ZEYYAT SAYGIN : “BANDIRMA GENÇ VE AMATÖR TAKIMDAN KIRKLARELİSPOR’A”… - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ZEYYAT SAYGIN : “BANDIRMA GENÇ VE AMATÖR TAKIMDAN KIRKLARELİSPOR’A”…

Bu haber 01 Ağustos 2022 - 11:01 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

Zor yazılardır bilirim otobiyografi yazıları… Bir insanın kendisini anlatması… Futbol geçmişimi anlatacağım yazıya hazırlanırken ceplerimi kontrol ettim. “Objektifliği yanıma almış mıyım diye” ne de olsa insanoğlu bu. Aynaya bakar bakar yine kendisini beğenir nedense…

Bandırmaspor sevgisinin kaynağı

Vallahi iyi futbolcu muydum? Vasat mıydım? Bunu beni izleyen büyüklerime, arkadaşlarıma sormak isterim. Çocukluk yıllarımdan hatırladığım en önemli iki hatıra evde bulduğum sarı lacivertli, kırmızı numaralı Gençlik İdman Yurdu forması ve rahmetli babam Aleattin Saygın’ın Bandırmaspor’un kurulduğu ilk yıllarında bordo beyazla süslenmiş arabalarla beni Balıkesir’e maçlara götürmesi… Demek ki bu iki kulübün aşısını o yıllarda almışım.

Bandırma Genç takımında en az 1000 seyirci önünde oynardık

Sonra Bandırmaspor Genç ve Amatör takımda oynadığım yıllar… İlk lisansiye dönemimde takımı rahmetli Kaleci Özkay Ağabey (Kurtaran) çalıştırıyordu… 73’lü, 74’lü yıllar… Cumartesi amatör maçlarda oynayıp Pazar günü Bölgesel Gençler Ligi’ndeki maçlara çıkıyorduk. Çanakkale senin Edirne benim misali… Bandırmaspor’un lig maçlarından önce genç takımlarla yaptığınız maçların kalitesini, heyecanını ve seyircinin oluşturduğu akustiği ve ambiyansı unutamam…

18 Eylül’lü Köfte Ahmet’i çok beğenirdim

Bandırma Amatör’de rahmetli Zeki Kırımlı, sağ açık Cihan, yine santrafor Adnan, sol bek Muhacir Sülo beğendiğim futbolculardı. Ama nedense Edincik 18 Eylül’de top koşturan Köfte Ahmet’e hayrandım. Oyunu çift yönlü oynayan kaliteli bir futbolcuydu.

Ne öğrendimse Hilmi Kiremitçi’den öğrendim

Antrenörlerimiz amatör ve genç takımlarda rahmetli Cici Burhan (Ciciler) daha sonra Sındırgılı Ertuğrul Moralı… Birinde okuma yazma yok, diğeri iyi niyetli, kafilenin levazım işleri ile meşgul… Yani kendi yeteneklerimizle oynuyoruz… Kimbilir özellikle genç takımı sahaya birlikte oynadığımız takım arkadaşları çıkarıyordu! Başarılıydık… Ben futbolu daha çok rahmetli Hilmi Kiremitçi’den öğrendim. (Fenerbahçeli Milli Futbolcu) Bandırmaspor’u çalıştırdığı yıllarda Perşembe günleri A Takım’ın çift kalelerine bizleri davet ederdi. Soner’li, Habeş Sedat’lı, Orhan Kapçak’lı takıma karşı idman verirdik.

Teknik kapasitemi lise bahçesinin duvarlarına borçluyum.

Oyun tekniğim iyiydi… Oyunu görerek oynamaya çalışırdım. Sırtımı çizgiye yapıştırır, oyunu hem ofansif hem de defansif anlamda izlerdim. Arkamda oynayan sol bekleri sürpriz toplarla hücuma sokardım. Daha çok asistlerimle öne çıkmıştım. Kısacası kontra top nedir? Çevre kontrolü nasıl yapılır? Adam nasıl eksiltilir? Bir sol açık olarak hepsini Hilmi Kiremitçi’den öğrendim (Hilmi Hoca’nın da eski bir sol açık olması benim için büyük bir avantajdı)

Balıkesir karmasında yer aldık

Genç ve Amatör takımlarda şampiyonluklar yaşadık. Gençlerde Balıkesir karmasında Bandırma’dan arkadaşlarım Süleyman Takunyacıoğlu, Levent Tavgaç ve Tayfun ile birlikte oynadığım yıllarda kaptanımız o yıllarda bize Susurluk’tan katılan Kaleci Hüseyin Çeri idi…

Genç Milli Takım seçmelerine çağırılmıştım…

Genç Milli Takım seçmeleri için Adana kampına çağırıldım. İçe kapanık, az konuşan bir yapım vardı. Adana kampına gitmeden önce o yılların Genel Kaptan’ı Eşekçi Mustafa’nın bana söylediği sözleri hiç unutamam. “Oğlum sen hep önüne bakıyorsun. Başarılı olman için sadece saha içi yeteneklerin yetmez!” Haklıydı… Zaten babam da uzak diye Adana’ya beni göndermemiş belki de kendim için bir fırsatı tepmiştim.

Kırklarelispor’da bir yıl profesyonel futbol oynadım

O hırsla aldım ayakkabıları Kırklarelispor seçmelerine gittim. Şansıma teknik kapasiteli bir takıma düştüm ve beğenildiğim. Kırklarelispor’da profesyonel futbolcu oldum. Yeşil beyazlı takım o yıllarda 3 ncü Türkiye Ligi’nde oynuyordu. Hocamız da Polat Çağlayan… Ezberci bir hoca…Geniş kadrodaydım. Ancak onun döneminde ilk 11’de fazla şans bulamadım. Daha sonra takımın başına Vefalı ünlü Tahta Bacak İsmet getirildi ve ilk 11 ‘de oynamaya başladım. Hiç unutmam Karagümrük maçında kazandığımız penaltıyı benim atmamı söylediğinde heyecandan titrediğimi hatırlarım. Neyse golü kaydetmeyi başarmıştım. O gün Karagümrük ile 2-2 berabere kalmıştık. Kırklareli’den Baba Yusuf, Sol Bek Suat, Kaleci İmeceli Hasan, Sol Açık Aziz ile birlikte oynadık. Bir de Gürhan isminde orta saha oynayan bir arkadaşım vardı. Sebat Gençlik, Karşıyaka, Hatayspor, Çorumspor maçlarında forma giydiğimi hatırlıyorum.

Üniversiteyi, öğretmenliği daha garanti gördüm

Ya futbolu ya da kazandığım Edebiyat Öğretmenliğini tercih edecektim. Geleceğimi daha garantili gördüğüm Üniversiteyi tercih ettim. Erzincan Lisesi’nde başladığım mesleğimi Nevşehir, Kocaeli ve Bandırma istasyonlarından geçerek tamamladım.

Şimdi kısa da olsa profesyonel futbolculuk yaşanmışlığımı Edebiyat Öğretmenliği ile birleştirerek spor yorumlarımda bir şeyler karalamaya çalışıyorum.

Artık takdir siz sevgili sporseverlerin.. Siz sevgili okurların…

BANDIRMASPOR GENÇ : O yıllarda maçlarımızı A Takımın öncesinde oynama şansını yakalamıştık.

BANDIRMA AMATÖR takımında da sayısız şampiyonluklar kazanmıştık

Genç Milli Takıma giden yolculuğum Balıkesir karmasında başlamıştı

Balıkesir karmasında dört Bandırmalı (Ayaktakiler) Zeyyat ve Levent, (Oturanlar) Süleyman Takunyacıoğlu ve Tayfun

Balıkesir karmasında sol iç olarak oynamıştım

3. Türkiye Ligi’nde Kırklarelispor’da profesyonel oldum.

Vefalı Tahtabacak İsmet ile Kırklarelispor’da başarı çizgisini yakalamıştım

Sezon açılışında Kırklarelispor olarak Fenerbahçe B Takımıyla karşı maç yapmıştık

Zeyyat Saygınbandirmasehir@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .