NAMAZ, ORUÇ, İNSANI CENNETE GÖTÜRÜR, FAKAT!

NAMAZ, ORUÇ, İNSANI CENNETE GÖTÜRÜR, FAKAT!

ABONE OL
5 Nisan 2023 10:38
NAMAZ, ORUÇ, İNSANI CENNETE GÖTÜRÜR, FAKAT!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Eski İlçe Müftüsü Halil Şekerci,  Ramazan yeniden kavuşmak Allah’ın biz kullarına tanıdığı bir fırsat bilinmeli. Ramazan da yapılan iyiliklerin sevabı diğer zamanlarda yapılan iyiliklerin karşılığı da kat kat daha fazladır dedi.

Şekerci yazısında  “ Diğer zamanlarda 1 veya 70 sevap yazılsa, bu ay içinde on binlere ulaşır inşallah, hele Kadir gecesi Ramazan hayatımızı değiştirmeli kötü huy ve tavırlarımızı gözden geçirmeli, bol bol sadaka vermeli, muhtaçları gözetmeli Hz. Peygamber (a.s.) bu önemli ayda gündüzleri oruç geceleri ibadetle vb. Geçirilirse günahlarımıza kefaret olacağını haber vermiştir. Oruç tam anlamıyla tutulursa, insanı Cennete götürür denilmiş. Namaz da öyle. Fakat insanı Cennete götüren Namaz ve Oruç arızalanmamalıdır. Nasıl ki arızalanan bir araba insanı gideceği yerlere eriştirmezse, Namaz, Oruç ve diğer ibadetlerde öyle. Namaz kılan, Oruç tutan bir kimse gıybetten, yalandan, iftiradan uzak durmalıdır. Malına kazancına haram karıştırmamalıdır. Gıybet, yalan, iftira Namazında, Orucunda sevabını sıfırlar. Oruçlu bir insan eşine başkasına zarar veriyorsa bu Oruç onu Cennete götürmez. Namazlı, Oruçlu Müslüman dürüst olmalı yalan, dolanla kimseyi aldatmamalı, adil ve merhametli olmalı. Özetle; İbadetli insan, ahlaklı edepli olmalı, kimseyi üzmemeli. Tavırlarıyla, eylemleriyle, sözleriyle herkese örnek olmalı, insanlar ona imrenmeli.

Hz. Peygamber (a.s) müflisten bahseder; müflis beş parası olmayan, iflas eden değildir. Müflis benim ümmetimden olup, yarın kıyamet alanına dağlar kadar amelleriyle gelir. Fakat bu adam birini dövmüş, birine sövmüş, birine iftira atmış, birinin malını gasp etmiş… Tüm hak sahipleri bunun etrafına doluşur. Ya Rab bu adamdan hakkımızı al derler. Tüm sevapları dağıtılır, sıfırlanır ama hak sahipleri bitmemiştir. Bu defa hak sahiplerinin günahları ona yüklenir dağla kadar sevapla mahşer gelir fakat dağlar kadar günah yüklenip Cehenneme gider. Ramazan Kur’an ayı, Kur’anla dirilmeli, yenilenmeli, Kur’an’ın istediği insan, Müslüman olmalı… Okumalı, çalışmalı, temiz ve dürüst olmalı… Merhametli ve adil olmalı. Fitneden uzak, ülkenin birlik ve beraberliğini bozacak hallerden sakınmalı… Hz. Muhammed (a.s.) buyurduğu gibi, en hayırlı insan olabilmek için; insanlara faydalı olmaya çalışmalı. İdrak ettiğimiz bu mübarek Ramazan ayı ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa huzur, barış ve bereket getirmesini Canabı Allahtan diliyorum. “ Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.