31 YIL GEÇSE DE ACISI UNUTULMUYOR

31 YIL GEÇSE DE ACISI UNUTULMUYOR

ABONE OL
3 Temmuz 2024 10:09
31 YIL GEÇSE DE ACISI UNUTULMUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 yıl önce Sivas’ta yakılarak katledilen aydınlar Bandırma’da düzenlenen etkinlik ile anıldılar. Cumhuriyet Meydanındaki anma törenine Belediye Başkan Vekili Ozan Tüm, Başkan Yardımcısı Niyazi Yeloğlu, Demokrasi Platformu bileşenleri ve siyasi parti üyeleri katıldı. okunan şiirlerin ardından Demokrasi Platformu Dönem sözcüsü Recep Gökdeniz konuşmasını yaptı.

Gökdeniz ” 31 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü insanlık tarihine bir utanç eklendi. 33 şair, yazar, müzisyen ile 2 otel görevlisi Pir Sultan Abdal etkinliğine katılmak için gittikleri Sivas’ta kaldıkları Madımak Otelinde, etraflarını çeviren gözü dönmüş gerici güruh tarafından yakılarak katledildiler. Yıllar geçse de bu vahşi katliamı, bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olan devlet, gözü dönmüş bir kalabalığın 35 canı yakmasına sessiz kaldı. Bu katliam polis ve askerin gözleri önünde alenen işlendi. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” ifadesiyle, mahkemenin zaman aşımı kararından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” sözleriyle gerçek niyetlerini ortaya koymuşlardır.

Katliamın ardından katillerden hesap sorulamadığı gibi, gerçekler gizlenmeye çalışılarak fatura Sivas’a giden aydınlara çıkarılmak istendi. Olayın gerçek failleri yargı önüne çıkarılmadı, katiller serbestçe dolaştılar, zaman aşımı ile 35 canın katledilmesi cezasız kaldı. Sivas Madımak katliamına sessiz kalanlar, göz yumanlar, failleri savunanlar, katilleri yargılamayanlar bu insanlık suçunun ortaklarıdır ve yine söylüyoruz “ İnsanlığa karşı işlenen suçların zaman aşımı olmaz.”

Sivas katliamı insanların düşüncelerine, kimliklerine, farklılıklarına düşman olmanın yarattığı bir insanlık suçudur. Ve bugün de ülkemizde ayrımcılık, farkı düşüncelere tahammülsüzlük ve düşmanlık ne yazıktır ki devam etmektedir.

Bizler katliamların bir daha yaşanmaması için unutmaya karşı koyarak toplumsal hafızayı diri tutmaya devam edeceğiz. Yaşanan katliamları anlatacağız, aktaracağız; çünkü bu ülke topraklarında yaşayan insanların dini, dili, farklı diye, etnik kimliği, düşünceleri, inançları farklı diye, kendi sözlerini söyledi diye, haksızlığa karşı durdu diye ayrımcılığa, şiddete, katliama uğramaları son bulsun istiyoruz.

Bu katliamları yaratan zihniyetle mücadele etmezsek, bu zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak Madımak yanmaya devam edecek ve yeni katliamlar kaçınılmaz olacaktır.

31 yıl önce katledilen Aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anarken, onlara söz veriyoruz, bu topraklarda yaşanan katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz ve tüm katliamların, işlenen suçların aydınlatılması ve ülkemizin demokratikleşmesi mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtiyoruz..” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.