MÜFTÜ PEHLİVAN : ALLAH’A ULAŞACAK OLAN SİZİN TAKVANIZDIR

MÜFTÜ PEHLİVAN : ALLAH’A ULAŞACAK OLAN SİZİN TAKVANIZDIR

ABONE OL
24 Haziran 2023 12:40
MÜFTÜ PEHLİVAN : ALLAH’A ULAŞACAK OLAN SİZİN TAKVANIZDIR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçe Müftüsü Abdülhamid Pehlivan Kurban Bayramı öncesinde Şehir Gazetesine açıklamalarda bulundu. Tüm kardeşlerimin Kurban Bayramlarını kutluyorum diyen Pehlivan, bayramın hayırlara vesile olmasını diledi.

Kurbanın kişileri Allah’a yakınlaştıracağını ifade eden İlçe Müftüsü Abdülhamid Pehlivan “ keseceğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşamaz. Kurban kesmekteki temel ibadet kişilerin takvalarıyla Allah’a yaklaşmalarıdır. Kurban mali bir ibadet olduğu kadar da sosyal bir yardımlaşmadır. İhtiyaç sahiplerine yardım etmektir.

Vekalet yoluyla kurban kesme kampanyamız devam ediyor

Her sene olduğu gibi bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı yurtiçi ve yurtdışında vekalet yoluyla kurban kesme kampanyasına bu senede devam ediyor. Yurtiçinde kesilen kurbanlar bu sene deprem bölgesine gönderilecek. Yurtdışında ise kurbanlarımız bu sene Uganda’daki Müslümanlara gönderilecek. Geçen sene Diyanet İşleri Başkanlığı toplam 525 Bin 550 pay vekalet yoluyla kurban kestirdi. Yurtdışında ise 82 ülkede 375 bölgede kurban kesimi rakamına ulaştı. Bandırma’da vekalet yoluyla kesilen kurban sayısı 500 iken bu sene bu rakamı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.

Bu sene Haydarçavuş Camii, Müftülük ve Liman AVM’de irtibat noktaları oluşturduk. Din görevlilerimiz bu noktalarda vekalet ile kurban kesimi yapacak vatandaşlara yardımcı olacaklar. Kurban kesim noktalarında da mutlaka bir din görevlisi bulunacak ve kurbanın İslami şartlara uygun olarak kesimini sağlayacaklar. Yine kesim noktalarındaki görevlilerimiz de kurban deri bağışlarını kabul edecekler. Buradan sağlanacak gelirler Bandırma’da inşaatı devam eden Cami yapımlarında kullanılacak.”

Kurban Bayramında 3 temel ibadet vardır

Pehlivan “ Bayram sabahı sabah ezanı saat 04.30 da okunacak. Sabah namazı ise saat 05.00 da kılınacak. Bu sene Bayram namazı Bandırma’da saat 06.15 de kılınacak. Vatandaşlarımız kurbanlarını bayram namazı sonrası ile bayramın 3. Günü gün batımına kadar kesebilirler.

Kurban Bayramında yapılması gerekli 3 temel ibadet vardır.

Birincisi Teşrik tekbiridir. ”Teşrik” Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak anlamına gelirken, ”Tekbir” ise Allah’ı ululamak, yüceltmek anlamına geliyor. Teşrik tekbiri, Kurban Bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söyleyerek yapılır.

İkinci ibadet Bayram namazıdır. Dini bayramlar sabahında kılınacak olan Bayram namazları cemaatle kılınacak namazlardandır.

Kurban bayramındaki üçüncü temel ibadet ise bilindiği üzere kurban kesmektir. Vacip olan kurban kesimi akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir.

Kurban olabilecek hayvanlar

Tahmin edileceği üzere kurban olarak kesilecek hayvanlarda aranan özellikler vardır. Her hayvan kurban edilemez. Kurban hayvanları büyük ve küçükbaş olmak üzere ikiye ayrılır. Küçükbaşlar koyun ve keçilerdir. Bu hayvanların 1 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Sadece koyunlarda hayvan 1 yaşındaki kadar gösterişli ise kurban hayvanı olabilir. Büyükbaşlar ise sığır, manda ve deve cinsi hayvanlardır. Sığır ve manda cinsi hayvanlar 2, deve cinsi hayvanlarda ise 5 yaşında olması istenir. Küçükbaşlarda 1 kişi kurban keserken, büyükbaşlarda 7 kişi ortak kurban kesebilir.

Alıcı ve satıcının rızası doğrultusunda taksitle veya kredi kartı ile kurban kesimi mümkündür. Kurban kesmeyip, onun parasıyla hayır kurumlarına yapılacak olan yardımlar kurbanın yerine geçmez. “ Dedi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.