ONUR: DELEGASYON TABANIN VE SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ

ONUR: DELEGASYON TABANIN VE SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ

ABONE OL
11 Kasım 2023 19:40
ONUR: DELEGASYON TABANIN VE SOKAĞIN SESİNİ DİNLEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Kurul öncesinde Özgür Özel’I desteklediğini açıklayan ve sosyal medya hesaplarında düşüncelerini açıkça ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, Genel Kurul sonrasını  Şehir Gazetesine değerlendirdi.

Değişim-dönüşüm manifestosu tabanda karşılık buldu

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde ne yazık ki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasını sağlayamadık. Kısacası seçimleri Millet İttifakı olarak kaybettik diyen Ozan Onur “ Her seçimler sonrasında siyasi partilerde yaşanan dalgalanmaları CHP olarak bizde yaşadık. İl ve ilçe yönetimlerinde seçim sonuçlarını sorgulama süreçleri başladı. Bu süreç de Parti Meclisi kongre sürecini de start verdi. Ülke genelinde ilçe kongreleri ile başlayan seçim süreci il kongreleri ile sona erdi.

İl kongre süreçleri devam ederken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Değişim-Dönüşüm adını verdiği manifestosuyla ülke gündemine oturdu. Bu manifesto parti kadrolarının uzun zamandır alışık olmadığı bir gelişmeydi ve parti tabanında büyük bir karşılık buldu. Başta Parti Meclisi ve MKYK üyelerinin de  bir kısmı yayınlanan manifestoya destek verdiler. Adı uzun zamandan bu yana adı Genel Başkanlık ile anılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Genel Başkanlık açıklamasını bu süreç de açıklamış oldu. Bu açıklama sırasında il kongreleri halen devam ediyordu. Bazı ilde de değişim isteyenler seçimi kazanmış durumdaydılar.”

İstanbul il kongresi milat oldu

Özgür Özel’in basın toplantısındaki açıklamalarını dinledim. Değişim Yüzyılı- Yüzyılın Değişimi ismini verdiği bildirgesini hemen Manisa örgütünden tedarik ettim diyen Başkan Yardımcısı Onur “ 37 yıllık bir parti emekçisi, yıllarca yöneticilik yapan birisi ve 3 dönem meclis üyesi olarak yayınlanan Tutum Belgesinin örgütlerin beklentilerini karşıladığını gördüm. Özgür Özel’in yapacağını söylediği tüzük değişiklikleri zaten yıllardan bu yana örgütün istediği değişikliklerdi.

Bu saptamalarımdan sonra hemen Özgür Özel ve ekibiyle diyaloğa geçerek Tutum Belgesini istedim. Bu belgeyi de çevre ilçelerdeki benim gibi düşünen partililer ile paylaştım. Özgür Özel’in yayınladığı Tutum Belgesi devam eden il kongrelerinde büyük karşılık buldu. Ilk günlerde Özgür Özel için iyidir, çalışkandır ama tabandan oy alamaz söylemleri bir süre sonra değişim rüzgarıyla beraber farklılaşmaya başladı.

Istanbul il kongresi değişim için milat oldu diyebilirim. 6 yıl süreyle Bahçelievler CHP İlçe Başkanlığını yapan Özgür Çevik’in İstanbul il başkanı seçilmesiyle değişim rüzgarları CHP de çok daha fazla esmeye başladı. Seçilen 196 İstanbul delegasyonu tüm dengeleri değiştirmiş oldu. Değişim tüm Anadolu’daki örgütlerde daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekram İmamoğlu’nun çok büyük payı vardı. Benim gibi ülkede CHP kimliği taşıyan yoldaşlarımızın Tutum Belgesi okunduktan sonra daha da umutlandığını gördüm. Bilhassa yapılacak tüzük değişikliği ile birlikte özellikle aday belirlemelerde ön seçim olacak olması parti tabanın da büyük karşılık buldu. Bu süreç de bende Bandırma’da yanan çoban ateşlerinden biri oldum. Özgür Özel’in konuşmalarını sosyal medya sayfamda paylaştım ( Aynı çalışmaları Cumhrbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu içinde yapmıştım).

4 adaylı başkanlık yarışı

  1. yüzyılın ilk günlerinde yapılan 38. Büyük kurultayımızda öncesinde 4 kişi Genel başkanlık için aday olmuştu. Ancak İlhan Cihaner ve Örsan Öymen son anda adaylıktan çekildiler. Ilk önce Genel başkanlık yaışında Kemal Kılıçdaroğlu’nun mevcut konumundan dolayı bir adı önde olduğunu söyleyebilirim. Kongrede konuşmalar düzeyli ama eleştirel ağırlıktaydı. Divan seçiminin ardından Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yaptı. Kılıçdaroğlu, Kongre sonunda adaylık konuşması yapmayacağım deyince sıra Özgür Özel’in konuşmasına geldi. Özgür Özel yaptığı konuşmasında Zafer Partisi ile yapılan protokol, Deva Partisi ilçe başkanları ile yapılan Parti Meclisinin bile haberi olmayan gizli toplantılarve özellikle arkamdam hançerlendim sözleri konularında eleştirilerde bulundu. Yıllardan bu yana sahada Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında çalıştığını söyleyerek hançer sözünü kabul etmedi. Yapılan eleştiriler karşısında konuşmayacanı söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu tekrar kürsüye çıksa da açıklamaları bence yeterli olmadı.

Kazanan Özgür Özel oldu

Yapılan seçimler sonucunda ilk turda iki aday da salt çoğunluğu kazanamayınca 2. Tur seçimlere geçildi. Ilk turu  Özgür Özel’in kazanmasıyla salonda büyük dalgalanmalar yaşandı. Bu da 2. Tur sonuçlarına yansıdı. 2. Tura girilirken bende dahil olmak üzere büyük bir çoğunluk Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık yarışından çekileceğini düşündük. Ama Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan arkadaşlarının ısrarcı olduğu kulislere düştü. 2. Turda kazanan Özgür Özel ve değişim oldu. Özgür Özel yaptığı teşekkür konuşmasında tüm örgütü kucaklayan bir konuşma yaptı. Hemen arkasından 81 il başkanı ve milletvekillerini toplayarak Parti Meclisi listelerini hazırlamanın alt yapısını oluşturdu. Aynı gün Cumhuriyetin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı Anıtkabir ziyaret edildi. Daha sonra da eski Genel Başkanımız Bülent Ecevit mezarı başında anıldı. Özgür Özel hafta sonunda mazbatasını alarak hemen işe koyulacak diye düşünüyorum.”

Tüzük kongresi ile CHP fabrika ayarlarına dönecek

Tüzük kongresinin önemine işaret eden Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur “ CHP açısından yapılacak tüzük kongresi büyük önem taşıyor. Burada yapılacak değişiklikler ile CHP fabrika ayarlarına geri dönecektir. Parti tabanında emek harcayan üyelerinin beklentisi olan parti içi demokrasi kanallarının açılacağı, yıllardır yapılamayan ön seçimlerin yapılacak olması tüm partililere umut olacaktır.

Özgür Özel’I yeni seçilem Parti Meclisi üyelerini kutluyorum. Başarılar diliyorum. Yolumuz açık olsun. Yerel seçimlerde hedef iktidar olmaktır. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.