ORAL: SERVİS TAŞIMACILIĞINDAN TASARRUF OLMAZ

ORAL: SERVİS TAŞIMACILIĞINDAN TASARRUF OLMAZ

ABONE OL
18 Mayıs 2024 10:35
ORAL: SERVİS TAŞIMACILIĞINDAN TASARRUF OLMAZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hükümet tarafından kamuda uygulanacak  tasarruf tedbirlerinin açıklanmasının ardından Bandırma Taşıyıcılar Kooperatifi ( BANSER ) Başkan yardımcısı Levent Oral, servis taşımacılığında tasarruf olmaz dedi.

Tasarruf tedbirleri küçük esnaftan mı başlamalıydı?

Şehir Gazetesine konuşan BANSER Başkan Yardımcısı Levent Oral “ Açıklanan yeni tasarruf tedbirleri çerçevesinde kamudaki servislerin kaldırılacağı öngörülse de açıklamalar arasındaki farklılıklar sektör olarak bizimde aklımızı karıştırdı. Şöyle ki, 4 Mayıs günü yapılan açıklamalarda kamuda çalışan memurların servislerinin kaldırılacağı söylense de Bakan Bey’in açıklamaları memur ya da işçi ayrımı yapılmaksızın servislerin sonlandırılacağı şeklinde algılandı.

Kamuda uygulanmaya başlanan ekonomik tedbirler küçük esnaflardan mı başlamalıydı sorusunu bir kez daha yüksek sesle sormak istiyorum. Pandemi döneminde çalışarak batan taşımacılık sektörüne bir darbe daha vuruluyor yeni ekonomik tedbirleri çerçevesinde. Kamuda servis taşımacılığı son bulduğunda toplu taşımadaki ve trafikteki yoğunluk daha da artacaktır. Bu sıkıntının yanında birde taşımacılık sektöründeki istihdam sona erecektir.

2023 yılında kamudaki yıllık personel taşıma masrafı 2 milyar 611 milyon oldu. 2024 yılında artan maliyetler ve enflasyon düşünüldüğünde bu rakam 8 milyar olarak öngörülüyor. Bu rakam ile tasarruf etmek ne kadar etkili olacak sormak gerekir. Kamuda üst düzeydeki yöneticilerin tek bir aracın maliyeti düşünüldüğünde 8 milyar kamuda tasarrufu sağlamaktan uzak kalırken, taşımacılık sektöründe kapanmayacak sıkıntılara yol açacaktır.”

Bandırma’da Eti Maden şirketinin durumu belli değil

Bandırma’da kamu olarak tasarruf tedbirleri doğrultusunda yönetmelik içinde kalacak işletme olarak Eti Maden şirketi olacak diyen Levent Oral “ Bandırma’da taşımacılık sektöründe ağırlık genel olarak özel şirketlerde oluyor. Kamu olarak baktığımızda ise Eti Maden işletmesi için nasıl bir uygulama olacağı belli değil. İşletmenin çok büyük olması nedeni tasarruf tedbirlerinden muaf olmasını bekliyoruz. Tasarruf tedbirleri çerçevesinde sadece memurların servisleri kalkacak ise taşımacılık sektörü bu sorunu kendi içinde aşabilir. Ancak tedbirler işçileri de kapsayacak olursa sektör olumsuz etkilenecektir. Kamu ağırlıklı yatırımların artacağa göz önüne alındığında uzun vadede taşımacılık sektöründeki açmazlar artacaktır. Sektör olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki, tasarruf küçük esnaftan başlanamaz. Taşımacılık sektörüne sahip çıkılması gerektiğini söylüyoruz. “ Dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.