MUHTARLIK PARA KAZANMAK, YURTDIŞI GEZİLERİNE KATILMAK İÇİN YAPILMAZ

MUHTARLIK PARA KAZANMAK, YURTDIŞI GEZİLERİNE KATILMAK İÇİN YAPILMAZ

ABONE OL
1 Mart 2024 11:48
MUHTARLIK PARA KAZANMAK, YURTDIŞI GEZİLERİNE KATILMAK İÇİN YAPILMAZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÇAVUŞOĞLU: DAHA GÜZEL BİR PAŞAKENT MAHALLESİ YARATACAĞIZ

Paşakent Mahallesi Muhtar adayı Simge Gürkan Çavuşoğlu, Şehir Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Cemal Vural Atabey ile bir araya gelerek neden aday olduğunu, mahalle için projelerini anlattı.

1983 yılında İstanbul’da Dünya’ya gelen Simge Gürkan Çavuşoğlu, evlendikten sonra Bandırma’ya geldiğini belirterek “ Eşim Bandırmalı, bende doğal olarak Bandırma gelini ve kızı oluyorum. 1 kızım var. Mali Müşavir ve uzlaştırmacı olarak çalışıyorum. Uzunca bir süre STK’larda görev yaptım. Adalet Bakanlığı Arama Kurtarma Derneğinde konuyla ilgili eğitimler alarak saha çalışmalarına katıldım. Bir süre CHP Kadın Kolları başkanlığını yaptıktan sonra siyasete ara verdim.

Muhtarlık, para kazanma, yurtdışı gezilerine katılmak için yapılmaz

Yaşadığım, ekmek yediğim kente hizmet etmek istediğim için yaşadığım Paşakent Mahallesinde muhtar adayı oldum. Geçmişimden kaynaklanan sorumluluk duygusu karakterime yansıdı da diyebiliriz. Muhtarlık kadınlarımızın rahatlıkla yapabilecekleri bir görev olduğu için bu dönem çok sayıda kadın aday muhtar adayı oldu. Kadınların bu ilgisi  beni mutlu ediyor. Muhtarlıkların bir hükmü kalmadı herkes E-Devlet Üzerinden zaten gerekli evraklara ulaşıyor, muhtarlar sadece gelen resmi evrakları dağıtıyor söylemlerine kesinlikle katılmıyorum. Muhtarlığı para kazanma, resmi davetlere katılma, yurtdışı gezilerine gitme gibi gören, çalışmaya niyeti olmayan adaylar için bu doğru olabilir. Gerçek şu ki, muhtarlık bir vizyon ve hizmet makamıdır. Sadece makamda oturarak muhtarlık yapılmaz. “

İvedilikle mahalle afet gönülleri ekibini kuracağız

Paşakent Mahallesi Muhtarlığı görevine başlar başlamaz yapacakları hizmetleri vatandaşlarla buluşturacağını ifade eden Simge Gürkan Çavuşoğlu “ Söyleşimin başında söylediğim gibi ben arama kurtarmacıyım. Bilindiği üzere Bandırma aktif faylar üzerlerinde kurulmuş bir kent. Ancak yerel yönetimlerin olası bir afete karşı yeterli hazırlıklarının ya da önlemlerinin olmadığını düşünüyorum. Paşakent olarak bu konuda muhtarlık olarak farkındalık yaratmak hedefindeyim. Hemen bir mahalle afet gönüllüleri ekibi kuracağız. Bu ekibe katılımın fazla olacağını düşünüyorum. Zira afet sonrasında ilk 24 saatte kurtarma çalışmaları büyük önem taşır. Kuracağımız ekip ile çalışmalara çok kısa sürede başlayabiliriz. Bu konu da AFAD ile ortak çalışacağız. Şimdiden görüşmeleri yaptığımı söyleyebilirim. Ekipman temini için AB fonlarından ve sorumluluk hisseden iş insanlarından faydalanacağız. Afet sonrasında öncelik çocuk ve yaşlıların koruma altına almak olacak. Hazırlanan çadır ya da konteynere çocukları ve yaşlıları yerleştireceğiz. Böylece olası çocuk kaçırılmalarının önüne geçeceğiz. Toplama alanları konusunda yeterli alanları alt yapılarını tamamlayarak oluşturmalıyız. Muhtarlık olarak Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi ile koordine olmalıyız. Aşevinden, tuvaletlerinden, fırınlarından ve banyolarından oluşan toplama alanları yaratma noktasında çalışmalıyız.

Arama Kurtarma muhtar ile başlar.  Zira mahalleyi en iyi bilen kişi muhtardır. Hangi konutta kim oturuyor? Hangi dairede kaç kişi yaşıyor? Çocukları o saatte okulda mıdır? Çöken bina varsa yatak odaları nerededir? Kulakları duymayan ya da engelli vatandaşlar var mıdır? En iyi muhtar bilir.

İş Makineleri ve ekipman kullanım eğitimleri vereceğiz

Afet sonrasında mahalle olarak kendi kendimize yeterli olmalıyız. Onun için mahalledeki isteyen vatandaşlarımıza yetkili kurumlar vasıtasıyla iş makinesi ve gerekli ekipmanları kullanma eğitimleri vereceğiz. Bazen dokunmamayı bilmek bile hayat kurtarabilir. Enkazlarda hilti kullanmayı bilen insanlar olmasını istiyoruz.

Muhtarlık binası arkasındaki araziyi kullanmak istiyoruz

Belediyelerin yolları onarma, altyapı eksikliklerini zaten asli görevidir. Biz yerel yönetimler ile koordineli çalışayarak farklı noktalarda yaratıcı olacağız. Muhtarlık binasının tam arkasında Bandırma Belediyesine ait boş bir arazi var. O alanı kullanmak istiyoruz. Yeşillendirilecek alanı tam bir Workshop gibi kullanmak niyetindeyiz. Mahalle eğitimlerini yapabileceğimiz, konteylerde afet sonrasında kullanabileceğimiz ekipmanları saklayacağımız, Paşakent mahallesinde yaşayanların buluşacağı, oturup konuşabileceği ortak bir yaşam alanı olarak kullanmak hedefindeyiz. O alanı  Mahallemizin ortak üretim alanı yapacağız.

Mahallede aplikasyon çalışmaları yapacağız

Kadastro paftalarındaki parsel köşe noktalarının yeniden zeminde belirtilmesi ve bununla birlikte parselin zemindeki sınırlarının gösterilmesi için mahallemizde aplikasyon çalışması başlatacağız. Teknoloji her geçen gün kendini yeniliyor. Bizde bu yenilenmeye ayak uydurmak zorundayız. Bunun için gençler ile çalışmaya ağırlık vereceğiz. Sosyal medyayı muhtarlık olarak çok yoğun kullanacağız. Muhtarlığa ulaşmak çok kolay olacak.” Dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.