ETİ MADEN İŞÇİSİ SOKAĞA İNDİ

ETİ MADEN İŞÇİSİ SOKAĞA İNDİ

ABONE OL
22 Temmuz 2023 10:46
ETİ MADEN İŞÇİSİ SOKAĞA İNDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplu İş sözleşmelerinden bir sonuç alamayan Eti Maden işçisi eylemlilik sürecini devam ettiriyor. 5 günden bu yana fabrika içinde eylem yapan Eti maden işçisi bu kez eylemlerini sokağa taşıdı. Eti Maden işçisi İDO Önünde toplanarak sloganlar ile Cumhuriyet Meydanına yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptı. Yürüyüşe STK ve siyasi partiler de destek verdi.

Seçim bitti verilen sözler unutuldu

 Basın açıklamasını okuyan Petrol İş Şube Başkanı Tuncay Topuz “ Toplu İş sözleşmelerimizde geldiğimiz nokta ve işverenimizin tutumu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme ve sesimizi duyurma adına burada toplanmış bulunmaktayız. 01.01.2023 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmelerimizde geldiğimiz noktada ve günün sonunda pazartesi günü grev ilamımızı astık ve bugünle birlikte 5 gündür fabrikalarımızda eylem sürecine devam ediyoruz. Grev uygulamasında 16 Ağustos son günümüzdür.

Bugüne kadar 7 aydır gerek siyasi iktidarın temsilcileri, ilçe başkanları, bölge milletvekilleri, bakanlık yetkilileri, TÜHİS, TÜRK İŞ ve Genel Müdürlüğümüzle defalarca görüşüp sıkıntı ve sorunlarımızı ilettik. Seçimlerden önce her şey çok iyi gidiyor, herkes yardımcı olacağını söylüyor bakanlarımız ve genel müdürlüğümüz bir takım sözler veriyorlardı. Diyorlardı ki, toplu iş sözleşmelerinde Eti Maden’e pozitif ayrımcılık yapılacak. Bakanlarımızın bu sözleri hepimizin cep telefonlarındaki videolarda hala kayıtlı bulunuyor. Aynı zamanda da fabrikalarımızdaki sorunlarda hiçbir şeye hayır denmiyor, hallederiz, yaparız, sıkıntı yok diye diye 6 ayımız ve seçim sürecimiz geçti. Sonra ne mi oldu. Seçim bitti verilen sözlerin hepsi unutuldu. Birde yetmezmiş gibi üretim primimizi taktir primi ile tamamlayan işverenimiz seçim bittikten sonraki ilk ay takdir primimizi kesmiştir. Zaten bitmemiş sözleşmemizde kıt kanaat geçinen işçi iyice zora düşmüştür. Bu ay üretim primsiz bir işçinin maaşı 9.000 bin tl dir. Hakkımızı helal etmiyoruz.

Topuz: Kurum içinde ayrımcılık istemiyoruz

 Bir Yıldır teknisyenlik sınavlarımız yapılmıyor. Yemekhane sorunlarımız çözülmüyor. Servis sorunlarımız çözülmüyor. Vagon boşaltma biriminin soyunma odaları yapılmıyor. Temsilcilik ve kantin binaları yapılmıyor. Asit fabrikalarımızdaki sorunlarımız bir türlü giderilmiyor diyerek açıklamasına devam eden Başkan Topuz “Bizler çok şey istemiyoruz. Toplu iş sözleşme görüşmelerinde idari ve sosyal haklarda 3 – 5 talebimiz var. Bu sıkıntılar giderilsin istiyoruz. Aynı kurum içerisinde ayrımcılık istemiyoruz. İşçisi, memuru, taşeronu herkes hakkını alsın, üretim primini alsın. Bizlere de giyim çeklerimiz verilsin. Enerji Bakanlığına     bağlı tüm kurumlarda yani TPAO – BOTAŞ – EÜDAŞ  –  TEDAŞ  – TEİAŞ– DSİ ve MTA gibi tüm kurumlarımızda hem işçiye hem memura giyim çekleri nasıl veriliyor ise Eti Maden’de de ayrım yapmadan biz işçilere de giyim çeki verilsin. Bu konu ile alakalı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

Kıdem tazminatlarımız 4/3 oranında eridi. Vergi dilimlerindeki adaletsizlik devam ediyor. Emekli maaş hesaplamaları ve emeklinin almış olduğu maaşlarındaki adaletsizlik devam ediyor. Tüm bunlar emekçinin belini bükmektedir. Şş kazalarında hayatını kaybeden işçi, iş kazalarında uzuvlarını kaybeden işçi, meslek hastalıklarına maruz kalan işçi, gaza, toza, kimyasala, sıcaklığa maruz kalan işçi, 24 saat vardiyalı çalışan işçi, hakkını alamayan yine işçi.

Topuz: Sayın Cumhurbaşkanımız Eti maden işçisinin sesini duyun

Buradan siyasi iktidarımıza, bakanlarımıza, tüm milletvekillerimize, il başkanımıza, ilçe başkanımıza, tühis’e ve en sonda 5 yıldır işçiye büyük sözler veren genel müdürlüğümüze sesleniyorum. Bu işçiye sahip çıkın! bu işçiye yardımcı olun! Sözlerinizi lütfen tutun!  Bu emekçiler Eti Maden’i Türkiye’nin göz bebeği haline getirmiştir. Ülkemize en büyük katma değeri emekçiler sağlamıştır.  Kurumu ihracat şampiyonu yapmıştır. Cevher den, mücevher’e logosuyla anılan kurum haline getirmiştir.

Sayın cumhurbaşkanımızın da Eti Maden’e çok değer verdiğini biliyoruz. Cumhurbaşkanım; Bandırma Eti Maden işçisinin sesini duyun ve lütfen yardımcı olun.” Dedi.

HABER-FOTOĞRAF: CEMAL ATABEY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.