YENİ BİR TİCARET ODASI GEREKLİ Mİ?

YENİ BİR TİCARET ODASI GEREKLİ Mİ?

ABONE OL
9 Haziran 2023 11:46
YENİ BİR TİCARET ODASI GEREKLİ Mİ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hani bu da nereden çıktı derler ya, onun gibi bir şey…  Bandırma Ticaret Odası yönetimi yeni bir Ticaret Odası yapmak için belediyeden yer tahsisi talep etmiş… Yer 6 dönüme yakın… Bugünkü mevcut Ticaret Odası arsasını o günkü yönetim parayla satın almıştı. Bugün 600 Evler Mahallesi’ndeki arsa tahsis edilmek isteniyor. İhale edilir mi edilmez mi tartışılıyor. Parayı veren alır, belediyemiz de para kazanmış olur.  Ama illaki bir şey yapılmak isteniyorsa Bandırma Ticaret Odası, gerçekten ihtiyaç olan okul ve yurt yapabilir. Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman zamanında yapılan okul bugün mutlaka yetersiz kalıyordur.

Bandırma’nın yeni bir Ticaret Odası’na ihtiyacı var mı; bana göre yok… Şöyle bir nabız yokladım zeminde kimse “var” demedi… Sadece bir esnaf, pandemi döneminde ticaret odasından hiç destek görmediğini söyledi.

22 yıl önce Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman zamanında yapılan ve ihtiyaca çok rahat cevap veren Ticaret Odası’nın suyu mu çıkmış!… Üstelik Başkan Mehmet Kılkışlı zamanında da 2 yıl önce yeniden modernize edilmişti.

Varsa gerçekten elle tutulur gözle görülür bir gerekçe açıklanmalıdır. Açıklandığı gibi sözde şehrimizin en büyük sorunlardan biri olan tiyatro, konferans gibi organizasyonların düzenlenmesinde şehrin ihtiyacı (varmış)… Bu gerekçe tutarsız bir gerekçe… Tiyatro ve konferans salonları Bandırma’nın en büyük sorunlarından biri olamaz… Barış Manço Kültür Merkezi, Ticaret Odası ve Santral Kültür Merkezi salonları yanında Paşakonak Mahallesi’de inşaatı devam eden kültür merkezi yeter de artar bile…

Ama mesela şu çalışma yapılabilinir…. 15 yıldan beri yarım yamalak yürüyen Paşakonak Mahallesi’ndeki kültür merkezinin bir an önce bitirilmesi için belediye, büyükşehir belediyesi, milletvekilleri ve diğer yetkililer nezdinde etkili çalışmalar yapılıp bir an önce bitirilmesi için Ticaret Odası yönetimi etkili çalışmalar yapabilir ki zaten yapması da gerekli değil mi?

Sonra, Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz belediye meclisindeki sunumunda 22 yıl önce yapılan ve hâlâ bugün de çok beğenilen Ticaret Odası’nın “…marka değeri geride kalmış bina..” olarak tanımlamış.. Lafa bakar mısınız? Neden marka değeri geride kalmış olsun ki? Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nin verimli tarım alanlarına değil de Gönen Taş Tepe’de kurulmasını sağlayan eski Başkan Osman Kocaman ve yönetim ve meclisine teşekkür edilmesi gerekirken bu laf yakışmamış… Herhalde yeni göreve başlamasının etkisi yani başkanlık acemiliği olabilir mi?

Yukarda söylediğim gibi Bandırma Ticaret Odası olarak hayırlı bir iş yapmak istiyorsa okul ve yurt yapabilir ki yapması gerekir. Yukarıda söylediğim gibi Paşakonak Mahallesi’nde bir türlü bitirilemeyen kültür merkezi için yetkililer nezdinde çalışmalar yapılabilinir…

600 Evler Mahallesi’ne 6 dönüme yakın alana Ticaret Odası…

İster inan ister inanma…

Belediye  meclisinde teklif ilgili komisyonlara havale edilmiş. Gerekçe: “Bandırma Ticaret Odası Hizmet Binası…” Ne binası yahu!.. Bandırma Ticaret Odası’nın  6 kat ve toplam 4.850 m2 yeterli bir hizmet binası zaten var…

Teklif acele iptal edilmelidir. Ayni alan okul ve yurt gibi daha faydalı bir yatırım için ayrılmalı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.