ONUR: BAŞARILI OLAMADIK VE SEÇİMLERİ KAYBETTİK

ONUR: BAŞARILI OLAMADIK VE SEÇİMLERİ KAYBETTİK

ABONE OL
9 Haziran 2023 09:49
ONUR: BAŞARILI OLAMADIK VE SEÇİMLERİ KAYBETTİK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

ADİL OLMAYAN BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞADIK

Bandırma Belediye Başkan yardımcısı  Ozan Onur, 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adil şartlarda yapılmadığını söyleyerek “ Her şey mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi için dizayn edilmişti. “ Dedi.

Evet, Millet ittifakı olarak her iki seçimi de kaybettik diyen Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur “ Millet İttifakı olarak hedefimiz ilk turda meclis çoğunluğunu kazanmak ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamaktı. Ancak başarılı olamadık ve her iki seçimi de kaybettik.

Kuşkusuz bu sonuçların oluşmasında birçok etken etkili oldu. Öncelikle bütün sistem mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi üzerine kurulmuştu. Yalan ve iftiralar vardı. Örgütlü bir kötülük tüm seçim sürecinin üzerine karabasan gibi çöktü. Kendilerinin bile montaj olduğunu kabul ettiği görüntüler yandaş medyanın malzemesi yapıldı. İçişleri Bakanının seçim sonrasına dair tuhaf açıklamaları gündeme taşındı. Özellikle ilk tur seçimlerinde deprem bölgesinde, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da sandıklara müdahale edildiği kayıtlara geçti. Millet ittifakı olarak il ve ilçe seçim kurullarına yoğun itirazlar yapıldı. Bugün Haziran ayının ilk haftasına gelmiş olmamıza karşın kesin sonuçların açıklanmamasını bizim şikayetlerimizin ne kadar haklı olduğunun göstergesidir.

Kırsal kesim üzerinde etkili olan televizyon yayınlarında CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’na çok kısa süreler verilmesi yüzünden kırsal kesime yeteri kadar ulaşamadık. Her türlü kara propagandaya rağmen Millet İttifakı olarak % 48 oranında oy almamızın, her 2 kişiden birinin oyunun bize gelmesinin önemli mesajlar taşıdığını düşünüyorum.”

İlk turda uygulanan seçim stratejisi doğru değildi

İlk turda Millet İttifakının uyguladığı seçim stratejisinin doğru olduğunu düşünmüyorum şeklinde açıklamalarına devam eden Ozan Onur “ Ekonomik kriz halka tam olarak anlatılamadı. İktidarın sadece ülkeyi böldürtmeyiz şeklindeki algı stratejisi karşısında alternatif politikalar üretilemedi. Kazanılan İstanbul seçimlerindeki bahar havası asla ilk tur seçimlerine taşınamadı. Sığınmacılar konusunu ve sonuçlarını halka anlatamadık. Bir süre sonra ülkedeki demografik sonuçların nelere mal olacağını ortaya koyamadık.

Kazanacak aday konusunda hatalar yaptığımızı düşünüyorum. Deva ve Gelecek Partilerinin bölgemizdeki ağırlıklarının abartıldığını söyleyebilirim. Sosyal medyada yapılan çalışmaların bütünü yansıtmadığını, asıl çalışmaların sokakta olması gerektiğini acı da olsa gördük.

Oy kullanan her 6 kişiden birinin yabancı olması övündüğümüz seçim sisteminin değiştirilebilir olduğunu gösterdi. 11 milyon kişinin sandığa gitmemesinin bir demokrasi ayıbı olduğunu düşünüyorum.

Balıkesir’de 5 vekillik hedefimiz vardı ama 2 vekil çıkarabildik

Millet İttifakının oluşmasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük bir çabası olduğunun altını çizen Başkan yardımcısı Ozan Onur “ Aylarca süren çalışmalar sonucunda Genel Merkezlerin yetkilendirdiği yöneticiler 2500 maddeyi tartışarak mutabakat çerçevesinde metin haline getirdiler. Genel Başkanlar da yüksek sesle medya üzerinden bu metni açıkladılar.

İyi Parti kendi listeleriyle seçime girerken Millet İttifakını oluşturan diğer paydaşlar seçimlere CHP listelerinden girdi. Bu konuda CHP olarak büyük bir fedakarlık yaptığımızı düşünüyorum. Açıklanan milletvekilliği sıralamalarında abartılı rakamlarda vekiller verdik. Bu sayıda verilen milletvekilliklerinin karşılığını aldığımızı söyleyemeyiz. İtiraf etmeliyiz ki bu rakamlar oldukça abartılı idi. Balıkesir’de 3. Sıradaki milletvekilliğini Demokrat Parti’ye verilmesi gerektiği kanısındayım. Protokole sadakat yüzünden CHP Balıkesir’de 5 milletvekilliğini hedeflerken ne yazık ki sadece 2 milletvekili çıkarabildik.”

Kongre süreci başlıyor

Seçimlerin sona ermesiyle hemen yenilenme ve değişim söylemlerinin başladığını belirten Ozan Onur “ Her zaman böyle olur. Hemen suçlu aramaya başlanır. Bu seçimler sonucunda da Millet ittifakını oluşturan partiler dışa yönelik mücadeleleri bırakarak iç mücadeleye döndüler. CHP olarak bizde hemen kongre sürecini başlattık. 2. Yüzyıla girerken ikinci bir Kemal’i çıkarsak da başarılı olamadık. Halkımız tarafından söylemlerimizin karşılık bulmadığını söyleyebiliriz.

Seçimi kaybeden bir partide hemen değişim ve yenilenme rüzgarı esmeye başlar. Seçim sonrasında CHP’de de MYK üyeleri istifa ettiler. Kemal Kılıçdaroğlu Büyükşehir Belediye Başkanları ve Milletvekilleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Parti meclisimizde yeni görevlendirilmeler yapıldı. Başlayan kongreler sürecinde il ve ilçelerden başlamak üzere seçim çalışmalarının masaya yatırılacağını ve yeni çözümler ve politikalar üretileceğini düşünüyorum. Yükümüzün de ağır olduğunun farkındayım. Milletvekili olan arkadaşlarımızı da yoğun bir tempo bekliyor.

Can Atalay’ın tahliye edilmemesi demokrasi ayıbıdır

Ak Parti Hükümetinin önümüzdeki politikalarının ipuçlarını görmeye başladık. Kavga siyaseti devam edecek toplumla kucaklaşma yine olmayacak. Zira MHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kalmadı. Hakkındaki fezlekeleri hemen işleme koyalım demeleri tabloyu net olarak gözler önüne seriyor. Birde Hatay TİP Milletvekili seçilen halen hapiste tutulan Can Atalay’ın tahliye edilmemesi demokrasi ayıbıdır.

Evet! Yanıldık ve seçimi kaybettik. Bu yenilgiden ders çıkararak yolumuza devam edeceğiz. Yapacağımız kongreler ile güçleneceğiz, gelişeceğiz. Parti içi demokrasi, şeffaflık, emeğe saygı bizim olmazsa olmazlarımızdır. CHP Kökleri Kurtuluş savaşına dayanan ve savaş meydanlarında kurulan bir partidir. El ele verir beraber hareket edersek her türlü zorluğu aşarız. Biz Bandırma’da yaşayan CHP’liler olarak üzerimize düşeni bugüne kadar nasıl yaptıksa yine yapmaya devam edeceğiz.

2023 seçimleri tarihimizdeki kara bir lekedir

Ben 2023 seçimlerinin tarihimize düşen bir kara leke olduğunu düşünüyorum. Her şeye rağmen, yeni seçilen 600 milletvekiline, Bakanlar Kuruluna ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başarılar diliyorum.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.