HARUN ALGÜL: BANDIRMA’NIN SABRI TAŞMAK ÜZERE

HARUN ALGÜL: BANDIRMA’NIN SABRI TAŞMAK ÜZERE

ABONE OL
17 Kasım 2023 10:13
HARUN ALGÜL: BANDIRMA’NIN SABRI TAŞMAK ÜZERE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

  1. Dönem MHP Milletvekili adayı Harun Algül 2024 yılı Bandırma Belediyesi bütçesini hakkında ve yerel belediyecilik konularında Şehir Gazetesi açıklamalarda bulundu. Açıklamalarının öncesinde Cumhuriyetin 100. Yılını kutlayan Algül, Öncelikle tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarım. Kutladığımız Cumhuriyet Bayramının yeni yüzyıllarda Türkün dik duracağı, al bayrağın tüm dünyada dalgalanacağı ve ilelebet güçlü bir Cumhuriyeti çocuklarımızla beraber daha da ileriye götüreceği bir dönem olmasını Allah’tan niyaz ederiz dedi.

Algül: Bütçeyi satışlar ile denkleştirecekler

Bandırma Belediyesi Meclisinin onayladığı 2024 gelir gider bütçesini değerlendiren şehir planlamacısı ve 28 Dönem MHP milletvekili adayı Harun Algül “  Öncelikle Bandırma Belediyesi Meclisinin onayladığı 2024 gelir ve  gider bütçesinde yaptığım incelemeler sonucunda, belediye meclis üyesi arkadaşlarımın da haklı eleştirilerine ek olarak ben de bir kaç bir ilave yapmak istiyorum.

Yine yeniden satarak iş yapacağız denen senaryonun vasat bir şekilde tezahür ettiği  bir bütçeyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek isterim. Gelir bütçesi dahilinde toplam bir 1 milyar 260 milyonluk bir bütçenin gelir ve gider bütçesinin özellikle gelir kaleminde 460 milyonluk liralık kısmının sermaye satışlarıyla elde edildiğini görüyoruz. Bu da  neredeyse bütçenin üçte birinin aslında boş olduğunu, eksik bütçeyi satış yöntemiyle denkleştirmeye çalışıldığını, denkleştirme odaklı olduğunu açıkça bize gösteriyor. Bütçenin 160 milyon liralık  kısmının ise arazi satışları, 300 milyon liralık kısmının da arsa satışları olması da bütçenin %36‘sına  tekabül ediyor. Böyle bir doğru bir bütçe değildir.

Algül: Faaliyet raporlarına yazılanlar 2-3 sene sonra liste dışı kalıyor

Paranın nereye harcanacağı konusunda gider tablosuna baktığımızda alışık olduğumuz gibi performans programlarında, faaliyet programlarında listelenerek bol bol projeler yazılmış. Fakat yazılanlar,  2 sene 3 sene arka arkaya listeye yazıldıktan sonra yapılmadan tekrar liste dışı bırakıldığını daha öncelerde görmüştük. Burada da yine benzer bir durum söz konusu olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Yine listeler yapılmış, yapılacak işler listelenmiş, buna karşılık bedeller konmuş ve gider kalemi de 1 milyar 260 milyon liraya denkleştirilmiş.

Algül: Arazi satarak personel maaşları ödeniyor

Özellikle burada personel giderlerinin gerçeğe yansıtmadığını çok açık söyleyebiliriz. Kamuoyunda konuşulan ve şirket aracılığıyla kimisine göre 800 kişiyi geçtiği, kimisine göre 1.000 kişinin belediyede görev yaptığını duyuyoruz.  Personel rakamların açıkça bütçede görülmediği, bunların hizmet alımı şekilde yapıldığını biliyoruz. Bütçe kapsamında bu maaşların ödenmesine ilişkin bölümün aslında %50 lere dayandığını açıkça söyleyebiliriz. Personel maaşlarını ödemeye yönelik yine arazi satışlarının yapıldığı, hatta son dönemde çok da konuşulan kanunen yasak olan toplu arazi satışlarının sanayide yapıldığını görmekteyiz. Bu yöntemle de maaşların ancak ödenebildiğini duyuyoruz. “

Algül: Temizlik işleri harcamaları çok dikkat çekici

 

Temizlik ve güvenlik bütçelerinin çok dikkat çekici rakamları barındırdığını ifade eden Algül “ 360 milyon liralık temizlik işleri gideri ve 54,5  milyon liralık  özel güvenlik gideri de yine gider bütçesi de dikkat çekmektedir. Özellikle temizlik hizmetleri için yapılan bu ödemeler görüldüğünde Bandırma’nın bal dök yala gibi bir şehir olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak Bandırma’nın her yerini  otlar bürümüş, kötü kokan çöpler, kötü görünen temizlenmeyen konteynırlar kentin her yerini sarmış durumda. 360 milyon liralık temizlik giderleri varken şehir neden bu durumda diye sormak zorundayız diyorum.

Algül: 54,5 milyon lirayla mini ordu kurulur

54,5  milyonluk özel güvenlik alımıyla hani mini bir ordu gibi 100 – 150 kişilik bir ekip için yeterli finans ayrılmış olduğunu görmekteyiz. Bandırma’nın her noktasında özel güvenlik görevlisi yerleştirilmesini doğru bulmamaktayız. Galericiler Sitesi gibi artık bizim olmayan yerlerde bile özel güvenlik üyeleriyle, birimleriyle bunları koruma altına alıyoruz. Burada bu özel güvenlik yerlerini tekrar gözden geçirilmesi gerekecektir. Hatta personel alımında da özel güvenlik elemanı alınması bir yöntem olarak kullanılmasının bırakılması gerekmektedir diye düşünüyoruz.

Algül: Hani belediye enerji satıyordu

Bütçede Enerji harcamaları kaleminde 66 milyon liralık  bir alım söz konusudur. Bu rakam  yine belediye meclisimizde eleştirilen bir konudur.  Biz enerji üreten ve satan bir belediye idik ne oldu da 66 milyonluk enerji alır hale geldik diye sormamız gerekmez mi? 66 milyon liralık bütçe sizlere de  enteresan gelmiyor mu?”

Algül: projelerde belediye araçları neden kullanılıyor?

Bütçenin genel değerlendirmesini bu şekilde olduğunu gördükten sonra yerel seçimlerin yaklaşmasıyla da özellikle projelere önem verilmeye başlandığı ve seçime birkaç ay kala projelerin bitirmeye çalışıldığını görmekteyiz diyerek açıklamalarına devam eden 28. Dönem MHP milletvekili adayı Harun Algül “  Ama belediyemiz ihale usulleri ve hak ediş yöntemlerini unutmuş olacak ki ihale ettiği her bölgede belediyenin araçlarını 24 saat çalıştırdığı görülüyor. Evet, projeyi bitirmek önemli, hatta zamanında bitirmek daha önemli ki yine kamuoyunda süresi biten ve hala işlem yapılmayan bazı ihaleler olduğunu da görüyoruz. Fakat belediyenin araçlarını ve ekipmanlarını bu yerlerde 7/24 çalıştırdıktan sonra hak edişi nasıl hazırlanacağı konusu bence oldukça ilginç bir konudur. Burada hesabın nasıl yapılacağı bu alanlarda kamu zararı yapılmaksızın nasıl ödemeye konu edileceği, bu konuların bizi meraklandırmaktadır.

Algül: Başkan yardımcısın protestoya katılması trajikomikti

Yine kamuoyunda direk skandalı olarak görünen ve General Balcı Çamlığı ile ilgili izinlendirme yazışmalarının Bandırma Belediyesi tarafından yapılması, konunun Bandırma Belediyesi üzerinden gitmiş olmasına rağmen Belediye Başkan Yardımcısı düzeyinde protestoya katılıp da oradaki vatandaşlarla yürünmesini trajikomik bir olayı izledik. Orada vatandaşlara şirin görünmek için yapılan bu sahte davranışları kınıyorum. Takdiri vatandaşlarımıza bırakıyoruz.

Tabii ki değerlendirmelerim böyle uzayıp giderken bozuk yollardan, çukurlardan yapılmamış bir logar kapaklarından,  bakımsız kaldırımlardan, her yağmurda taşan rögarlardan, çözüm üretilemeyen otoparklardan bahsetmeden geçmek olmaz.

Kurum içi soruşturmalarda komisyonları kurarak sadece kendi partililerini ve yandaşlarının durumlarını örtbas etmek için hareket edilmesi kamuoyunda yüksek sesle konuşulmaya devam ediyor. Tüm bunlar olurken hizmet bekleyen Bandırma’nın sabrı taşmak üzere.” Dedi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.