PERTEVNİYAL AYAĞA KALKIYOR!

PERTEVNİYAL AYAĞA KALKIYOR!

ABONE OL
15 Kasım 2023 10:28
PERTEVNİYAL AYAĞA KALKIYOR!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, tarihi Pertevniyal Hastanesi restorasyonunda incelemelerde bulunarak çalışmalar ile ilgili Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Abdullah Küçük ve yüklenici firma olan ARS Restorasyon İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi müteahhidi  Halil Arslan’dan detaylı bilgiler aldı.

Özdemir, restorasyon çalışmalarının ne aşamada olduğu, Üniversiteye tahsis edilen yapının ve yaklaşık 4.012 m2’lik arazinin gelecekte nasıl bir kullanıma sahip olabileceği, peyzaj düzenlemesi için projelerinin hazırlanması ve olası yeni yapılar ile arazinin bir sosyal yaşam alanı haline getirilmesi hakkında bilgi aldı. Görüşmede, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığında görevli olarak çalışan Mimar Taha Yasin Cebe ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yakup Ercek de kontrol teşkilatı olarak hazır bulundu.

Restorasyon çalışmaları Üniversite tarafından yürütülen tarihi Pertevniyal Hastanesi, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında  inşa edilen ve hizmete giren sayılı hastane binalarından. İnşaatına 1925 yılında başlanan yapı, 1932 yılında faaliyete geçti. 2010 yılına kadar hizmet veren tarihi Pertevniyal Hastanesi, 2018 yılında Balıkesir Valiliği ve Bandırma Kaymakamlığı destekleriyle Üniversiteye tahsis edildi.

30 Mart 2021 tarihinde Üniversite, Bandırma Kaymakamlığı ve Bandırma Belediyesi arasında “Pertevniyal Devlet Hastanesi Restorasyonu İş Birliği Protokolü” imzalandı. İş birliği protokolü gereğince, Üniversitenin kullanımında olacak hastane binasının restorasyonu için bütçesinin büyük bir kısmı Balıkesir Valiliği tarafından Bandırma Belediyesi’ne aktarılırken, restorasyon çalışmalarını Bandırma Belediyesi üstlendi. Yüklenici firmanın 2022 yılı itibarıyla ekonomik gerekçelerle restorasyon çalışmalarını bırakması üzerine restorasyon sürecine bir süre ara verildi.

Bunun üzerine, Üniversitenin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı nezdinde gerçekleştirdiği girişimler neticesinde binanın restorasyonunda kullanılmak üzere 2023 yılı için Üniversiteye bir bütçe tahsis edildi. Hemen sonrasında, 2023 yılında Üniversite tarafından restorasyon ihalesi yapılarak, yüklenici firma ile sözleşme imzalandı ve çalışmalar başladı.
Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun gözetiminde restorasyon çalışması devam eden binada yaklaşık 4.012 m2 arazi içerisinde 610 m2 kapalı alanda zorlu hava koşullarından etkilenmemesi için öncelikle çatı bölgesinin bir an önce yapılması, yıl sonu gelmeden çatının bitirilmesi hedefleniyor. Tarihi Pertevniyal Hastanesi restorasyon sürecinin ise Üniversitenin kuruluşunun 9. yılında, Ağustos 2024 tarihi itibariyle bitirilmesi öngörülüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.