FİYATLARI ARZ TALEP DENGELERİ BELİRLİYOR

FİYATLARI ARZ TALEP DENGELERİ BELİRLİYOR

ABONE OL
6 Şubat 2024 12:25
FİYATLARI ARZ TALEP DENGELERİ BELİRLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arte Mülk Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi kurucu ortaklarından Uzay KESKİN, Şehir Gazetesine yaptığı açıklamalarda; Bandırma Konut Piyasası Görünümü 2024 Şubat ayı itibariyle yükseliş trendinde devam etmekte olduğunu belirterek,  Bandırma’da konut alanı sıkıntısı yüzünden  talebin arzı karşılanamıyor. Konut fiyatlarındaki artışın temel nedeni konut alan stoklarının az olmasıdır dedi.

Fiyatların son bir yılda %107 civarında artış gösterdiği Bandırma’da fiyat artışının başlıca sebeplerinin her geçen gün bölgeye artan yatırımcı ilgilisi olduğunu belirten Uzay Keskin “ Mevcut büyük ölçekli yatırım projelerinin mevcudiyeti, gelişen sanayisi, üniversitenin etkisiyle gelen öğrenci sayısındaki artış ile birlikte artan nüfusun etkisiyle ortaya çıkan talebin mevcutta var olan yapı stokunun fiziksel ve gelen nüfus tarafından istenen talepleri karşılamada yetersiz kalması, üst ölçekli planlarda belirlenen gelişme konut alanlarının yetersiz olması konut fiyatlarının artışını etkilemektedir.

Konut fiyatlarındaki bir başka etken ise konut kredi faizlerindeki artışlar olarak gözüküyor. Yüksek faizler nedeniyle insanlar kredi kullanarak konut alımında erişim zorlukları yaşıyorlar. Durum böyle olunca da kendi finansını yönetme gücüne sahip firmalar farklı seçenekler yaratma çabası içine giriyorlar. Bu firmalar fiyat belirleme noktasında öne çıkıyorlar

Deprem kuşağı üstünde olan Bandırma’da yapı stokunun ağırlıklı olarak eski binalardan oluştuğunun önemine dikkat çeken Uzay Keskin “ Bandırma çok acil olarak yapı stokunu yenilemek zorundadır. Zira Bandırma beklenen Marmara depreminin etki alanında bulunuyor. Ancak bu yapılaşma için Bandırma’da yeteri kadar konut alanı mevcut değil. Konut alanının kısıtlı olması dolayısıyla da konut alanındaki talepler ihtiyacı karşılayamıyor. Bu da konut fiyatlarındaki artış olarak önümüze çıkıyor. Deprem kuşağı üstünde olan Bandırma’da yapı stokunun ağırlıklı olarak eski binalardan oluştuğunun önemine dikkat çeken Uzay Keskin “ Bandırma çok acil olarak yapı stokunu yenilemek zorundadır. Zira Bandırma beklenen Marmara depreminin etki alanında bulunuyor. Ancak bu yapılaşma için Bandırma’da yeteri kadar konut alanı mevcut değil. Konut alanının kısıtlı olması dolayısıyla da konut alanındaki talepler ihtiyacı karşılayamıyor. Bu da konut fiyatlarındaki artış olarak önümüze çıkıyor.

Kent merkezinde yer alan birçok yapının inşa edildiği zeminlerin dere yataklarına yakın konumda olması nedeniyle olası bir depremde kent merkezinde birçok binanın risk altında olması göz önünde bulundurulduğunda kısıtlı bir gelişme konut alanına sahip ilçede yeni inşa edilen binalara talebin artmasını ve bunun sonucunda da konut fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Bandırma her geçen gün büyüyen bir şehir. Artan nüfusu, gelişen sanayisi ve öğrenci sayılarındaki artışlar nedeniyle Bandırma’nın bu alandaki sıkıntısı daha da artacak. Yeni gelecek olan sanayi dolayısıyla Bandırma’ya göç sıkıntılı bir hal alacak. Mavi ve beyaz yakalıların yanı sıra çok sayıda çalışanın Bandırma’ya geleceğini düşünürsek, kısa sürede konut ihtiyacını karşılanması yönünde adımlar atılmalıdır.

Bu aşamada doğru bir planlama ile yerel yönetimlerin hızlı bir şekilde alt yapı çalışmalarını tamamlamaları ve yeni konut alanlarını yaratması gerekmektedir. Yerel yönetimler kuracakları kamu ve özel ortaklıklar ile toplu konut yatırımlarını Bandırma’da hayata geçirmek zorundadırlar. Kentsel dönüşüm için yerel yönetimler öncü olmalıdırlar. Müteahhitlerin eski binaları yıkarak yaptıkları yeni binalar kentsel dönüşüm özelliği içermez. Parsel bazlı kentsel dönüşümler uzun vadede altyapı sorunlarını beraberinde getirecektir. Mutlaka yerel yönetimler Ada bazlı hatta mahalle bazlı kentsel dönüşümlere öncü olmalıdırlar.

Konut fiyatlarının artmasına yönelik olarak sosyal etkilerin dışında Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumunda getirdiği nedenlerle inşaat maliyetlerindeki artış konut fiyatlarının yükselmesine etki ettiği yadsınamaz bir gerçektir.  “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.