ASLINA UYGUN ŞEKİLDE YENİDEN YAPILACAK

ASLINA UYGUN ŞEKİLDE YENİDEN YAPILACAK

ABONE OL
27 Temmuz 2023 17:16
ASLINA UYGUN ŞEKİLDE YENİDEN YAPILACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balıkesir’in Edremit ilçesinde izinsiz bir şekilde yıkılan camisiz minare için Edremit Kaymakamlığı yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada minarenin aslına uygun bir şekilde tekrar yapılacağı ve izinsiz yıkımı gerçekleştirenler hakkında Cumhuriyet Savcılığında gerekli soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.
Geçtiğimiz günlerde Edremit’in Güre Mahallesi Kavurmacılar Köy İçi mevkiinde bölgenin sembol yapılarından birisi olan camisiz minare izin alınmadan iş makineleri tarafından yıkılmıştı. Kamuoyunun tepkisi üzerine Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan bir basın açıklaması yaparak yıkımın kendi bilgileri dışında gerçekleştiğini ve gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını ifade etmişti.
Edremit Kaymakamlığı ise yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, “İlçemiz Güre Mahallesi Kavurmacılar Köy İçi mevkiinde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 446 ada, 1 nolu parsel üzerinde bulunan 211 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, cami yapılmak üzere 2016 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı adına tahsisi gerçekleşmiştir.”
Yapılan açıklamada, minarenin taşıyıcı özelliklerini yitirdiğinin bilirkişi raporuyla tespit edildiği ve izinsiz bir şekilde yıkımı gerçekleştirildiği vurgulanırken, “Cami yapımı için istekli hayırsever ile Edremit İlçe Müftülüğü arasında cami yapım protokolü 12/07/2021 tarihinde imza altına alınmış olup; Edremit Belediye Başkanlığı’nın 11.04.2023 tarih ve 2023/79 sayılı yazısı ile inşaat ruhsatı alınmıştır. Cami yapılacak taşınmazın hemen yanında bulunan kitabesinde 1960 yılında yapıldığı belirtilen eski minarenin 01/06/2023 tarihli İnşaat Mühendisi tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna dayanarak; (minarenin taşıyıcı özelliklerini yitirdiği, yıkılmaya yüz tuttuğu ve çevresi için tehlike arz ettiği gerekçesiyle) yetkili kurumlardan izin alınmadan yıkımının gerçekleştirildiği anlaşılmıştır” denildi.
Açıklamada adli sürecin başlatıldığının altı çizilerek, “Yıkılan minarenin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) tekniği ile aslına uygun olarak yeniden yapılması için gerekli talimatlar verilmiş olup; söz konusu yıkım işlemini gerçekleştiren ilgililer hakkında Edremit Cumhuriyet Başsavcılığımızca gerekli adli soruşturma başlatılmıştır. Konu Kaymakamlığımızca yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.