PATİLİ DOSTLARIMIZI ÖLDÜRMEYİN…

PATİLİ DOSTLARIMIZI ÖLDÜRMEYİN…

ABONE OL
26 Mayıs 2024 13:58
PATİLİ DOSTLARIMIZI ÖLDÜRMEYİN…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu ülkede idealist devrimci gençleri asıldı, aydınlar diri diri yakıldı yetmedi şimdi de sıra sokaklarda yaşayan patili dostlarımızı uyutmaya geldi öyle mi?

Münferit birkaç olay dışında saldırmazsanız, vurmazsanız kimseye zararı olmayan sokak hayvanlarından kurtulma yolu olarak onları uyutmayı, yani öldürmeyi mi buldunuz; yazıklar olsun!!!

Bu ülkeyi yönetenler, yerelde iktidar olanlar asli görevleri olan sokak hayvanlarının bakımını, kısırlaştırılmasını yapmadıkları ya da yapamadıkları için sokak hayvanlarındaki popülasyon hızla arttı. Bu artışın sorumlusu fıtratları gereği üreyen sokak hayvanları değildir. Yaratılanı yaratandan ötürü sevenler! Şimdi yaratanın yarattığı canları uyutma adı altında öldürecekler. Ayıptır,  günahtır.

Şimdi toplum ikiye bölündü bu konuda. Bir yanda sokaklarda rahat yürüyemiyoruz söylemleriyle durumu ajite edenler diğer yanda ise sokakta yaşayan patili canları besleyen, onları yaşatmaya çalışanlar var.

Sokak hayvanlarına sahip çıkarken münferit de olsa yaşanılan olumsuzlukları asla göz ardı edemeyiz. Ancak bu olumsuzlukların sorumlusu sadece yaşama içgüdüsü ile hareket eden sokak hayvanları değildir. Merkezi hükümet ve yerel yönetimler sokak hayvanları için yeteri kadar para harcamak istemiyorlar. Festivaller yapmak, konserler ile halkı oyalamak, günü kurtarmak çok daha kolay onlar için. Birkaç hayvanseverin istekleri göz ardı edilebilir diyebiliyorlar. Yüksek sesle söylemeselerde öyle düşündürüyorlar. Bandırma’da da yerel yönetimler elimizden geleni yapıyoruz deseler de sokak hayvanlarının sayısı hızla artıyor. Nüfusu 200 bine dayanan Bandırma’da sadece küçük bir hayvan barınağı var. Orada kaç tane veteriner çalışıyor, günde kaç sokak hayvanı kısırlaştırılıyor bilmiyorum. Lakin sokak hayvanlarındaki artışı düşündüğümüzde yeterli olmadığı da çok açık. Büyükşehir ise ancak 10 yıl sonra Bandırma’da bir kiliniği hizmete sokabildi.

Merkezi hükümet yeni bir yasa tasarısını meclise sunuyor. Görüşülecek yasa tasarısına göre sokak hayvanları toplatılacak. Eğer 30 gün içinde sahiplenilmez ise hepsi uyutulacak! Yani öldürülecekler. Kısa bir zaman dilimi içinde sayıları milyonları bulacak sokak hayvanı katledilecek. Bu katliam da yerel yönetimler vasıtasıyla yapılacak. Belki de son seçimlerde iktidar olan CHP’li belediyeler ile hayvanseverler karşı karşıya gelecek. Bir taşla 2 kuş. Hem sokak hayvanlarından kurtulacaklar hem de yerel yönetimleri halkın nişan tahtasına koyacaklar.

Peki, bu kadar sokak hayvanı ile ne yapacağız. Önce yaratandan ötürü onları seveceğiz. Merkezi hükümet ve yerel yönetimler sokak hayvanlarını rehebilitasyon Merkezlerinde toplayıp hızla kısırlaştıracaklar. Yaşadıkları alana geri bırakacaklar. Yıllara yayılan süreçte sokak hayvanlarının sayısı azalacak. Bu konuda bütçe ve alan yaratmak yönetenlerin sorunu olacak. Milyonlarca mülteciyi doyuranlar, yerel yönetimlerde eşini dostunu besleyenlerde destek verecekler.

Patili dostlarımızı öldürmeyin, kısırlaştırın…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.