ÇAPAR: ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SEKTÖRÜ ÇIKMAZIN İÇİNDE

ÇAPAR: ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SEKTÖRÜ ÇIKMAZIN İÇİNDE

ABONE OL
20 Nisan 2023 09:50
ÇAPAR: ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SEKTÖRÜ ÇIKMAZIN İÇİNDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Çapar, şehir içi toplu taşıma sektöründe büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti. Oda olarak en büyük sıkıntıları çektiğimiz toplu taşıma sektörü artık tıkanma ve yok olma noktasına gelmiştir dedi.

Önce pandemi sonra ekonomik sorunlar yüzünden ulaşım sektörü olarak uzun bir süre sorunlarla boğuştuklarını belirten Başkan Çapar “ Benzin fiyatlarındaki artışlar yüzünden sıkıntımız büyümüştü. Arkasından personel giderleri, okulların kapanması belimizi iyice büktü. Personel ve araç giderlerinin katlanması ile de şehir içi ulaşım sektörü tıkanma noktasına geldi.

Özellikle ücretsiz binişler her aracımız için büyük kambur olmaya başladı. Bu konuda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ayakta kalmaya gayret etsek de bu katkıların mutlaka arttırılmasını istiyoruz. Kartlı biniş sistemine dönüldüğü için komisyonlarda arttı. Önce kart firmasına sonra da Büyükşehre verdiğimiz komisyonlar yüzünden sistem artık sürdürülebilir olmaktan çıktı.

Ulaşımda kullanılan araçlar artık oldukça eskidi. Ancak bu sistemde bırakın araçları yenilemeyi sistemi sürdürmenin zor olduğunu ifade ediyoruz. Biniş ücretlerine de zam yapmak sorunu çözmüyor. Zam oldukça biniş sayıları azalıyor. Hala pandemi öncesi biniş sayılarını yakalayamadık.”

Birkaç hat dışında araçların kendilerini kurtarma şanslarının olmadığını söyleyen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Çapar “ Hastane, TOKİ ve Konaktur hatları dışında kalan hatlarda araçların kendini kurtarma şansı pek olmuyor. Bu hatlara kısmen levent hattını da ekleyebiliriz. Deprem dolayısıyla Üniversitenin uzaktan eğitime geçmesi sıkıntılarımızın artmasına neden oldu. Devam mecburiyeti olmayınca öğrencilerin büyük bir bölümü geri dönmedi. Gelirlerimiz azaldı.

Şehir içi ulaşım sektöründe sıkıntı sadece Bandırma ile sınırlı değil kuşkusuz. Sıkıntı sistemlerden kaynaklanıyor. Tüm şehirlerdeki ulaşım sektöründe aynı sıkıntılar az ya da çok yaşanıyor. Adı ne olursa olsun sektöre destek arttırılmalıdır. Aksi durumda sistemi sürdüremeyiz. “

Ulaşım araçlarına model ve yaş standardının getirilmesi sektörü tamamen bitireceğini söyleyen Başkan Osman Çapar, sektörün sıkıntılarının çözümü noktasında siyasilerden beklentilerimiz var dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.