ANILARIM VE SIRLARIM BENİMLE MEZARA GİDECEK

ANILARIM VE SIRLARIM BENİMLE MEZARA GİDECEK

ABONE OL
14 Şubat 2024 09:53
ANILARIM VE SIRLARIM BENİMLE MEZARA GİDECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma’da iğneci Dursun diye tanınan ve siyasi kişilere yakınlığı ile bilinen Dursun Akkoyunlu Şehir Gazetesinden Cemal Atabey’e verdiği röportajda “ Bu yaşıma kadar insanlar birçok sırlarını benimle paylaştı, onlarla anılarımız oldu. Tüm bu sırları ve anıları kimseyle paylaşmadım. Bu sırlar ve anılar benimle mezara gidecek. “ Dedi.

1980 darbesinde sürgün edildim

1950 yılında Gönen’de doğan Dursun Akkoyunlu, 2 kız babası. İlk ve orta öğrenimini Gönen’de tamamlayan Dursun Akkoyunlu bundan sonra hayatının nasıl şekillendiğini bakın nasıl anlattı.

Akkoyunlu “ Bizim zamanımızda fakir çocuklar hayata bir an önce atılıp ailelerine destek olmak için hemen meslek okullarına giderdi. Benim babam çobandı. Kıt kanaat geçinen bir aile olduğumuz için bende bu düşüncede idim. Dayımın arkadaşı olan bir ilaç mümessilinin yönlendirmesiyle Çanakkale Sağlık Kolejine kayıt oldum. Ortaokulda vasat bir öğrenci olmama karşın Sağlık Kolejini 1. lik ile bitirdim. 18 yaşımda cebimde 190 lira ile mecburi hizmetimi yapmak üzere Sivas Kangal Devlet Demiryolları Çetinkaya Sağlık Merkezine tayin oldum. 4 sene orada görev yaptıktan sonra askere gittim. Askerliğimi bitirdikten sonra DDY Bandırma Kısım Hekimliğine atandım. Burada görev yaparken iş saatlerinin dışında Atlı Eczanesinde çalıştım. Bandırma’daki önemli kişilerle de burada tanışmaya başladım. 1980 darbesi olunca siyasi nedenlerden dolayı Gaziantep Nizip Kargamış Sınır Kapısına sürgün edildim. Orada Allah iş rastlıyı verdi. Sünnetçi, sağlıkcılıktan iyi paralar kazandım. Ancak eşim ve kızım Bandırma’ya dönmek istiyorlardı. O zamanlar Sıtkı Yırcalı bana kartvizitini verip bu kartvizitle Sağlık Bakanlığına git dedi. O kart sayesinde Sağlık Bakanlığına geçerek Bandırma Hükümet Tabipliğine tayin oldum. 1994 yılında da emekli oldum.”

Emekli olunca siyaset hayatım hız kazandı

Bandırma’da mesleği gereği bir neslin iğnesini ben yaptım diyen Dursun Akkoyunlu “ Dile kolay 18 yaşında başladığım mesleğimde çok uzun süreler iğnecilik ve sünnetçilik yaptım. Binlerce kişinin pansumanını gerçekleştirdim. Emekli olduktan sonra Evyapan Sokakta arkadaşımla ortak Sağlık Ocağı açtık. Gece gündüz para konuşmadan çok çalıştık. Emekli olduktan sonra siyasi hayatım hız kazandı. ANAP Yönetim Kurulu Üyesi oldum. Basın sözcülüğü ve başkan yardımcılıkları yaptım. Hüsnü Sıvalıoğlu’nun milletvekili adaylığı sürecinde onunla çok yakın çalışma fırsatım oldu. O dönemde hemen hatırlayabildiğim isimler Alp Bostancı, Talip Yıldız, Hayri Erdem Çetin Sever, Ahmet Edin ile beraber görev yaptım. İğdeci Dursun olarak siyasette de dostlar edindim. Onlarla anılar paylaştım ve sırlarımızı paylaştık. Ancak 2002 yılında siyasetten soğudum ve mesleğime döndüm.

23 yıllık motoruma binmeye devam ediyorum

Ben Arnavutum. Arnavutlar kötü günler için bir miktar parayı kenarlarında saklarlar. Bende öyle yapmıştım. Para kazanmaya başlayınca 20 liramı bir kenara koymuştum. Çalıştım ama çok çalıştım. İyi de paralar kazandım. Güzel yatırımlar yaptım. Bandırma’da birçok mülk ve arazi sahibi oldum. Borsadan da para kazandım. Ancak 23 seneden bu yana aynı motora biniyorum. Bana hala neden bu motoru kullandığımı soruyorlar. 23 yıllık motorum bana kim olduğumu nereden geldiğimi hatırlatıyor. Ha birde yavaş gittiği için benimle özdeşleşen motorumu değiştirmiyorum.

Bandırma’da çok değerli bir kanaat önderi olan Tatlıcı Ali Efendi ile tanışmak ve ona hizmet bana nasip oldu. Cemal Öztaylan’ın beni seveni bir kere severim, babamı seveni ise bin kere severim sözü benim hayatımdaki en etkileyici sözlerden biri oldu. “

Bandırma’nın kara kutusu oldum

Siyaseti bıraksam da siyasiler ile yakın dostluğum hep devam etti diyen Dursun Akkoyunlu “ Kimsenin bilmediği olaylara şahit oldum. Çok önemli insanların sırlarını paylaştım. Onların dertlerine ve sevinçlerine ortak oldum. Bandırma’nın kara kutusu oldum diyebilirim. Birçok siyasetçiye maddi ve manevi yardımlarda bulundum. Bandırma’da siyaset dışında kalsam da tam siyasetin merkezinde yer aldım.  Benim hayatımda yer alanların çoğu artık şehir mezarlığında yatıyorlar. Oradaki dostlarımın sayısı yaşayanlardan çok daha fazla. O yüzden mezarlığı gitmeye yüreğim el vermiyor. Bizim de yaşımız artık kemale erdi. Zamanı gelince Bandırma’da bir İğneci Dursun vardı diyecekler. Çok anı ve sır biriktirdim bu hayatta. Ancak bu anı ve sırları kimseyle paylaşmadım. Bu sır ve anılar benimle mezara gidecek. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.