “ bu toplantlar ülke genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de gerçekleşecek. Bu toplantılarda şekillenecek olan tarım politikaları çerçevesinde tarımsal alandaki belirsizlikler azalacak. Üreticiler hangi ürünü ekecekleri konusunda net olacaklar. Üreticiler devletin belirlediği tarım politikaları doğrultusunda önlerini daha net görebilecekler.” Dedi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.