YILMAZ : BANDIRMA’DA KIZAMIK SORUNU YOK

YILMAZ : BANDIRMA’DA KIZAMIK SORUNU YOK

ABONE OL
5 Temmuz 2023 07:36
YILMAZ : BANDIRMA’DA KIZAMIK SORUNU YOK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçe Sağlık Müdür Vekili Hacı Durmuş Yılmaz, son günlerde sosyal medyada gündeme gelen Kızamık salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Kızamık hastalığından korunmanın tek yolunun aşılama olduğunu belirten Yılmaz, Bandırma’da kızamık aşılama oranını çok yüksek, o yüzden ilçemizde kızamık hastalığı konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor dedi.

Kızamık hastalığı konusunda açıklayıcı bilgiler veren İlçe Sağlık Müdür Vekili Hacı Durmuş Yılmaz Kızamık çocukluk yaş grubunda daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalıktan korunmanın tek yolu ise aşılamadır. Hastalık, solunum yoluyla bulaşmakta, ateş ve döküntü ile seyretmektedir. Beraberinde öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve konjunktivit gibi belirtiler bulunabilir.

Kızamık ölümcül olabilen bir viral hastalıktır. Bildirilen kızamık vakalarının yaklaşık %30’unda bir ya da daha fazla komplikasyon gelişmektedir. Bir yaş altı çocuklarda ve erişkinlerde ciddi komplikasyon riski daha yüksektir.

Kızamık döküntü çıkışından 4 gün öncesinden başlayarak döküntüden sonraki 5 gün sonrasına kadar bulaştırıcı kabul edilmektedir. Bulaştırıcılık döküntünün çıktığı ilk 24 saat en yüksektir. Maruziyet sonrası, belirtilerin başlamasına kadar olan inkübasyon süresi ortalama 10-12 gündür (7-18 gün).”

Kızamık hastalığının vaka tanımını yapan Yılmaz “ 38 C’den yüksek ateş, makülopapüler döküntü, öksürük, burun akıntısı veya konjunktivitile karakterize hastalık belirtisidir.

Yatışı gerekmeyen durumlarda vakalar 5 gün boyunca evde izole edilmeli, başka kişilerin eve ziyareti engellenmeli ve ev halkı aşılanmalıdır.

Vaka, evde ayrı bir odada izole edilmelidir.

Odaya giriş ve çıkışlar sınırlandırılmalıdır.

Hastanın bakımından sorumlu kişiler maske kullanmalıdır.

Ev halkı arasındaki okula/kreşe vb devam eden çocuklar, kızamık tanısı ekarte edilene kadar okula gönderilmemelidir.

Olası veya kesin kızamık vakasıyla temas etmiş olan ve iki doz aşılandığını belgeleyemeyen veya hastalığı geçirmemiş olan 6 ayın üzerindeki herkese KKK aşısı uygulanmalıdır.

6-11 ay arasında uygulanan doz, rutin aşı şeması içerisindeki doz yerine geçmediğinden; (arada en az dört hafta bırakılacak şekilde) 12 ay dolduktan sonra doz uygulanmalıdır. “ Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.