MERALARINA ENDÜSTRİ BÖLGESİ YAPILMAK İSTENEN BESİCİLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

MERALARINA ENDÜSTRİ BÖLGESİ YAPILMAK İSTENEN BESİCİLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

ABONE OL
29 Aralık 2023 18:17
MERALARINA ENDÜSTRİ BÖLGESİ YAPILMAK İSTENEN BESİCİLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma’da Aksakal – Karaçalılık merasına yapılmak istenen Entegre Tarım, Hayvancılık ve Gıda Üretim Tesisi mahalledeki hayvan besicilerini isyan ettirdi. CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, Aksakal ve Karaçalılık Mahallelerine yapmış olduğu ziyarette besicilerin yaptığı basın açıklamasına katıldı. Mahalle sakinlerinin tepkilerini dinledi. Aksakal Mahallesi’nde Hayvan Besiciliği yapan Cem Erçakar “Bugün kamu vicdanını devreye sokmak için buradayız. Ancak vicdanımızın sesini dinlersek buradaki besicinin mağduriyeti giderilebilir. Hali hazırda hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacının bir kısmını meralarımızdan karşılamaktayız. Nesillerden kullanılan bu meraların gerçek sahipleri biziz. Bizim gibi aile çiftçiliği yapan üreticiler için et meselesi ot meselesidir, süt meselesi ot meselesidir yani mera meselesidir. Meralar bizim ekmek teknemizdir. Bizlerin nesiller boyu tarım ve hayvancılık maksadıyla ortak olarak kullandığı Aksakal ve Karaçalılık meraları özel bir işletme olan Biltur Catering firmasına uzun yıllar kiralanmak istenmektedir. Bu bizler için haksızlık ve asla kabul edilemeyecek bir durumdur. Halkın rızasına dayanmayan bu kiralamanın hayata geçmemesi için kamuoyu ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Biltur Catering tarafından Aksakal Mahallesi sınırları içinde kalan ve mera vasfında bulunan 1037 dönüm ve Karaçalılık Mahallesi sınırları içinde kalan 436 dönüm alanda endüstri bölgesi kurulmak isteniyor. Aksakal Merası’nın yüzde 87’sinin, Karaçalılık Mahallesi Merası’nın yüzde 100’ünün elimizden alınması anlamına gelmektedir. Ülkemizde tarım ve hayvancılığın ana kaynağı aile işletmeleridir. Meramızı daha verimli kullanabilmemiz konusunda bizlere destek olunmalıdır. Mera alanları kimsenin şahsi arsası değildir. Buradaki halkı özel bir şirkete değişmek kimsenin hakkı değildir. Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Bölgedeki Milletvekillerinize derdimizi anlatamıyoruz. Derdimizi siz anlarsınız. Burada doğduk, büyüdük, ekmek yedik, yiyoruz. Asla art niyetimiz yoktur. Sizden talebimiz Aksakal ve Karaçalılık Meraları’nın halkın yararına herkes tarafından kullanılmasıdır” dedi.

Erçakar’dan sonra söz alan Hayvan Besicisi Ahmet Yener ise, “Bizim işimiz üretmek. Biz Türkiye’de en kaliteli kasaplık kuzu etini üreten üreticileriz. Biz bu etleri kapalı ahırlarda değil meralarda üretiyoruz. Biz bu meraları aktif olarak kullanıyoruz. Kullanmaya devam etmek istiyoruz. Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin bize vermiş olduğu numaralarla, kayıt altında üretim yapmaktayız. Bir şirket gelip burada 10 yıl sonra 5 yıl sonra zarar ettim deyip gittiğinde geride bu işi yapacak insanlar kalmayabilir. Bunun için geç kalmadan bu meralar bizimdir. Yine de bizim kalsın diyoruz ki en kaliteli eti üretmeye devam edelim” dedi.

AKIN : BALIKESİR PARTİSİ BELEDİYE BAŞKANI GİBİ ÇALIŞACAĞIZ

Besicilerden sonra konuşan CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın ise, “Bizim yapmamız gereken üreticinin yanında olmak. Burada kimse asla ve asla yatırıma karşı değil. Ama önemli olan bu meralar canlı ve kullanılan meralar. Bizim meralar konusunda Balıkesir genelinde büyük bir sıkıntımız var. Bunu göre göre, bile bile meranın gerçek sahibinin de bu memlekette yaşayan mahallelilerimiz olduğunu bile bile ÇED’e gerek yoktur demek buradaki insanları yok saymaktır. Vatandaşımızı topraktan, üretimden uzaklaştırıyorlar. Eğer Allah nasip eder de göreve gelirsek üreticimizin, hayvancımızın yanında olacağız. Biz de kooperatiflerimizle birlikte çiftçinin, hayvancının kazandığı entegre tesisler kuracağız. Bu tesislerin sahibi de Balıkesir’in çiftçisi, hayvancısı olacak. Bu topraklar bereketli topraklar. İnşallah Allah nasip edecek, hiçbir siyasi partiyi ayırmadan hizmet edeceğiz. Belediyecilikte siyasi parti yok. Tüm Balıkesir’de, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimseyi ayırmadan, sanki Balıkesir Partisi Belediye Başkanı gibi, Kuvay-i Milliye birlikteliği kuracağız” dedi.

BAŞKAN TOSUN : ÇED’DEN YIRTMAK İÇİN PROJEYİ BEŞE BÖLDÜLER

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ise konunun hukuki yönden bilgilerini verdi. Başkan Tosun, “Yaklaşık 1 sene önce Biltur Catering A.Ş. Belediyemize bizi ziyarete geldiler. Ben kendilerine buradaki halkın talep ve istekleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini söyledim. Aynı şekilde Muhtarlarımıza konuyla ilgili bilgi verdik. Müracattan sonra ÇED Raporu ihtiyacı olduğu için ve halkın görüşü alınması gerektiği için Aksakal’a imza föyü açtılar. Tabi ki 100’de 100 oyla bu konu reddedildi. Bizde reddettik. Burada bir hukukçu olarak söylüyorum ki, kanunu hiçe sayıp, etrafından dönüyorlar. Bu projeyi 5 parçaya böldüler. 2450 baş besi hayvanı, 2450 baş kesim için, süt için, güneş enerjisi, biyogaz enerjisi üretimi olarak böldüler. Bu beş parça için de ayrı ayrı izin alıp, ÇED olmadan vatandaşa sormaktan yırttılar” dedi.

Aksakal – Karaçalılık Mera Bölgesinde yapılan basın açıklamasına CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı,  CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma Belediye Başkan Aday Adayları Dursun Mirza, Mustafa Karagöz, Selim Panç, Ozan Onur ve Metin Ok, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak ve çok sayıda partili katıldı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.