MİLLETVEKİLİ ÇÖMEZ : URUGUAY ANGUSUNA MAHKUM OLDUK

MİLLETVEKİLİ ÇÖMEZ : URUGUAY ANGUSUNA MAHKUM OLDUK

ABONE OL
6 Temmuz 2023 09:53
MİLLETVEKİLİ ÇÖMEZ : URUGUAY ANGUSUNA MAHKUM OLDUK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Balıkesir İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez, Bandırma Limanı’nda yaydığı koku ile hava kirliliğine sebep olan canlı hayvan ithalatı hakkında konuştu. Vekil Çömez, “Türkiye, bugün bu bereketli coğrafyada ta Uruguay’dan getirilen anguslara mahkûm oldu.” Dedi.

Bandırma Limanı’nda yapılan canlı hayvan ithalatının çevrenin yanı sıra Türk hayvancılığına da zarar verdiğini belirten Milletvekili Turhan Çömez, iktidarı eleştirdi.

21 yıllık tek adam rejimi ve ucube sistem sebebiyle Türk tarımı ve hayvancılığının can çekiştiğini söyleyen Vekil Çömez, Devasa gemiyle Uruguay’dan Bandırma’ya tam 28 bin büyükbaş hayvan geldi. Angus geldi. Türkiye’nin değişik yerlerine Bandırma Limanı’ndan dağıtılıyorlar. Önümüzdeki günlerde gelecek olan diğer gemilerle birlikte angus sayısının 100 bini aşacağı söyleniyor. Bu Türkiye için korkunç bir felaket. Çünkü Türk tarımı, Türk çiftçisi ve hayvancısı çökertildi ve yok edildi. Şu anda köylerdeki araziler zenginler tarafından alınıyor ve maalesef Türk köylüsü kendi topraklarında ırgat olarak çalışıyor.” dedi.

“100 BİNİN ÜZERİNDE ANGUSLA TÜRKİYE’NİN KARNI DOYURULACAK”

2022 yılında Suriye’den 100 bin küçükbaş hayvan geldiğine değinen Vekil Çömez, “Bu koyunları getiren bir AKP’li milletvekiliydi. Savaşta olan Suriye’nin koyununa muhtaç olan Türkiye, bugün bu bereketli coğrafyada ta Uruguay’dan getirilen anguslara mahkûm oldu. 100 binin üzerinde angusla Türkiye’nin karnı doyurulacak. Et fiyatları sabit tutulmaya çalışılacak. Bunun hesabını sormak lazım. Türk çiftçisini, Türk tarımını bu hale getiren ve bu millete dünyanın en pahalı etini yediren bu iktidara bir hesap sormak lazım. Londra’da kıymanın kilosu 150 lirayken benim Bandırma’mda benim ülkemde, benim bölgemde 350, 400 liraya kıyma satılıyorsa bunun sorumlusu bugünkü tek adam rejimidir.” diye konuştu.

“BANDIRMA’DA KOKUDAN DURULMUYOR”

Et fiyatlarının sabit tutmak ve piyasayı kontrol altına almak için Latin Amerika’dan hayvan ithal edildiğinin altını çizen Çömez, “Bandırma bugün korkunç bir çevre felaketiyle karşı karşıya. Hayvanların atıkları ve çevreyle ilgili kirlilikler, Bandırma’da sivrisinek sorunu yarattı. Bandırmalı çocuklar, alerjik reaksiyon göstermeye başladılar. Bandırma’da kokudan durulmuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı derhal bu konuda önlem almalı.” dedi.

“HEPSİNİN HESABINI TEK TEK SORACAĞIZ”

Tarım ve ormancılık Bakanlığının en kısa sürede yeni politikalar geliştirmesi gerektiğini söyleyen Vekil Çömez, “Bu insanların, bu milletin karnını doyuracak güçlü bir tarım ve hayvancılık politikası geliştirmelisiniz. Ülkenin başına geldiniz ve bu ülkeyi felakete, yokluğa, sefalete sürüklüyorsunuz. Ülkenin nesi var nesi yoksa satarak bu sattıklarınızla hayvan alırım, şunu alırım, bunu alırım diyorsunuz. Bunların hepsinin hesabını tek tek soracağız. Ey AKP güruhu, yazıklar olsun sizin yaptığınız bu tarım politikasına ve bu siyaset anlayışınıza…”diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.