GÜLER: FAİZ ORANLARI ARTARKEN VADELER KISALDI

GÜLER: FAİZ ORANLARI ARTARKEN VADELER KISALDI

ABONE OL
15 Nisan 2024 09:35
GÜLER: FAİZ ORANLARI ARTARKEN VADELER KISALDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu. 1 Nisan itibari ile kredi faizlerinin 25’ten 29’a yükseltildiğini ifade eden Başkan Niyazi Güler, zaten ekonomik sıkıntılar içinde olan esnafımız kredi ödemelerinde biraz daha zorlanacak dedi.

Bekledikleri yüksek miktarlarda paralarının gelmediğini vurgulayan Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler “ Seçim sonrasındaki beklediğimiz miktarlardaki nakitler ne yazık ki gelmedi. Kooperatif olarak bizde kendi topladığımız paralar ile kredi taleplerini karşılamaya çalışsak da bunu doğal olarak başaramıyoruz. Şu an itibari ile yaklaşık 40 esnafımızın 40 kredi talebini bekletiyoruz. Geçtiğimiz günlerde bölgede yaptığımız toplantılarda sıkıntıyı aşma adına görüşmeler yaptık. Faiz oranlar geçtiğimiz 1 yıl içinde 7,5’ten kademeli olarak 25 oranına yükseltilmişti. Şimdi de 1 Nisan tarihi itibari ile faiz oranları 29’a yükseldi. Bu faiz oranı devletin yarısını ödediği faiz oranı olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Faiz oranlarındaki artış banka faizlerinden yükselişten kaynaklanıyor. Kooperatifimiz ile alakalı değil. “

 

Faizlerin artırıldığı bu dönemde kredi ödeme vadelerinin de azaltıldığını belirten Başkan Niyazi Güler “ Faizler 25’ten 29’a yükselirken ödeme vadeleri ise 5 yıldan 3 yıla düşürüldü. Bu rakamları Halk Bankası Genel Müdürlüğü belirliyor. Faizlerin artması vadelerin kısalmasıyla esnafımızın kredi çekerek ödemeleri oldukça zor olmaya başlayacak. Zaten kredi verecek para olmadığı için kredi taleplerini kabul etmiyoruz. Rakam olarak belirtmem gerekirse 750 bin lira kredi kullanan esnafımız ilk taksit olarak 120 Bin TL son taksit olarak da 68 Bin TL geri ödeyecek. Bizdeki faizler sabit değil değişken olduğu için vade sonunda ödemelerde düşmeler oluyor. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.