KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞAMPİYON YILMAZ ÖZCAN

KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞAMPİYON YILMAZ ÖZCAN

ABONE OL
26 Mayıs 2024 13:54
KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞAMPİYON YILMAZ ÖZCAN
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen hafta düzenlenen Türkiye Bilardo Şampiyonası 1. Ayağında Türkiye Şampiyonu olan Bandırma’nın gururu Yılmaz Özcan, Şehir Gazetesinden Cemal Atabey’e konuştu. 1971 yılında Edincik Mahallesinde doğan bilardo sporunda Dünya Şampiyonu olmayı başaran Yılmaz Özcan ara verdiği bilardo sporuna Türkiye Şampiyonu olarak geri döndü.

Rahmetli Halil Tuna sayesinde bilardo ile tanıştım

Bilardo sporuna 16 yaşında Maraton Bilardo Salonunda ustaları seyrederek başladığını söyleyen Yılmaz Özcan “ Hayatımı değiştiren kişilerin başında Maraton Bilardo sahibi rahmetli Halil Tuna abim gelir. Beni bilardo sporu ile tanıştıran elimden tutup bugünlere gelmemi sağlayan kişidir Halil Abi. Maraton bilardo da bilardo ile tanışınca bilardo kültürüne aşık oldum diyebilirim. Oyuncuların birbirlerine gösterdikleri saygı beni derinden etkilmişti. O dönem Bandırma bilardo sporunda çok önde gelen şehirlerden biriydi. Nail Tuncer Usta’nın başını çektiği bilardocular turnuvalarda başarılı sonuçlar alıyordu. Samsunlu Ahmet Abi, rahmetli Erkan Abi, Cudi Ahmet, Arif Abi, Hakan Abi ilk aklıma gelen usta bilardoculardı. Onları seyrederek bilardoyu öğrendim. Onlarla bilardo oynarken öğrendiklerimi not defterime yazardım. Onlarca bilardo kitabı okudum. Kısa bir süre İstanbul’a giderek orada da ustaları seyretme olanağı buldum. Yazdığım notlar 500 sayfalık defter haline geldi.

1997 yılında Dünya Şampiyonu oldum

1989 yılında ilk kez bir bilardo turnuvasına katıldım. İlk kez katılmama karşın turnuvada ilk 4’e girmeyi başardım. Bu başarıdan sonra artık turnuvalara davet edilmeye başlandım. 1991 yılında ilk kez bilardo sporunda Bölge Şampiyonluğuna ulaştım. Bilardo Federasyonu kuruluncaya kadar olan süreçte İstanbul’da Zeki Bilardo, Platin Bilardo ve Koral Türk Bilardo salonlarında ve fabrikalarında çalıştım. Artık bilardo sporunda ustalaşmaya başlamıştım. 1994 yılında ilk kez Türk Milli takımına davet edildi. Milli takıma seçildiğim ilk yıl ve hemen arkasından 1995 yılında Türkiye Şampiyonu olmayı başardım. 1997 yılında ise İtalya’daki turnuvada Dünya Şampiyonluğuna ulaştım. Bilardo kariyerimdeki zirve noktama ulaşmıştım. Bu yıllarda Semih Saygıner ustam ile yaşadığımız tatlı rekabet bana çok tecrübe katmıştı. Dünya bilardo sıralamasında 3. Sıraya yükseldim. Sonra Türkiye Bilardo Federasyonu ile ters düştüm. 7 yıl süre ile bilardoya ara verdim. 2014 yılında Ersan Ercan Bilardo Federasyonu olunca onun da teşviği ile tekrar bilardo sporuna döndüm. Açığı kapatma adına çok çalıştım çok emek verdim. 3-9 Mayıs tarihleri arasında Bilardo Federasyonu tesislerinde düzenlenen Türkiye 3 bant bilardo şampiyonası 1. Etabında şampiyon olmayı başardım. Adeta küllerimden doğdum diyebilirim.

Şimdi Trojen firmasıyla anlaşarak onların sponsorluğunda çalışıyorum. Cadde Bilardo takımında oynuyorum. Önümüzde 2. Etap müsabakaları var. orada da hedefim 1. Olmak. “

Gençler bilardo sporuna yönelmeliler

Kendisinin bilardo sporu ile tanışmasına vesile olan başta rahmetli Halil Tuna abime teşekkür etmeliyim diyen Yılmaz Özcan “ Bilardo spor olarak hafif bir spordur. Gençlere mutlaka bilardo ile tanışmalarını ve bilardo oynamalarını öneririm. Bilardo insana sabırlı olmayı öğretirken, uzun vadede planlama yetilerinin gelişmesini sağlıyor. Bilardo kültürü alan gençler büyüklere saygı göstermeyi ve hoşgörüyü çok daha kolay öğreniyor. Ben de ustalarımdan öğrendiğim tecrübelerimi şimdi kendi öğrencilerime öğretiyorum. “ Dedi.  Cemal ATABEY

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.