KURAKLIK VE İHRACAT SEBZE MEYVE FİYATLARINA YANSIDI

KURAKLIK VE İHRACAT SEBZE MEYVE FİYATLARINA YANSIDI

ABONE OL
13 Eylül 2023 09:52
KURAKLIK VE İHRACAT SEBZE MEYVE FİYATLARINA YANSIDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bandırma Balıkçılar Manavcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Erkan Alpsu yaz, mevsiminde yaşanan kuraklık ve ihracat sebze ve meyve fiyatlarının yüksek seyretmesine neden oldu dedi.

Bandırma’da fiyatlar biraz daha makul

Güney Marmara ve Bandırma olarak diğer bölgelere göre oldukça şanslı olduğunu söyleyen Başkan Alpsu “ Çevremizde Aksakal, Karacabey, Gönen ve Kemalpaşa gibi meyve sebze yetiştirilen yerler var. Yakın olan bu şehirlerden nakliye ücretleri diğer uzak şehirlere göre çok düşük olduğundan Bandırma’da meyve ile sebze daha ucuza alınabiliyor. Birde pazaryerlerimizde Oda olarak direk üreticilere yer temin ediyoruz. Bu da meyve ve sebze fiyatlarının daha makul seviyelerde seyretmesini sağlıyor. Yine de meyve ve sebze fiyatları geçtiğimiz senelere göre daha pahalı olduğu da bir gerçek.”

Mutlaka ihracat kotası olmalıdır

Yurtdışına yapılan meyve ve sebze ihracatının iç piyasaya olumsuz yansıyor diyen Bandırma Balıkçılar Manavcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Erkan Alpsu “ Yaz ayları bölgemizde çok kurak geçti. Bu da meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Üreticiler her sene ki rekoltelerine ulaşamadılar. Arz talebi karşılayamadığı için fiyatlar yükseldi. Bölgede suya ulaşan ya da sulu tarım yapan üreticilerimiz bu sıkıntıyı yaşamadılar.

Mevsiminde tüketin denilen meyve ve sebze fiyatlarının yine yüksek olmasının önemli sebeplerinden biri de yurtdışına yapılan meyve ve sebze ( Kiraz, Üzüm, İncir, Şeftali ) vb. ihracatıdır. Doların yükselmesi üreticiler ihracata yönlendirdi. Devlet de bu ihracata yönlendirir konuma geldi. Ülkeye giren döviz ihracatı ilk sıraya yerleştirdi. Ancak meyve ve sebze iç piyasaya yeteri kadar verilmediği için fiyatlar iyice yükseldi. Bu konuda devletin meyve sebze ihracatına kota koyması gerektiğini söylüyoruz. Örnek olarak domatese konulan ihracat kotası iç piyasadaki domates fiyatlarının diğer ürünlere nazaran daha makul seviyelerde kaldı.”

Yağışları dört gözle bekliyoruz

Üreticilerin yağışları dört gözle beklediklerini vurgulayan Erkan Alpsu “ Üreticiler ekime başlamak için yağışların başlamasını bekliyorlar. Kuraklık devam ederse bu kış meyve ve sebze fiyatlarının çok yükseleceğini söyleyebiliriz. Suya ulaşabilen üreticilerin ürettikleri ürünler piyasaya yetmeyecektir. Ürün az olduğu sürece fiyatlar yüksek olacaktır. Bölgemizde bir süredir sera üretimine ağırlık verilmeye başlandı. Bölgedeki ihtiyaca yanıt verir konuma geliyorlar.

 

Vatandaşlarımız meyve ve sebzeyi pazarlardan alsınlar

Vatandaşlarımızın meyve ve sebze alırken mutlaka pazaryerlerinden alışveriş yapmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız zincir marketler ile pazar fiyatlarını kontrol etsinler. İddia ediyoruz ki, fiyatlar arasındaki ürün kalitesini ve fiyat farkını göreceklerdir. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.