MUHTARLAR DEMOKRASİNİN MİHENK TAŞLARIDIR

MUHTARLAR DEMOKRASİNİN MİHENK TAŞLARIDIR

ABONE OL
19 Ekim 2023 10:40
MUHTARLAR DEMOKRASİNİN MİHENK TAŞLARIDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık, basına yaptığı açıklamada 2015 yılında Başbakanlık Genelgesi ile muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri oluşturmak amacıyla, ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan edilmesinin ardından her yıl bu tarihte Muhtarlar Gününü kutluyoruz dedi.

Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık görevini yürüten seçilmişlerin görev süreleri 5 yıldır şeklinde konuşan Hüseyin Kocabıyık “ Mahalle ve köy halkı tarafından adaylar arasından seçilen muhtar, azaları ile birlikte mahalle ya da köyün idari işlerini yürütür. Bulunduğu bölgenin temsilcisi olmakla birlikte görev alanı içerisine giren mahallede yasaların halka duyurulmasını da sağlar.

Muhtar köyün yol, köprü, çeşme vb. ortak mallarını inşa ettirir, inşa olunanların bakım ve onarımını yaptırır. Muhtar köyde yapılması gereken işleri imece usulü ile gerçekleştirir. Muhtar, gerek mahalle halkı, gerekse mahalle ile ilgili tüm sorunlarda yasal olarak tam yetkili bir konuma sahiptir. Buna ek olarak, hatta yasa ile belirlenen yetki, görev ve sorumlulukların ötesinde, halkın onayıyla oluşmuş olan tarihi bir demokratik temsilci, yerel kamu denetçisidir.”

Bu vesile ile tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar gününü kutlar görevlerinde başarılar dilerim dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.