ERDEK, ESKİ PARLAK GÜNLERİNE GERİ Mİ DÖNÜYOR?

ERDEK, ESKİ PARLAK GÜNLERİNE GERİ Mİ DÖNÜYOR?

ABONE OL
22 Mayıs 2024 15:15
ERDEK, ESKİ PARLAK GÜNLERİNE GERİ Mİ DÖNÜYOR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma ve Erdek Ticaret Odaları’nın işbirliği ile oluşturulan Kapıdağ Turizmi Geliştirme Komisyonu Toplantısı Erdek Kiraz Mini Motel’de yapıldı. Toplantıya Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, Erdek Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Uz, BANÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Kyzikos Kazı Başkanı Ahmet Tercanlıoğlu ve Erdek’teki turizm yatırımcıları katıldı. Toplantıda konuşan Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Erdek’in eski günlerine geri dönmeye başladığını vurgulayarak, “Son günlerde Belediyemize üç yeni otel yatırımı için başvuru yapıldı. Mevcut otel ve motel sahipleri de kendilerini geliştirerek, mevcut yerlerini daha iyi hale getirmek için uğraşıyorlar” dedi. Başkan Karışık, ” Son 2-3 yıldan bu yana Erdek’te turizm gelirleri arttı, turist sayısı yükselmeye başladı. Akdeniz’e ve Ege’ye gidemeyen orta halli vatandaşlar artık Erdek’e geliyor. Erdek İstanbul’a 2,5 saat. Ulaşım çok kolay. Deniz güzel, Erdek güzel, doğa güzel. Bizim Belediye olarak yatırımcılardan isteğimiz şudur ki biraz daha tesislerin temizliğini, kalitesini arttırmanız” dedi.

ERDEK’İN MÜZEYE İHTİYACI VAR.. BANDIRMA MÜZESİNDEKİ ESERLERİN YÜZDE 98’İ ERDEK’İN

Erdek’te bir müzeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, “Kyzikos kazıları uzun yıllardır Erdek’te yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Kazı Başkanı Ahmet Tercanlıoğlu ile görüştük ve kendisi uydu fotoğraflarından yapılan tespitle bölgede 20 bin kişilik bir anfi tiyatronun zemine çok yakın bir yerde olduğunu belirtti. Bizlerde o bölgenin üstünde bulunan çakıl, kum, ağaç parçaları gibi şeyleri temizlemek için bir anlaşma yaptık. Bayramdan sonra temizlik başlayacak ve kazı çalışmaları hızlı şekilde başlayacak. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl anfi tiyatro gün yüzüne çıkacak ve burada konserler vermeye bile başlayabiliriz. Bu Erdek’in de hem reklamı hem de katkısı olacak. Eskiden Erdek’e turizm cenneti deniyordu ama Akdeniz’de, Ege’de turizm yatırımlarının çoğalması Erdek’i geri planda bırakmıştı. Bizler Erdek’i eski günlerine kavuşturmak için elimizden ne geliyorsa hep birlikte yapmalıyız. Erdek’te bir tane müze yok. Ama müze yapabileceğimiz bir okul binamız var. Atatürk İlkokulu. Binanın kendisi de tarihi bir bina. Bu bina daha önce Atatürk İlkokuluydu. Okul harabe oluyor diye tadilat yapıp, imam hatip lisesine çevirdiler. Bizde bu okulun yerine 12-15 derslik bir imam hatip lisesi yapmayı taahhüt ettik. Bize de bu okulu müze olarak devretmelerini talep ettik. Eğer bir müzemiz olursa zaten Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde bulunan eserlerin yüzde 98’i Erdek Belediyesi’nin. Kyzikos’un 1600 küsür eseri şu anda mevcut. Eğer bu müzeyi açabilirsek medyada da yapacağımız yayınlarla Erdek’i daha da iyi tanıtmamız mümkün. Şu anda Erdek’in karşısında bir Zeytinliadamız var. Ada Belediye’nin ama kültür Bakanlığı bu tür yerlerdeki işletmeleri genelde kendi Turizm Derneklerine veriyordu. Daha önce talep etmişler burayı ören yeri olarak kullanmayı ama verilmemiş. Ben göreve geldikten sonra burasının ören yeri olarak kullanılmasını müsaade ettiler. Yücel Başkan döneminde Büyükşehir Belediyemiz ile görüştüğümüzde buranın restorasyon ve röleve çalışmalarını Büyükşehir yapmayı üstlendi. Geçtiğimiz günlerde gelip kontrol ettiler. Hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Bitince orayı da ören yeri olarak kullanıma açacağız” diye konuştu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.