ZİVANE: ÜLKENİN İRAN’A AFGANİSTAN’A DÖNMESİNİ İSTİYORLAR

ZİVANE: ÜLKENİN İRAN’A AFGANİSTAN’A DÖNMESİNİ İSTİYORLAR

ABONE OL
26 Mayıs 2023 12:10
ZİVANE: ÜLKENİN İRAN’A AFGANİSTAN’A DÖNMESİNİ İSTİYORLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Kadın Kolları Başkanı Canan Zivane Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu için basın bildirisi yayınladı.  Zivane, tarihi bir süreçten geçiyoruz. ülkemizin kaderinin belirlenmesine iki gün kaldı. 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçim iki aday arasında değildir. Bir referandum niteliğindedir. elbette her seçim çok önemli fakat bu seçim özellikle türkiye cumhuriyeti nüfusunun yarısını oluşturan biz kadınlar için hayati öneme sahiptir. bir yanda esaret diğer yanda özgürlük duruyor dedi.

cumhur ittifakı adeta bir kadın düşmanı koalisyonuna dönüştü. kadınların kazanılmış tüm kazanımlarına göz diken yeniden refah partisi ve Hizbullah terör örgütünün siyasi uzantısı olan HÜDA-PAR’ın meclise girişi ile cumhuriyet tarihinin kadınlar açısından en karanlık parlamentosu oluşturuldu diyen canan Zivane ” mecliste temsil hakkı kazanan bu zihniyet planlarını alenen ilan etti.
Gelin! HÜDA-PAR’ın inşa etmeye çalıştığı Türkiye’ye bir kez daha yakından bakalım:

Cumhuriyete savaş açılarak parlamenter sistem eleştirisi yapıldı. tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği kaos yok sayılarak, parlamenter sistemin çözümsüzlük yarattığı iddia edildi. katılımcı demokrasi hedef tahtasına konuldu. kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak görenler yeni anayasa yazmaktan bahsetti. unuttukları bir gerçek var ki; yeni anayasa’yı13. cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde biz hazırlayacağız. güçlendirilmiş parlamenter sistemle demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden inşa edeceğiz.

karma eğitim tehdit altında:

Kız çocuklarının erken yaşta zorla evlendirilmesinin önünü açmak isteyenler, karma eğitimin zorunluluktan çıkarılmasını istiyor. eğitimin anayasal bir hak olduğu gerçeğini her fırsatta yüzlerine vurmaya devam edeceğiz. geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim hakkının gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

kadınların yaşam hakkı gasp ediliyor:

Kadın erkek eşitliğine inanmayan HÜDA-PAR, kadınların kazanılmış bütün haklarına göz dikti. Kadınların çalışma şartlarının fıtrata uygun hale getirilmesi” isteniyor. eşit işe eşit ücretin alınmadığı, her üç kadından birinin işsiz olduğu ülkemizde hangi fıtrattan bahsediyorlar? kadınların kayıt dışı istihdama itildiği yetmezmiş gibi kadınlar sadece hemşire, kadın hastalara bakan hekim ya da kreş öğretmeni olabilir demek istiyorlar. mesleğin cinsiyeti olmaz. biz kadınlar her işi yapabiliriz.

6284 budanmak isteniyor:

İstanbul sözleşmesi bir gecede hukuksuzca fesih edilirken 6284 sayılı kanunun yürürlükte olması gerekçe gösterilmişti. şimdi de 6284 işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyor. kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele yürütmeyenler yasal korunağımızı elimizden almak istiyor. günde en az iki kız kardeşimizin hayattan koparıldığı bu düzende yasal hiçbir hakkımızın budanmasına asla izin vermeyeceğiz.

yoksulluk nafakası kaldırılmaya çalışılıyor:

Şiddet mağduru olan kadınların boşanmasının önünü kesmek, boşandığında da ailesinin evine dönmesine mecbur etmek adına yoksulluk nafakası kaldırılmak isteniyor. kadın işe girdiğinde, evlendiğinde kesilen bu nafaka ömür boyu ödeniyormuş gibi yanlış bir algı ile kadınların ekmek parasına göz dikiliyor. biz yürütülen bütün bu kara propagandalara rağmen nafaka hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

yalnız ve bekâr kadınları sahiplendirilecek:

Biz bu ifadeleri söylerken utansak da kadın düşmanı zihniyet bu sözleri “müjde” diye ilan edebiliyor. kadınlar bir sokak hayvanı gibi sahiplendirilmek isteniyor. sosyal bir hukuk devletinde yaşadığımız gerçeğini yok sayanlar kadınları sahiplendirme hadsizliğinden bahsediyor. biz kimsenin sahiplenebileceği bir mal ya da hayvan değiliz.

gelin! Yeniden Refah Partisi’nin inşa etmeye çalıştığı Türkiye’ye de bakalım:

kadının adı var yüzü yok:

Yeniden Refah Partisi’nin Düzce’deki seçim aracında, kadın milletvekili adayının fotoğrafı gölgelendi. Türkiye’yi şeriat düzenine taşımak isteyenler kadının yüzünün görünmesine dahi tahammül edemese de biz varız ve var olmaya devam edeceğiz.

kadın erkek yan yana fotoğraf çektirmez:

Yeniden Refah Partisi Aydın il Başkanlığı’nda kadın milletvekilinin oturduğu yerin değiştirilmesini istedi. kadın milletvekili adayına “kadın ile erkek yan yana fotoğraf çektirmez.” diyerek bağırdılar. kadınları ötekileştirmeye çalışan bu zihniyetin hedeflerine izin vermemeye kararlıyız.

6284 kaldırmayı düşünüyorlar:

HÜDA-PAR 6284’ü budamak isterken yeniden refah partisi kanunun tamamen yürürlükten kaldırılmasını istiyor. hatırlarsınız, İstanbul Sözleşmesi’ne de karşı çıkmışlar ve kaldırılması için karalama kampanyaları yürütmüşlerdi. şimdi de 6284’ü hedef tahtasına koydular.

medeni kanun tehdit altında:

Medeni kanun ile kazandığımız hakları elimizden almak istiyorlar. çok eşliliği özendirmeye çalışıyorlar. eşit yurttaşlık hakkımızı gasp ederek ikinci sınıf vatandaş olalım istiyorlar!”

Zivane ” Daha mazbatasını bile almadan kadın düşmanlığını ortaya koyan cumhur ittifakı milletvekillerinin mecliste nasıl bir yol izleyeceği ortada. Küskün olduğunu, bezgin olduğunu, umutsuz olduğunu ifade ederek sandığa gitmemeyi düşünenler varsa, neyle karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha görsün. Bugünümüz ve yarınımız tehdit altındadır. hayatlarımıza, haklarımıza ve hayallerimize pranga vurulmak isteniyor. eve mahkûm olduğumuz, eğitim dışına itildiğimiz, çalışma hayatından soyutlandığımız, toplumsal yaşamdan dışlandığımız bir hayat dayatılmak isteniyor. Kadınların göklerde yükselmeyi hak ettiği Atatürk Türkiye’sinden sahiplendirilmesi gereken bir Türkiye’ye dönüştük. 1920’li yıllarda Türk kadınları hakim, öğretmen, mühendis, pilot olabilirken, 21. yüzyılda çalışma hakkımızı elimizden almak istiyorlar.

Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok” diyen Erdoğan, yanına aldığı müttefikleriyle kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık hakkına göz dikiyorlar. Bizim de İran’a, Afganistan’a dönüşmemizi istiyorlar. Eşitsizlik öylesine derinleşti ki; hukuken kadın erkek eşitliğini savunması gereken AYM üyesi “kadın-erkek eşitliği modern hurafedir” diyebiliyor. yıllardır uğradığımız hakaretlerin haddi hesabı yok. kahkaha attığımızda “iffetsiz”, haklarımızı aradığımızda “sürtük” ilan ediliyoruz. hamile kadının sokağa çıkmaması gerektiği savunuluyor. işsizliğin sebebi kadınların iş araması olarak gösteriliyor. kadın cinayetlerinin ardından ‘neredeymiş, ne giymiş, üzerinde ne varmış, hangi renk ruj sürmüş, saat kaçmış?’ gibi sorular soruluyor. utanmasalar, kadının öldürülmeyi hak ettiğini söyleyecekler. kurdukları hukuk sistemlerinde katiller ceza indirimleri ile ödüllendiriliyor.

Ülkemizde artık çocuklar ve kadınlar güvende değil. Afganların ve Pakistanlıların Türkiye’ye gelmeden önce internette arama motorundan “Türk kızları, Türk çocukları” gibi aramalar yaptığını dehşetle öğrendik.

Sözün kısası: sandıklara gitmek, oy kullanmak zorundayız. sadece oyumuzu kullanıp dönmek de yetmiyor, sandıklara sahip çıkmamız gerekiyor. millet ittifakı olarak sandık güvenliği konusunda tüm tedbirlerimizi aldık. her sandığa üç kadın müşahit çağrımıza ses veren herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. haydi kadınlar, sandığa…

Bize reva görülen cehennemin içine hapsolmuyoruz. kadın örgütleri ile kararlı bir şekilde mücadeleyi büyütüyoruz. biliyoruz ki; örgütlü gücümüz karşısında duramayacaklar.

kadınların yaşam hakkı için, medeni kanun ile elde ettiğimiz haklarımızı korumak için, 6284 sayılı Kanun’un yürürlükte kalması için, çocuklarımızın zorla ve erken yaşta evlendirilmemesi için, gençlerin aydınlık yarınları için, istihdam dışına itilmememiz için, haklarımızı aradığımızda hakarete uğramamak için, hak, hukuk, adalet için, demokrasi için, cumhuriyet değerlerimizi korumak için, haydi, kadınlar sandığa! sandıklara sahip çıkalım! hayatlarımıza, haklarımıza ve hayallerimize sahip çıkalım!” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.