ŞAHİN: İŞ TALEPLERİNDEKİ SEÇİCİLİK NEDENİYLE AÇIK AZALMIYOR

ŞAHİN: İŞ TALEPLERİNDEKİ SEÇİCİLİK NEDENİYLE AÇIK AZALMIYOR

ABONE OL
18 Mayıs 2024 10:29
ŞAHİN: İŞ TALEPLERİNDEKİ SEÇİCİLİK NEDENİYLE AÇIK AZALMIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 yılı İŞKUR verilerine göre Türkiye’de en çok özel güvenlik elemanı açığı olduğu açıklandı. Listede 2. Sırada satış elemanı açığı varken 3. Sırada ise turizm otel personeli ihtiyacı olduğu belirlendi.

Şehir Gazetesi olarak konu hakkında  Tuna Özel Güvenlik Şirketi sahibi Tuna Şahin’in görüşlerine başvurduk. Tuna Şahin özel güvenlik elemanlarının 5188 sayılı kanun çerçevesinde görev yaptıklarını belirterek “ Özel Güvenlik elemanları özlük hakları için ise 4857 sayılı kanunlar çerçevesindedir. Özel Güvenlik elemanları kolluk kuvvetleri yardımcı güç olarak görev yaparlar. “ Dedi.

Tuna Özel Güvenlik Şirketi olarak eğitim hizmeti de  verdiklerini ifade eden Tuna Şahin “ Bu eğitimleri İçişleri Bakanlığının sınav takvimine göre belirliyoruz. Bakanlık sınavları 2 ayda bir yapıyor. Eğitim kurslarımız haftada 6 gün olmak üzere 15 gün sürüyor. Silahlı eğitimlerimiz 3 gün sürerken 12 günde ortak eğitimler devam ediyor. Özel güvenlik elemanı olabilmek için sabıka kaydının olmaması ve özel güvenlik elemanı olabilir ibareli sağlık raporu gerekiyor. 5 yılda bir özel güvenlik elemanları eğitime tabi olurlar. Bu eğitimlerde ders ağırlığı yüzde 50 oranında azaltılır.

Bandırma’da eğitimlere talep her geçen gün artıyor. Ancak iş taleplerinde yaşanılan seçicilik yüzünden özel güvenlik açığı azalmıyor. Bu konuda ilk aranılan ücret konusu oluyor. Özel güvenlik elemanları açığını kapatma adına devlet soruna el attı. Ücretlerde iyileştirme yaptı. Bu artış ile özel firmalar ve devlet dairelerinde görev yapan özel güvenlik elemanları arasındaki ücret farkı açıldı. Bu yüzden özel güvenlik elemanları devlet kurumlarında görev yapmak istiyor. Ücret farklılıkları dolayısıyla da özel şirketler güvenlik elemanı bulamıyor. Ücret konusundaki farklılıklar kapanmadığı sürece de sıkıntı devam edecektir. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.