KOMBİLERİNİ YAKMAYANLAR HAKKINDA DAVA AÇILABİLİR

KOMBİLERİNİ YAKMAYANLAR HAKKINDA DAVA AÇILABİLİR

ABONE OL
14 Şubat 2024 09:48
KOMBİLERİNİ YAKMAYANLAR HAKKINDA DAVA AÇILABİLİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış aylarının devam etmesiyle , apartmanlarda kombi krizini de yaşanmaya devam ediyor. Tasarruf amacıyla kombilerini düşük derecede çalıştıran ya da hiç yakmayan kat malikleri hakkında dava açılabileceğini ifade eden Ayaz Profesyonel Apartman ve Site Yönetimi Sorumlusu Egemen Özayaz, Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde bu konu detaylı bir şekilde yer alıyor dedi.

 

Kat malikleri, bağımsız bölümlerini, eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla karşılıklı olarak yükümlüdür şeklinde açıklamalarına devam eden Egemen Özayaz “ Bu durumda kötü niyetli olarak kombisini yakmayan kişinin kurallara aykırı davrandığını söyleyebilir. Diğer kat malikleri Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapabilirler. “

Dış ortam sıcaklığının 10 derecenin altına düşmesi halinde, ısıtma sistemlerinin çalıştırılması yönünde karar olduğunu belirten Egemen Özayaz “ Bu derece İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından 15 derece olarak belirlenmiş durumda.  Mağdurlar 15 derecenin altında yakan komşudan zarara uğradığı şeklinde davacı olabilir. Hakimin yapacağı tespit neticesinde vakanın varlığı ortaya çıkarsa, talep halinde hakim tarafından zararların giderilmesine karar verilebilir.

Bu durumda mahkeme tarafından dava tarihi itibari ile başvuru yapan kat malikinin komşusunun kurallara uymaması nedeniyle uğradığı zararın hesap edilmesi gerekir. Zarar ise dava tarihi itibariyle kişinin komşudan kaynaklı olarak ısınmak için daha fazla doğalgaz  tüketmesi neticesindeki giderleri olarak hesaplanıyor.” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.