TAN : ÇİFTÇİ KUMAR OYNAMAMALI

TAN : ÇİFTÇİ KUMAR OYNAMAMALI

ABONE OL
31 Ocak 2024 11:41
TAN : ÇİFTÇİ KUMAR OYNAMAMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata TAN, Borsa’nın ve Bandırma çiftçisinin 2023 yılını Bandırma Şehir Gazetesi’nden Cemal ATABEY’e değerlendirdi. Tan, ülkemizde planlı bir tarım olmaması nedeniyle çiftçinin adeta kumar oynar gibi ekim yaptığını dile getirdi.
Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata TAN, Bandırma Ticaret Borsası’nın 2023 yılı faaliyetlerini değerlendirdi. Başkan Tan, borsa olarak 2023 yılında lisanslı depoculuğun eksiklerini tamamlayarak, mevcutta yüzde 70 dolulukla çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Hedeflerimizin üstünde bir başarı oranı oldu. Pratikte çıkan eksikleri tamamladık. Sundurmaları uzatarak ürünlerin ıslanma ve zayi olma ihtimalini engelledik. Tadilat projesini çizerek tamamladık ve geçen sene olduğu gibi bu sene de Aralık ayında taksidimizi ödedik. Artık kalan borç bizi düşündüren boyutlarda değil” dedi.
ÇEVRE DÜZENLEMESİ İÇİN BÜYÜKŞEHİR VE BANDIRMA BELEDİYESİ’NE BAŞVURDUK
Başkan Tan, Borsa’nın çevresinde bulunan ve açıktaki drenaj hatlarının deplase edilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Belediyesi ile görüştüklerini belirterek, “Sağolsunlar her iki Belediye’de isteklerimizi hemen kabul etti. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ, şu anda Borsa binasının yanından geçen hattı deplase etmek için büyük çaplı koruge boruları getirdi ve çalışmalara başlayarak hattı kapalı hale getirecekler. Ardından da Bandırma Belediyesi yol çalışmasına başlayacak” diye konuştu.
LABORATUVAR TAŞINDI, DEPO İÇİN YER TALEBİMİZ VAR
Bandırma Ticaret Borsası içinde hizmet veren ve özel bir firmaya ait olan toprak tahlil laboratuvarının Edirne’ye taşındığını belirten Can Ata Tan, “Borsamız içerisinde hizmet veren bu laboratuvarımızın hizmete başlaması için rahmetli Halit Sezgin Başkanımız zamanında yönetim olarak çok uğraş vermiştik ama kendi kararları ile Edirne’ye taşındılar. Şimdi biz laboratuvardan boşalan yerlerimiz de dahil olmak üzere Borsamız içerisinde hizmet veren firmaların olduğu ofis katı dahil komple tadilata alacağız. Buralara firmalarımız için daha modern ve hijyenik ofisler yaparak yeni talepler için ofis sayımızı da arttırmayı hedefliyoruz. Borsa binamızın da içerisinde yeni bir yapılanma planlıyoruz. Başvurumuzu yaptık. Ölü alanlarımızı değerlendirmek istiyoruz. Bandırma Belediyesi’ne başvuruda bulunduk. Depo yapmak için yeni yer talebimiz var. Belediye’ye ait yerlerden bizlere satılması için talepte bulunduk. Borsa binamızın karşısındaki Hayvan Pazarı olarak kullanılan yeri önerdik. Oraya depolarımızı ve arka kısmına da modern bir hayvan kesim noktası yaparız dedik. Ama sanırım yerin imar sıkıntıları nedeniyle verilemedi. Limandan transfer ücretlerinde artışlar meydana geldi. Üyelerimizin şikayetleri oluyor. Ekonomik şartlar göz önüne alındığında yeniden düzenlenebilmesi için çaba sarfediyoruz. Çevre Borsalar ile istişarelerde bulunuyoruz. Geniş bir yelpaze hedefimiz var” dedi.
ÇİFTÇİ KUMAR OYNAMAMALI!
Bölge tarımında taban fiyatların üreticinin masrafını karşılayamaz durumda olduğunu vurgulayan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can Ata Tan, “Planlı bir tarım politikası olmadığı için çiftçiler adeta kumar oynar gibi ekim yapıyor. Bir sene bakıyor domates çok para yaptıysa, seneye domates ekiyor. Tarımda sanayi kadar kârlı yatırımlar olmuyor. Tarıma önem ve destek verilmeli ve dışa bağımlılıktan kurtulunmalı. Mevsimlerde bir değişkenlik söz konusu. Eskisi gibi artık dört mevsimi yaşayamıyoruz. Bandırma’ya senelik yağması gereken yağış miktarının dörtte üçünü 2 ayda aldık biz. Bu da tabi ekim yapılmasını zorlaştıran bir durum. Mesela kanola üretiminden örnek verdiğimizde kanolanın Ekim ayı başlarken ekilmesi lazım en geç. Ama bunun için yağış gerekiyor. Yaz mevsiminin geç gelmesi bu konuda sıkıntıya yol açıyor. Üreticinin arazi çalışmaları da zorlaşıyor tabi ki” dedi.
TARIM OSB BÜYÜK MARKETLERİN İŞİNE YARAR
Gönen’de kurulması planlanan dünyanın en büyük Tarım Organize Sanayi Bölgelerinden olacak Gönen Tarım OSB hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Tan, “ 3 aydır bu konuyu gündeme taşımaya çalışıyoruz. Akdeniz’in en büyük OSB’si olacak deniyor. Ankara’ya gidip konu hakkında ilk ağızdan bilgi aldık. Bölgenin daha sondajları yapılmamış ama jeotermal seracılık yapılacağı söyleniyor. Suyun derecesi ve miktarı belli değil. Hafriyatın süresi, bu hafriyatın nereye taşınacağı belli değil. Jeotermal yetmezse RES ve GES var diyorlar ama kullanacağımız enerjinin maliyeti belli değil. Bir de burası 7-8 senelik bir yatırım süresini kapsıyor. Bu şartlarda oraya para bağlayıp 7-8 sene beklemenin bir mantığı yok gibi gözüküyor. Açıkçası biz böyle bir yatırıma girmekten imtina ediyoruz. 10-20 dönüm yer alanlar için çok rantabl değil ama mesela büyük tarım firmaları olsun, büyük marketler olsun 100 dönüm, 1000 dönüm gibi taleplerde bulunuyorlar. Tabi özellikle büyük marketlerin işine yarar bu durum. Çünkü günlük orada elde edeceği taze ürünü raflarını koyup satmak ve bu sirkülasyonu sürdürebilmek mantıklı olur onlar için. Maliyetleri çok azalır. Biz de ancak yan sanayisi olabiliriz oranın” diye konuştu. Cemal ATABEY

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.