BU KEZ OLACAK GALİBA!

BU KEZ OLACAK GALİBA!

ABONE OL
24 Haziran 2023 16:10
BU KEZ OLACAK GALİBA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok uzun yıllardan bu yana Bandırma il olmanın hayallerini kurdu. Bir zamanlar ağzına bir parmak bal da çalındı. Ama yeterli adımlar atılamadığı için bu hayaller suya düştü. Gerekli adımları atamayanlar ya da atmayanlar, ellerinde 80 plaka ile fotoğraf çektirenler hala bu şehirde verdikleri zararın farkında olmadan geziyorlar.

*

Şimdi bu hayal bizlere hiç olmadığı kadar yakın duruyor. Belki de Bandırma’ya son kez göz kırpıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhuriyetin 100. Yılında 100 il 1000 ilçe projesi kapsamında il olacak ilçeler arasında Bandırma 4. Sırada yer alıyor. Jeopolitik konumuyla, limanıyla, demiryoluyla, birçok ilin kesişme noktasında olmasıyla, OSB’leriyle, turizmiyle, nüfusuyla Bandırma il olmayı fazlasıyla hak eden, valisi olmayan bir ilçe zaten. Şimdi bu hayallere en yakın durumdayız. Devlet Bahçeli’nin son MHP Grup toplantısında “ 19 ilçe hazırlıklarını tamamlasın sözümüz söz “ çıkışı bizleri iyice umutlandırdı. Galiba bu kez olacak gibi duruyor.

*

Ancak böylesi bir ödülü kimse “alın size altın kaşık içinde veriyoruz” demez. Bizlerinde üzerimize düşen görevleri bir an önce yapmamız gerekir. Bu çerçevede il olma toplantılarının ikincisi geçtiğimiz günlerde Ticaret Odası Salonunda gerçekleştirildi. Bandırma Belediyesi öncülüğünde yapılan toplantıya katılanlar önerilerini sundular. Söz alan Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz basının üzerine haklı olarak büyük sorumluluklar yüklediler. Gerçekten yapılan çalışmaların duyulması, atılan adımların bilinmesi noktasında yerel basına hiç olmadığı kadar büyük görevler düşüyor. Kendi adıma ben bu sorumlulukları hissediyorum ve üzerime alıyorum.

*

Bu toplantıda basın olarak Belediye ve Üniversitenin il olma konusunda raporlama çalışmaları yaptığını öğrendik. Bu çalışmalar hakkında ne Üniversite ne de Belediye basına toplantı gününe kadar tek bir satır haber geçmedi. Yapılan ilk toplantıda basın yer almadı. 2. Toplantıda da sadece izleyici olmamız gerektiği bizlere hissettirildi. Komisyonlar kurularak Ankara’ya gidilmesi gerektiği konuşulurken kimse bu komisyonlara basını da alalım önerisi getirmedi. Adımlar atılırken yok saydıkları yerel basın bu işin lokomotifi olsun istediler. Doğru, yerel basın öncü rollerden birine soyunsun ama basına da birileri lütfen gelişmeleri bildirsin.

*

Bu konuda söz alarak düşüncelerimi ifade ederek, “Bandırma’da iki tane Gazeteciler Cemiyeti var. Kuracağınız bu komisyonlara Cemiyet Başkanlarını da alın. Duayen gazetecileri de düşünebilirsiniz dedim. Bu sözlerim çerçevesinde amacım gazetecilerin Bandırma’da etkisini, saygınlığını ve itibarını savunmaktı. Birileri amacımı anlarken kendini duayen sananlar içgüdüsel olarak anlamamayı tercih etmişler. Daha da ileri gidip işi “karakter analizi” yapmaya kadar götürmüşler. Karakter analizi yapacak kadar karaktere sahip olamayanların bu görüşleri
beni oldukça güldürdü.
*
Tekrar yapılan toplantıya dönersek, toplantıya katılımın beklediğim kadar yüksek olmadığını söyleyebilirim. Kendilerine ulaştığım STK’lar ve Belediye Meclis üyeleri bu toplantıdan haberlerinin olmadığını söylediler. Organizeyi yapanlar bu eksikliği görmek ve gidermek zorundadırlar. Böylesi toplantıların daha geniş katılımlar ile yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hatta öneriler arasında yer alan halkın katılımıyla açık havada toplantılar düzenlenmesi ve halkın konuya dahil olması sağlanmalıdır.
En önemlisi ise siyasi partilerin ve milletvekillerinin vereceği destek olacaktır. Şimdi zaman geçmişte başaramadığımız Bandırma Partisi olmak zamanıdır. Egoları, kişisel çıkarları, siyasal menfaatleri, başka kentleri bir kenara bırakalım. Ortak akılla hareket ederek hedefe ulaşmalıyız. İnanın Bandırma olarak bu son şansımız. Bandırma il olacak ve bunu bizler başarmak zorundayız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.