ALDEMİR: OTOPARK ZORUNLULUĞU SEKTÖRDE SIKINTI YARATIYOR

ALDEMİR: OTOPARK ZORUNLULUĞU SEKTÖRDE SIKINTI YARATIYOR

ABONE OL
8 Mart 2024 11:19
ALDEMİR: OTOPARK ZORUNLULUĞU SEKTÖRDE SIKINTI YARATIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Çağrı Aldemir, yeni otopark uygulamasının inşaat sektöründe büyük sıkıntılara neden olduğunu belirterek, ruhsat alımlarındaki zorlukların bir an önce aşılması gerektiğini vurguladı.

Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliğinin 129 üyesi olduğunu söyleyen Çağrı Aldemir “ 9 Aralık günü yapılan seçimler ile bu görevi devraldık. Öncelikle üyelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve samimi ortam yaratma adına kahvaltıda üyelerimiz ile bir araya geldik. 4 firma ile anlaşarak üyelerimize yönelik indirimler sağladık. Kent Konseyi ile ortaklaşa Bandırma’da deprem konferansı düzenledik. “

İnşaat sektörünün bir bileşeni olan Mimarlar Odası olarak otopark uygulaması ile ruhsat alımlarında yaşanan sıkıntıları Şehir Gazetesine değerlendiren Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Çağrı Aldemir “ Ne yazık ki yeni otopark uygulaması yeni inşaatlardaki parselasyonu karşılayamadığı için ruhsat alımlarında sıkıntılar yaşanıyor. Şöyle ki, 80 M2 den küçük daireler için her 3 daireye 1 otopark, 80-120 M2 arası daireler için 2 daireye 1 otopark, 120-180 M2 arası her daire için 1 otopark ve 180 M2 den büyük daireler içinse 1 daireye 2 otopark yeri yapılması zorunluluğu var. Bu zorunluluğu karşılayamayan inşaatlar için Belediye bedeli karşılığında kendi belirlediği alanlarda otopark yerleri gösteriyor.  Ancak imar planlarında belediyenin belirlediği otopark alanları da mevcut değil. Bu sıkıntıyı aşma adına Bandırma’nın farklı birçok noktasında otopark alanlarının belirlenmesi gerekiyor. Bandırma Belediyesinin yapacağı bu uygulama Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden onay almak zorunda.

Mimarlar Odası olarak bir diğer zorluğumuz yapı denetim sisteminde yapılan değişikliklerden  kaynaklanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yeni uygulaması ile Balıkesir’deki tüm yapı denetim firmalarını bir havuzda toplandı. Yapılan başvurular için sistem otomatik olarak bir yapı denetim firmasını görevlendiriyor. Bandırma için yapılan başvurularda genellikle Balıkesir ve Körfez Bölgesindeki yapı denetim firmaları seçiliyor. 200-250 KM uzaklıktaki firmaların istenildiği zamanlarda Bandırma’ya gelmesi büyük problem oluyor. Bu zorluk da inşaat aşamasında gecikmelere neden oluyor. “ Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.