YAŞANAN DEPREMLER BANDIRMALI’YI KORKUTMADI - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

YAŞANAN DEPREMLER BANDIRMALI’YI KORKUTMADI

Bu haber 14 Şubat 2020 - 16:41 'de eklendi ve 2.086 kez görüntülendi.

Yaşanan Elazığ ve Manisa depremleri sonrasında konutlardaki sigortalılık oranlarında artış olmadığını belirten sigorta acenteleri depremler Bandırmalılar üzerinde negatif etki yaratmadığını ifade ettiler.

 KESKİNLER: DEPREMİ KADERİNE BIRAKMA

 Allianz Bandırma Acentesi Bora Keskinler Bandırmalıların deprem konusunda duyarsız kaldıklarının altını çizerek arabalarına gösterdikleri özeni ve ilgiyi ne yazık ki evlerine göstermiyorlar dedi.

Deprem sonrasında devlet nasıl olsa bize yardım yapar mantığının vatandaşlar arasında yaygın olduğunu ifade eden Bora Keskinler “ Bu mantık çerçevesinde insanlar deprem sigortası yaptırmıyorlar. Ülkemizde 17 Milyon konut var. Sigortalı konut sayısı ise 9,6 milyon civarında. Bu rakamları oranladığımız da % 54 civarına denk geliyor. Batı ülkeleri için bu oranların oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Elazığ ve Manisa ‘da yaşanan depremlerden sonra bile deprem sigortası yaptırma oranlarında beklenen artışı göremedik. Vatandaşların bana bir şey olmaz mantığı geçerliliğini hala koruyor. Depremin yaşandığı şehirlerde DASK poliçeleri için 15 bin konut hasar ihbarı yapıldı ve ödemelere hemen başlandı. Yıllarca emek vererek kazandığınız paralarla aldığınız konut ya da işyerlerini depremlerde kaybetmemek için vatandaşların deprem sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. “ Dedi.

GÖKKUŞ: DEPREM SİGORTASINDA TAPU KAYITLARI GEÇERLİ OLSUN 

Öznur Gökkuş Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Limitet Şirketi Sahibi Öznur Gökkuş Elazığ ve Manisa depremleri sonrasında sigorta yaptırma oranlarında büyük bir artış olmadığını söyledi.

Gökkuş “ Bandırma’daki konut ve işyerlerinde yapılan sigorta oranları % 40 civarına yükseldi. Bandırma’da evi ve işyeri sahipleri deprem sigortasına çok sıcak bakmıyorlar. Artış daha ziyade beklenen büyük Marmara depremi dolayısıyla İstanbul civarında  oldu. Bandırmalı sadece elektrik ve su abonesi olmak amacıyla konutunu ya da işyerini sigorta yaptırıyor. Bunu da evin Metrekaresini düşük göstererek minimum ederlerle yaptırıyor. Normal değerler üzerinden deprem sigortası yaptıranların oranı ise % 25’i geçmiyor. Sigorta yapılırken kişinin beyanı değil tapu kayıtlarının geçerli olması gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum.

Vatandaşlar deprem sonrasında nasıl olsa Afet Fonundan para alamayız ya da bina yıkıldığı zaman nasıl olsa öleceğiz mantığı ile deprem sigortası yaptırmadığını düşünüyorum. Aynı mantıkla sigorta yenilemesine de gitmiyorlar. Eskiden köy olan ancak şimdi mahalle konumuna gelen yerleşim alanlarında sigortalılık oranları oldukça düşük. Sanırım Allah bizi korur mantığı ile konutlarına sigorta yaptırmıyorlar.

Vatandaşların deprem sigortası yaptırırken bina özel sigortasını da yaptırmalarını özellikle söylemek istiyorum. Böylece herhangi bir hasar ödemelerinde hasarın tamamını alabileceklerdir. “ dedi.

 

ATAKAY: 100 M2 EVİN SİGORTASI SADECE YILLIK 200 LİRA

 Ülkenin deprem kuşağı üzerinde olmasına karşın deprem sigortası yaptırma oranlarının oldukça düşük olduğunu belirten Atilla Atakay Sigorta acentesi sahibi Atilla Atakay art arda yaşanan depremler bile deprem sigortası yaptırma oranlarında değişiklik yaratmadı dedi.

Açıklamasında ülkenin batısında ve doğusundaki konut ve işyeri sigortalılık oranlarında büyük farklılıklar olduğunun ifade eden Atilla Atakay “ ülke geneline % 54 olan sigortalılık oranı Batı illerinde % 70 oranlarına çıkarken ne yazık ki doğu illerinde bu rakamlar çok daha düşük seviyelerde kalıyor. Örnek vermek gerekirse Marmara Bölgesindeki konutların ve işyerlerin % 50’si sigorta kapsamında bulunurken Doğu Anadolu Bölgesinde bu oranlar sadece % 4 oranında bulunuyor.

Ülkemiz gibi Bandırma’da 1. derecede deprem kuşağında yer alıyor. Edincik ve Manyas kırıkları ile Bandırma kuşatılmış durumda. Bu gerçek bilinmesine karşın yaşanan depremler sonrasında bile Bandırmalılar konutlarına ve işyerlerine deprem sigortası yaptırmaktan imtina ediyorlar. Son dönemde yaşanan Elazığ ve Manisa depremleri sonrasında Bandırma’daki sigortalı bina sayısındaki artışın % 10’u geçebileceğini düşünmüyorum.

100 M2 olan bir konutun deprem sigortası yıllık yaklaşık 200 TL civarındabulunuyor. Binanın yaşı ve tipi bu rakamlarda artış ya da düşme oluşturabilir. Bu rakamlar aylık bazda bakıldığında 16 liraya tekamül ediyor. Tüm hayatları boyunca çalışarak ev sahibi olanlara aylık 16 lirayı çok görmemelerini öneriyorum. Devlet nasıl olsa yardım eder yanlışına vatandaşlarımız düşmesinler. Devlet deprem sonrası sadece çadır, konteynır ve aş verir. Vatandaşlarımızın bu gerçeği görerek konut ya da işyerlerini en kısa sürede sigortalatmalarını tavsiye ediyorum “ dedi.    Cemal ATABEY

 

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Grand Asya Hotel

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN