GÜLER : PARA VAR AMA ALACAK ESNAF YOK!

GÜLER : PARA VAR AMA ALACAK ESNAF YOK!

ABONE OL
31 Ocak 2024 11:46
GÜLER : PARA VAR AMA ALACAK ESNAF YOK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, 2023 yılını gazetemize değerlendirdi. Güler, Bandırma ESKK olarak 300 milyon TL ‘lik kredi hacmine ulaştıklarını ama kredi alacak esnaf bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Güler, “Eskiden haftada 30-40 bazen 100 dosyayı karara bağlardık, şimdi ise bu sayı 3-4’e kadar düştü” dedi.
2021 yılında başlayan ve yaklaşık 1,5 yıl süren pandemi sonrasında ülke ve dünya ekonomisinde bozulan tedarik dengeleri ve ekonomik toparlanma süresinin uzaması her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik sorunları beraberinde getirdi. Faizde öncesinde yaşanan düşüş ve Mehmet Şimşek dönemi ile birlikte yüzde 45’e varan yükselme, banka kredi faizlerindeki aşırı yükseliş esnafları daha tedbirli davranmaya yöneltti. Esnaf kredi faizleri 2023 yılının ilk 6 ayına kadar yüzde 6,5 olurken önce 7,5’lere günümüzde ise yüzde 25’lere kadar yükseldi.
Bandırma Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, Esnaf Kefalet Kooperatifinin ekonomik göstergelerini ve Bandırma’da esnafın durumunu Şehir Gazetesi’ne değerlendirdi. Başkan Güler, “2023 yılının ilk 6 ayına kadar çok iyiydik. Yüzde 6,5 faizle kredi veriyorduk. Sonra yüzde 7,5’e yükseldi. Son 1-1,5 aydır ise yüzde 25’lerde seyrediyor. 500 bin TL kredi almak isteyen bir esnafın 3’er aylık 20 taksit ile ödemesi halinde geriye ödeyeceği rakam 863 bin TL’leri buluyor. Haliyle buna herkesin gücü yetmiyor. Biz önceki tarihlerde haftalık toplantılarımızda haftada 30-40 bazen 100 kredi dosyasını karara bağlarken şimdi bu sayı haftada 3-5’e geriledi. Bandırma Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak 300 milyona yaklaşan bir kredi hacmimiz var ama alacak esnaf bulmakta sıkıntı yaşıyoruz.
YÜKSEK KİRALAR ESNAFIN BELİNİ BÜKTÜ
Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bandırma’da da çok yüksek oranda olan işyeri kiraları ve bu kiralara yapılan yüksek zam oranlarının esnafın belini büktüğünü ve esnaf sayısını azalttığını belirten Güler, “Bandırma’da iş yapan sarraflar ve kafeler. Kafelere bakıyorsunuz dolu, sarraflara bakıyorsunuz dolu. Terzilerin adı olmuş tamirci. Millet eskiyi tamir ettirerek giymeye çalışıyor. Esnaf sayısında azalma var” diye konuştu. Başkan Güler, Bandırma Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak şuan da 1650-1700 üyelerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.
Fatma Nur BOZCA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.