TOSUN: MALTA PROJESİ NEDENSE BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

TOSUN: MALTA PROJESİ NEDENSE BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

ABONE OL
22 Mart 2023 09:31
TOSUN: MALTA PROJESİ NEDENSE BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, son günlerde polemik konusu haline getirilmek istenen Malta Dersi Projesi için Şehir gazetesine açıklamalarda bulundu.
Malta Deresi Projesi projesinin Bandırma’ya nefes aldıracak bir proje olacağını belirten Başkan Tosun “ Bununla beraber, bölgenin de en büyük yeşil alan projesidir. Altını çizerek söylüyorum, Malta Deresi Projesi bir yeşil alan projesidir. Bu bağlamda, Malta Deresi Projesi ile ilgili basında çıkan bazı iddiaların tamamen asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı nettir.
Hâlihazırda ilçemiz Yeni Mahalle sınırları içerisinde bulunan Malta Deresi ağaçlandırılacak alan olarak tanımlıdır. Projenin yapıldığı alanda herhangi bir konut bulunmamaktadır. Malta Deresi’nin çevresindeki söz konusu konutlar ise 1993 ve2006 tarihlerinde onaylanan imar planlarında konut alanı olarak tanımlanmıştır. Belediye Meclisimizin 07.12.2006 tarih ve 171 sayılı kararı ile Bandırma’nın revizyon ilan planı onaylanarak yürürlüğe girmiş ve Malta Deresi etrafındaki alanlarda konut alanı olarak tanımlanmıştır. Söz konusu haberde, Malta Deresi Projesi’nin çevresinde uygun olmayan bir biçimde konutların yükseldiği belirtilmiş ancak konut alanı olarak belirlenen planın iptali yönünde yargı kararı verilmemiş ve kesinleşmiştir. Konut yapılan alan 1993 ve 2006 yıllarında onaylanan imar planlarında “Konut Alanı” olarak tanımlıdır. Plana uygun olması nedeniyle imar durum belgesi ve yapı ruhsatı verilmesi mevzuata uygun ve mevzuat gereğidir.
Kentimiz genelinde yıllar boyunca çeşitli zemin etüt çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalara dayanarak ilk Heyelan Etüt Raporu1963 yılında, ilk Jeolojik Etüt Raporu1982 yılında hazırlanmıştır. 2005 yılında İTÜ tarafından hazırlanan ve 7269 Sayılı Kanunun maddesine göre incelenip onaylanan Zemin Raporu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Bandırma İlçesi 5517.32 hektarlık alanın “Mikro bölgeleme Etüt Raporu hazırlanmıştır. İmar planları hazırlanırken tüm bu zemin etüt çalışmaları dikkate alınmaktadır.
1963 yılından bu yana yapılan zemin etüt çalışmalarının tamamında, söz konusu bölge ile birlikte kentimizin çok büyük bir bölümü “Önlemli Alan 5.1” olarak tanımlanmıştır ve bu alanların imara açılması önünde yasal bir engel bulunmamaktadır. Bandırma’nın yerleşik uygunluk haritası incelendiğinde Önlemli Alan 5.1 olarak tanımlanan alanların kentimiz genelinde Uygun Alan ve Önlem Alınabilecek Stabilite Sorunlu Alanlardan daha fazla olduğu görülmektedir.”
Malta Deresi Projesinin nedense birilerini rahatsız etmiş bunu net olarak görüyoruz diyen Belediye Başkanı Tolga Tosun “DSİ ile protokol yapılmadan Malta Deresi Projesi’ne başlandığı iddiasının da hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. DSİ tarafından, 27.07.2021 tarih ve 1409785 Sayılı yazısı ile alanın istikşaf raporu onaylanmıştır, hatta DSİ yetkilileri tarafından şifahen Malta Deresi projesinin yıllardır gündemde olmasına rağmen hiçbir belediye temsilcisinin onay, izin vs. gibi başvuruda bulunmadığı söylenmiştir.
Rapor onaylandıktan daha sonra DSİ tarafından 17.08.2022 tarihinde belediyemize gönderilen yazı ve ekindeki protokolde Malta Deresi yataklarına mansap şartının sağlanması mansaptan membaya doğru yapılması ve mansap şartı sağlandıktan sonra yapımına başlanması gerektiği bildirilmişse de mansap şartı istenen alanın hazine, karayolları yetki alanında olması nedeniyle müdahale edilmesi mümkün değildir. Nitekim bu alanlarda kamulaştırma işlemlerinin ilgili kurumlar tarafından yapılması zorunludur. Protokolün DSİ tarafından taşkın tesis inşaatının tamamlanmasından sonra imzalanabileceği, Malta Deresi projemizin DSİ’nin bu inşaat çalışmasına engel olmadığı bildirilmiştir. Üstelik proje kapsamında belediyemizce DSİ’nin yetki alanında yalnızca ağaçlandırma yapılacak ve mekânsal alanlar inşa edilmeyecektir. Bu husus DSİ’ye bildirilmiştir ancak bugüne kadar herhangi bir dönüş olmamıştır.
Belgeler ışığında görüldüğü üzere, söz konusu haberler tamamen asılsızdır. Haberlere konu edilen, Malta Deresi Projesi’nin yapımında ya da projenin çevresindeki bölgede konutların bulunmasına engel teşkil edecek hiçbir yasal mevzuat bulunmamaktadır.
Söz konusu proje ile kentimize piknik alanları, amfi tiyatro alanları, midilli park ve gezi alanı, sky parkı, mini spor sahaları, çocuk oyun parkları, bisiklet yolları, kendi ekolojik sistemi olan göletler ve dereler, kafe, restoran ve çay bahçeleri kazandırılacaktır. Malta Deresi, ilçemiz ve yakın çevresinin sembol bölgelerinden biri olacaktır.
Proje kapsamında bundan sonra da tüm işlem ve çalışmalarımız mevzuatın gerektirdiği şekilde yapılmaya devam edecektir.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.