BİR KONUŞTU, PİR KONUŞTU

BİR KONUŞTU, PİR KONUŞTU

ABONE OL
17 Ekim 2023 12:59
BİR KONUŞTU, PİR KONUŞTU
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesinin bağlandığı Belediye Meclis Toplantısında Ak Parti adına söz alarak bütçeye eleştiri getiren Ak Parti Meclis Üyesi Av. Zeynep Özdemir, Bandırma Belediyesi tarafından bir süre önce Ticaret Odası’na yeni hizmet binası yapması için verilmek istenen Küçük Sanayi Sitesi önündeki alana “Gençlik ve Spor Merkezi” Projesi çizdirdi. Projenin ismini de “Av Tolga Tosun Gençlik ve Spor Merkezi” olarak belirleyen Özdemir, konuşmasıyla meclisteki herkesin dikkatini çekti. 2024 bütçesinin bir yatırım bütçesi özelliğini taşımadığını ifade eden Özdemir, ” Bütçe tasarısı maalesef yine bir yatırım bütçesi özelliğini taşımamakta, gelir gider bütçesi seviyesinde kalmış durumda. Tüm kalemler rutin işlerden oluşmaktadır” dedi.

ELEKTRİK VE YAKIT HARCAMALARINIZ ÇOK YÜKSEK

Belediye’nin elektrik ve yakıt harcamalarının yüksekliğine vurgu yapan Özdemir, ” Fen işleri müdürlüğü bütçesinde özellikle elektrik harcamalarının çok yüksek tutarlarda tahmin edildiğini görmekteyiz. Geçen yıl elektrik harcamalarının tasarrufu noktasında birçok belediyenin  güneş enerji santrallerı kurduğunu, belediye olarak bizim de sürdürülebilir temiz enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapmamız gerektiği konusunda öneri ve uyarıda bulunmuştuk, ancak geçtiğimiz 1 yılda bu konuda hiçbir çalışma yapılmadığını, yeni dönem bütçesinde de bir yatırım planı olmadığını gördük. Sürdülebilir enerji tesislerine proje karşılığında hem çevre bakanlığı hem de avrupa birlğinden hibe destekleri verilmektedir. Lütfen ivedilikle bir proje geliştirip parasal kaynak için hibe başvurularımızı yapalım, bandırmamıza bir sürdürülebilir enerji kaynağı kazandırarak tüketim maliyetlerimizi düşürelim. Yine belediyemiz araçlarında kullanılan yakıttan, tasarruf konusunda araç takip sisteminin aktif kullanılması için geçtiğimiz yıl tavsiyede bulunmuştuk ancak hala bu sistem aktif hale gelmemiş, çok basit bir uygulamanın neden 5.yılınızı doldurmak üzere olduğunuz hizmet sürenizde aktif hale gelmediğini öğrenmek istiyoruz. Sayın başkanımıza sormak istiyorum şahsi şirketinizde 100 tane aracınız olsaydı, bu takip sistemini derhal kurmaz ve 5 yıl geçmesini mi beklerdiniz, bedeli çok da yüksek olmayan bir sistem bu 2 milyon gibi bir bütçe bu yıl ayrılmış, neden 5 yıldır kurmadık neyi bekledik. Kullanan tüm belediyelerin ve özel şirketlerin yakıt tasarrufu sağladığını biliyoruz.” dedi.

BELEDİYEYİ SOSYAL MEDYADAKİ HABER HESAPLARINDAN MI YÖNETECEKSİNİZ?

Bandırma’daki asfalt çalışmalarına yüksek bir bütçe ayrılmasına rağmen, yollardaki çukurların, tümseklerin ve yerinden oynamış taşların sosyal medyadaki haber hesaplarından takip edildiğini ifade eden Özdemir, Fen İşleri ekiplerinin, şeflerinin sıkıntıları takip etmediklerini ifade ederek, ” Fen işleri müdürlüğümüzde asfalt çalışmaları için yüksek bir bütçe ayrılmış durumda. Bazı cadde ve sokaklarımız yenilendi teşekkür ediyoruz, ancak ilçemizin yollarındaki aşınmalar, çukurlar, tümsekler, yerinden oynamış taşlar hepimizi fazlasıyla rahatsız edecek seviyede. Ve son zamanlarda ilçemizde aktif sosyal medya yayını yapan haber hesapları, bunları paylaşıyor, akabinde oradaki bozukluk hemen tamir ediliyor. Belediyemiz sosyal medyadan mı takip edecek eksikliklerini, neden bizim ekiplerimiz, şeflerimiz bu sıkıntıları takip etmiyorlar. Bu haberleri görmekten biz utanıyoruz, lütfen saha ekiplermizin daha özverili çalışmasını sağlayalım. Doğru bir belediyecilik yönetiminde vatandaş sosyal medyadan medet ummaz, belediyesine güvenir, şikayetini iletir, belediye de bu duruma ivedi müdahale eder ki güven zedelenmesin. Bu noktada çağrı merkezimize gelen taleplere acil müdahalelerde bulunalım, saha ekiplerimizin daha aktif çalışmasını sağlayalım, sosyal medyaya düşmesini beklemeyelim” diye konuştu.

Civardak ilçe Belediyeleri’nin Avrupa Birliği ve Bakanlıkların hibe ve desteklerinden yararlanarak çok güzel projelere imza attığını belirten AK Partili Özdemir, Bandırma Belediyesi’nin bu hibelerden yararlanamadığını ifade ederek, ” Geçtiğimiz yıl bütçe görüşmelerinde çeşitli kurum ve kuruluşlardan verilen hibelerin belediyemizce araştırılmadığı, takip edilmediği, başvuru yapılmadığı ve konuda talepkar oldunmadığı noktasında  eleştiride bulunmuştuk. Geçen 1 yılda bu hibelerin peşinden koşulmuşmu diye baktım ama yine arzu ettiğimiz oranda bir çaba göremedim. Devletin çeşitli kuruluşları, kalkınma ajansları, avrupa birliği ve hatta çeşitli ülkelerin türkiyede bulunan büyükelçiliklerinin dahi hibe dağittığı bir dönemde biz bandırma belediyesi olarak neden yeterli bir çaba sarfetmiyoruz. Bir konu dışında hiçbir çalışma yapmamışlar. O konu da hayvan barınağı projesi, bu projeyi yürüten müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. Gmka dan 12 milyon gibi bir hibe alarak barınak projesini hayata geçirme noktasında önemli bir adım atmışlar. Demekki neymiş, sorun belediyemizde proje üretilmemesi ve hibeler konusunda talepkar olunmamasıymış. Bu noktada kalder adlı kuruluşun da belediyemize hiçbir faydasının olmadığını düşünüyoruz. Para karlışılığı personelimize eğitim verdiklerini iddia ediyorlar ama proje, hibe,teşvik konularında bir eğitim vermiyorsanız bir işe yaradığınızı da söylememiz mümkün değil” dedi.

SİZ ARTIK DÖKÜLEN ASFALTIN, DÖŞENEN PARKE TAŞININ ÖNÜNDE POZ VERMEYİN!

Ak Parti Meclis Üyesi Av. Zeynep Özdemir, Bandırma Belediyesi tarafından bir süre önce Ticaret Odası’na yeni hizmet binası yapması için verilmek istenen Küçük Sanayi Sitesi önündeki alana “Gençlik ve Spor Merkezi” Projesi çizdirdi. Projenin ismini de “Av Tolga Tosun Gençlik ve Spor Merkezi” olarak belirleyen Özdemir, konuşmasıyla meclisteki herkesin dikkatini çekti. Özdemir, “Yine bütçede bir gençlik ve spor merkezi yatırımı konusunda ayrılmış bir pay göremedik. Gençlik ve spor bakanlığı sportoto bütçesinden türkiyedeki birçok ilçeye belediyesi ile işbirliği protokolü yaparak gençlik ve spor kompleksleri inşaa ettirdi. Sadece 2023 yılında 36 ilçe belediyesi bu hibeden faydalanmış. Acaba sayın başkan bu kurumdan hiç randevu talep edip, ilgili bürokratlarla bu konuda görüştü mü, hani biz parti rozetlerimizi çıkarmıştık, bandırma rozetimizi takmıştık. Siz o bandırma rozetiyle hiç bakanlığa gidip spor toto genel müdürüne gidip bize de şu kompleksten bir tane yapın, arsayı tahsis etmeye hazırız , maliyetin %20 sini de biz veririz yeterki yapın diye teklifte bulundunuz mu. Civar ilçelerdeki birçok belediye başkanı bunu yaptı ve yatırımı kaptı. Bakın ticaret odasının tahsis talebi ile gündeme gelen belediyemize ait araziye ben ne inşa ettim. İçinde yaz kış kullanıma uygun olimpik yüzme havuzları, fitnes alanları, sosyal tesis, çocuk köyü, birçok spor dalına özgü açık ve kapalı antrenman alanları var. Biz bu şehrin gençleri olarak burada spor yapmak istiyoruz sayın başkan, çok düşük bir bedelle veya bedelsiz olarak bu tesisten faydalanmak istiyoruz. Lütfen benim hayallerimi, bu kentin, gençlerinin hayallerini, gerçekleştirin. Paramız yok demeyin, kurumların kapılarını aşındırın. Yatırımları bandırmaya getirin. Siz 10 defa gidersiniz gençlik spora onlarda vermez o zaman sizi eleştiremem. Ama siz hiç talepkar olmazsanız eleştirimi hakedersiniz. Dökülen bir asfaltın, döşenen bir parke taşının, bir çocuk parkının başında siz poz vermeyin, bırakın o pozları hala asfaltı hiç dökülmemiş dağ köylerine sahip dursunbey belediye başkanı versin, hala suyu olmayan köyleri bulunan kepsut belediye başkanı versin, siz bu binanın önünde poz verin. Sizin için teşvik edici olması açısından adınızı verdik bu tesise.” dedi.

KÜLTÜR BAKANLIĞI KÜTÜPHANEYİ YAPANA, İÇ TEFRİŞATI İÇİN HİBE VERİYOR. HABERİNİZ VAR MI?

Bandırma’nın mevcut kütüphanesinin eski, çağa ayak uyduramamış ve yetersiz olduğunu savunan Özdemir, ” Kentimizin kültürel yatırımları konusunda kültür müdürlüğümüz bütçesinde bir yatırım payı göremedik, halbuki bu ilçenin bir kütüphaneye ihtiyacı var. Eski bir kütüphanemiz var ama yetersiz, içinde bulunduğumuz dijital çağda artık kütüphanelerde fiziki kitaplar yok, elektronik kitaplar, elektronik makaleler ve her türlü bilimsel yayına ulaşabileceğiiz dijital materyaller var. Ve kültür ve turzim bakanlığı kütüphanesini yapan belediyeye iç donanım konusunda hibe desteği veriyor.  Daha geçtiğimiz hafta hemen yanı başımızdaki ivrindi belediyesi bu yöntemle bir kütüphane açılışı yaptı.

BELEDİYEMİZİN BİR SAĞLIK MERKEZİ, YAŞLI BAKIM EVİ VE AŞEVİ YOK!

Ak Partili Özdemir, Balıkesir’de CHP’li bazı ilçe Belediyeleri’nin Sağlık Merkezi, Yaşlı Bakım Evi gibi projeleri hayata geçirdiğini ifade ederek, Bandırma Belediyesi’nin henüz bir Sağlık Merkezi, Aşevi ya da Yaşlı Bakım Evi bulunmadığını belirterek, ” Lütfen bir sağlık merkezi porjesi yapın, bakınız devlet hastanemiz bölgeye hizmet verdiği için çok yoğun, özel hastane sayımız az ve ücretler çok yüksek, bandırmanın belediye bünyesinde açılması gereken bir sağlık merkezine ihtiyacı var.  Belediyeler sağlık merkezi yapar mıymış demeyin, yaparmış. Burhaniye belediyesi geçtiğimiz ay bir sağlık merkezi açtı, içinde dahiliye uzmanı, kbb uzmanı gibi uzman doktorların çalıştığı, tam teşekküllü sağlık cihazlarının bulunduğu bir tesis bu. Tüm vatandaşlar buradan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Yine aynı şekilde bandırmada bir yaşlı bakım evimiz yok, özel kuruluş anlamında da pek bir tesis yok. Müdürlüğümüz lütfen bu konularda proje yapın, sonrada hibe verecek, destek verecek kurumların kapılarını aşındırın. Birçok belediye hayırseverlerin desteği ile bu tür merkezler açıyor, ama projesi olmayana kimse para vermez. Önce proje üretmeliyiz. Yine bütçemizde sıcak yemek hizmetine ayrılmış yüklü bir pay var. Biz bir yemek firmasından sıcak yemek hizmeti alınmasını onaylamıyoruz. Bir firmaya sadece 2023 yılında 9 ayda 11 milyon lira bedel ödendiğini görüyoruz. Büyük ve gelişmiş bir ilçeyiz, bölgemizin abisi sayılırız, il olmak istiyoruz. Ama bir yemek fabrikamız, bir aş evimiz yok. 1 yılda yemek şirketlerine ödenen parayla bu tesisi bandırmamıza kazandırabiliriz, acilen bir bütçe ayırın ve insanlık var oldukça gerekli olacak aş evi yemek fabrikası kalıcı eserini bandırmaya kazandırın. O paraları yemek şirketlerine vermeyin.” dedi.

BELEDİYE BİNAMIZDA BİLE ÜCRETSİZ Wİ-Fİ YOK! 

Bandırma Belediyesi’nin caddelerde ve şehrin meydanlarında ücretsiz wi-fi internet hizmeti sağlaması gerekliliğinin altını çizen Özdemir, bırakın meydanları Belediye Binası’nda bile ücretsiz wi-fi olmadığını ifade etti. Bandırma’da kaldırımların işgal altında olduğunu , vatandaşların yollarda yürüyemediğini belirten Özdemir, “Sayın başkan siz şehrül eminsiniz, yani şehrin güvenilir insanı, halkın emanetçisi, bu şehrin hem idaresinde hem de sokaklarında adaleti sağlamak zorundasınız. Biz bandırmalıların, sokaklarda ve meydanda rahatça yürüyebilmesi, kaldırımları özgürce kullanabilmesi engelleniyor ve siz buna müsaade ediyorsunuz. Zabıta ekiplerimiz neyi bekliyorlar anlamak mümkün değil, göreve geldiğimiz ilk yıl, komisyon olarak çalışma yaptık ve işgal alanlarını belirledik, ama taşkınlara engel olunmuyor, çarşı içerisinde binaların üst katlarına 1 günde kaçak inşalar yapılıp eğlence mekanları açılıyor, cafeye dönüştürülüyor ve belediyemiz bunlara müdahale etmyor. Bunlardan alınan bir para da yok. Zaten biz işgalden bu şehre gelen parayı istemiyoruz, biz işgalin kaldırılmasını, kaçak yapıların önlenmesini istiyoruz. Ama zabıtamız müdaale etmedikçe ne oluyor, insanlar birbirine bakıp işgalini artırıyor ve bu bir uygulama haline geliyor ve vatandaş da bunu kendine hak görüyor. Ama anında müdahale edilirse bu şehirde yaşayan herkes sınırlar ve kurallar oldduğunu ve bunlara uymak zorunda olduğunu bilir. Biz de esnafımızın karşıısnda haklıyken haksız konuma düşmemiş oluruz. Lütfen zabıta ekiplerimize gerekli talimatları verin, hemen yarın sokakların sağlıklaştırılması konusunda bir seferberlik başlatın ve kısa sürede düzeni oluşturun. İşgallere son verin. 150-160 bin insanın hakkına girmeyin, halkımıza huzurlu bir bandırma sağlayın.  Müdürlüklerin bütçelerinde demirbaş olarak alınacak malzemeler ve hizmet alımları yatırım olarak değerlendirilmiş ama bunlar yatırım değildir. Yatırım az önce saydığım kalıcı eserlerdir, yatırım araç park sorunu kalmamış bir bandırmadır, yatırım kültürel mirasına sahip çıkılmış bir bandırmadır, çöpünden güneşinden suyundan enerji üreten bir bandırmadır. Her dalda sporcu yetiştiren bir bandırmadır. İhtiyacı olan her vatandaşımızın karnını doyuracağı bir aşevi olan bandırmadır. 2024 yılı öncesinde ilçemiz, kentin temel ihtiyaçlarının değil, mega projelerin konuşulduğu bir yaşam alanı olmalı idi.  Maalesef yine bu yıl da temel ihtiyaçlar noktasında kalmış bir bütçe görüyoruz. Bandırma marka kentler arasında yerini almış, yaşayanların hayat standartlarının yükseldiği, sürdürülebilir büyümenin gerçekleştiği, insanların yaşamayı hayal ettiği mutlu bir kent olmalıdır. Şişirilmiş bütçelerle bu iş olmaz. Yenilikçi bir anlayışla hareket edilmelidir. Doğru tasarruflar uygulanmalı, gelir üretecek adımlar atılmalı, araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık verilmeli, proje üretilmeli, kurumların kapıları aşındırılarak her türlü teşvik, hibe, bağış ve yardımlardan en üst düzeyde fayda sağlanarak doğru yatırımlar yapılmalıdır. Ve tüm bunlar için daha çok çalışılmalıdır.” diye konuştu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.