EMEKLİLER İŞKUR’A İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR

EMEKLİLER İŞKUR’A İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR

ABONE OL
22 Temmuz 2023 10:20
EMEKLİLER İŞKUR’A İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli Sen Bandırma Şubesi üyeleri Sefalete Mahkum Olmayacağız başlıklı basın toplantısı düzenledi. İŞKUR önünde gerçekleşen basın toplantısına Belediye Başkanı Tolga Tosun, Emekli Sen Genel Merkez Yöneticisi Hakan İlter, Emekli Sen Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Türel, STK’lar destek verdi.

İlter: DİSK Emekli Sen’de birleşelim

Basın açıklaması öncesinde kısa bir konuşma yapan Genel Merkez Yöneticisi Hakan İlter, peş peşe gelen zamlara dikkat çekerek “ Haziran ayında benzinin litre fiyatı 20 lira iken bugün 36 lira oldu. Ülkede yoksulluk sınırı 36 Bin lira, açlık sınırı 10 bin 373 lira iken emeklilerin maaşı 7 Bin 500 lira. Yaklaşık 9 milyon emekli yüzde 25 zamdan yararlanamadığı için maaşları hala 7 Bin 500 lira. Enflasyon yüzde 110 iken TÜİK enflasyonu yüzde 60 olarak açıklayarak emeklilerin alacağı maaşları kesiyor. Buna dur demek için DİSK Emekli Sen’de birleşerek mücadele etmeliyiz. “

Balkış: TÜİK emeklilerin kabusu oldu

Basın açıklamasını okuyan DİSK Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış “ Biz, bu ülkenin her bir karışında alın teri, emeği olan, 25-30 yıl  çalışarak ülkemizi kalkındırmak, geleceği güzel, yaşanabilir özgür, demokratik, kendi ürettikleri ile refahı sağlayan, başkalarına el avuç açmadan, başı dik, onurlu,  bağımsız bir ülke bırakmak için didinen emeklilere reva görülen, açlık sınırının da altında kalan maaşlarla ölüm sınırında yaşamaya mahkum edilen bir emekli toplumu olduk. Siyasi iktidarın yancısı yalancı TUİK’in açıkladığı enflasyon oranları neticesinde Ocak-Haziran 2023 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı %19.77 olarak açıklandı. Bu oran ne işçinin, ne memurun, ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmamaktadır. Gerçek enflasyon rakamlarını açıklamak yerine, halkın yaşam kalitesini düşürmek, ekmeğini küçültmek için dört işleme takla attırarak enflasyon oranları belirlenmektedir. TÜİK çalışanlara, işçilere, emeklilere bir kabus olmuştur. 2023 Temmuz-Aralık zammını bir kaç puan lütfederek %25 zam olarak belirlenmesini sağlamıştır. Bu zam, emekliler için sıfır zamdır. Bugün resmi enflasyon ile gerçek  enflasyon oranları arasındaki bu derin fark vardır ve bu fark yoksulluğun daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Artık seçim öncesinde sonrasında anlamını tümüyle yitiren, emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz söylemi boş bir söylem, yalan bir ifade olmuştur. Bu koşullarda emekliler için %25 zam zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını, alınamayan ilaçları, karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir. Sarayın iktidarı seçim öncesi emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini onları çok mutlu bir gelecek beklediğini ifade etmiş bu sayede oy toplamıştır. Ama seçimden sonra gerçekler gün yüzüne çıkmıştır. Biz de bugün burada, yaşadığımız yoksulluktan kurtulabilmek için tekrar çalışmak istiyor, is ve isçi bulma kurumundan iş istiyoruz.

Balkış: % 80 emekli zam alamadı

Siyasi iktidarın emeklilerin maaşları konusunda manipülasyonları bitmemektedir. Çünkü kök maaş zırvalamasını getirmişler, yapılan zamları sadece en düşük aylıklara  uygulamışlardır. Bu yöntemle emeklilerin %80’i zam almamıştır. Dolayısıyla mevcut kök maaşı 6.000 lira ve aşağısında bulunan emekliler için bu yapılan zam hiçbir anlam ifade etmemiştir. Kaldı ki; 15 Temmuz’da salalarla akaryakıta, doğalgaza, mtv’lere ve iğneden ipliğe her şeye yapılan zam emeklilere verilen zammı ortadan kaldırmıştır. Emeklileri asgari ücretin altında geçinmeye zorlayan bir sistem yaratılmıştır. 9 milyon emekli 7500 lira maaş almaktadır. İşte burada biz emeklilere düşen mücadeledir, bu sorun sokakta çözülecektir, eylemle mücadele ile örgütlenme ile Kral Çıplak diye bağırarak çözülecektir. Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz. Bütün emeklileri DİSK Emekli Sen çatısı altında örgütlenmeye yoksulluğu sıradanlaştırmaya çalışanlara karşı refahı yaygınlaştırmak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekli dostlarımız ekmeğimizi küçültenlere karşı güneşin sofrasını kurma çağrımıza kulak verin.” Dedi.

Basın açıklamasının sonunda toplanan emekliler geçinemediklerini ifade ederek İŞKUR’a iş başvurusunda bulundular.

HABER-FOTOĞRAF: CEMAL ATABEY

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.