İL: ZANAATKARLAR ALTIN DEVRİNİ YAŞIYOR

İL: ZANAATKARLAR ALTIN DEVRİNİ YAŞIYOR

ABONE OL
2 Haziran 2023 09:47
İL: ZANAATKARLAR ALTIN DEVRİNİ YAŞIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Eyüp İl, zanaatkarların altın devrini yaşadıklarını söyledi.

Ara eleman yok

Elektrikçiler ve Elektronikçiler Esnaf Odasının ağırlıklı olarak zanaatkarlar odası olduğunu belirten Başkan Eyüp İl “ Pandemi süreci de dahil olmak üzere zanaatkarlarımız adeta altın devirlerini yaşıyorlar. İş bulmakta ve iş yapmakta zanaatkarlarımız asla zorluk yaşamıyorlar. Küçük Sanayi Sitemizde tüm firmalar sanatkar bulmakta büyük zorluklar yaşıyorlar. Ara eleman sıkıntısı büyük boyutlara ulaştı. Bu sorunun nedeni eğitim sistemine getirilen 4+4+4 uygulamasıdır. Bu sistem ile tüm veliler çocuklarının akademik eğitim alması istedikleri için düz liseleri tercih ediyorlar. Meslek Liselerine ilgi çok azaldı. Oysaki ara eleman sıkıntısının bu boyutlara ulaştığı günümüzde Meslek Liseleri çok mantıklı bir seçenek olarak duruyor.”

Esnafın durumu ise içler acısı

Zanaatkarların altın çağını yaşadığı süreçte esnafların durumunun ise içler acısı olduğunu ifade eden Başkan İl “ Küçük esnaf için durumlar hiç de parlak değil. Başta AVM’ler, zincir marketler ve e-Pazar da yapılan satışlar yüzünden küçük esnaflar kepenklerini kapatıyorlar. Her şeyi satan zincir marketler artık ara sokaklara bile girdi. Bu konuda devletin bir şeyler yapması gerekiyor. Bir an önce Perakende yasasının çıkmasını istiyoruz. Bu yasayla zincir marketler her şeyi satamayacaklar. Bu yasayla da kira, vergi ve maliyetler ile bunalan küçük esnaf biraz nefes alması sağlanacak “ Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.