YENİ DÖNEM BAŞLADI… YETKİ BELGESİ OLMAYAN ARTIK BU İŞİ YAPAMAYACAK!

YENİ DÖNEM BAŞLADI… YETKİ BELGESİ OLMAYAN ARTIK BU İŞİ YAPAMAYACAK!

ABONE OL
4 Eylül 2023 10:10
YENİ DÖNEM BAŞLADI… YETKİ BELGESİ OLMAYAN ARTIK BU İŞİ YAPAMAYACAK!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte yetki belgesi olmayanlar bundan böyle taşınmaz ticareti yapamayacaklar.

Tuse Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Durak, gayrimenkul sektöründeki yenilikler ve değişimlerle ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.
Gayrimenkul sektörünün milyarlarca liralık işlem hacmine sahip ve milyonlarca kişinin alım-satım-kiralama işlemleri ile dahil olduğu bir sektör olduğunun altını çizen Durak “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği yürürlüğe girdi ve gayrimenkul satış sektörü kanunlar çerçevesinde disiplin altına alındı. Bundan böyle yetki belgesi olmayanlar Taşınmaz Ticareti yapamayacaklar” dedi.
Durak “Yönetmelikle gayrimenkul danışmanlığı işsiz kalanların tercih ettiği, emeklilerin vakit geçirdiği küçük esnafın işletmesinde yan dal olarak icra ettiği bir meslek olmaktan çıkıyor ve konusunda uzman olan kişilerin yapabileceği bir iş kolu oluyor. Yönetmelikle gelen en önemli yenilik; taşınmaz ticareti ile iştirak eden bir işletmenin gayrimenkul sektörü haricinde farklı iş kollarında faaliyet sürdüremeyecek olması ve ofisler için gelen fiziki standartlar. Milyarlarca liralık işlemlerin söz konusu olduğu bu hacimli sektörde bu sayede vergi kayıplarının da önüne geçilecektir; şeklinde konuştu.
Durak ;Yönetmelikle kiralama ya da satış amaçlı pazarlayacakları gayrimenkuller için yetki belgesi alma, portföy gösterimlerinde yer gösterme belgesi imzalatma, hizmet bedeli için fatura kesme zorunlulukları getirilmiştir. İnşaat firmaları ve mülk sahipleri kanunlar nezdinde savunmasız kalmamaları ve yönetmeliğe aykırı faaliyette bulunmamak için mutlaka yetki belgeli ofislerle çalışmalıdırlar” ifadesini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.