ÜRETİMDE SON YILLARIN EN İYİ REKOLTESİNİ GÖRECEĞİZ - Bandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Bandırma'dan Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

ÜRETİMDE SON YILLARIN EN İYİ REKOLTESİNİ GÖRECEĞİZ

Bu haber 26 Haziran 2020 - 11:22 'de eklendi ve 816 kez görüntülendi.

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez bu sene bölgedeki tarımın çok bereketli geçmekte olduğunu belirterek son yılların en iyi hasadını bu sene gerçekleştireceğimizi rahatlıkla ifade edebilirim dedi. Bölge tarımını Şehir Gazetesine değerlendiren Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez “Bu sene yaşanan hava şartları, bereketli yağışlar ve çiftçimizin bilinçli ekim yapması rekoltenin bölgemizde yüksek olmasını sağladı.

220 BİN DEKAR ALANDA HUBUBAT EKİMİ GERÇEKLEŞTİ
Bölgemizde 220 Bin dekar alanda hububat (Arpa, Yulaf, Buğday) ekimi yapılıyor. En önce başlayan arpa hasadında son yılların en iyi rekoltesini gerçekleştiriyoruz. Dekar başına 500 ile 800 Kg. Arpa ürünü verimi sağlandı. Arpada üreticisi 1,4 lira birim fiyatı beklese de fiyatlar 1,25 civarında kaldı.
Buğday üretiminde de çok iyi rakamlara ulaşacağımızı rahatlıkla ifade edebiliriz. Yıl içinde verimli yağışların olması, üreticilerimizin çok daha bilinçli ekim yapmaları buğday rekoltesine de çok olumlu yansıyacak. Bölgemizde yeni yeni buğday hasadına başlanıyor. Buğdaya verilen 1,65 lira beklentilerin aşasında kalmadı. Artış geçen senelere göre daha yüksek oldu.
Bölgemizde yapılan Ayçiçek üretiminde de sonuçlar oldukça iyi görünüyor. Şartlar ayçiçeği içinde çok olumlu oldu. Eylül ayında başlayacak Ayçiçeği hasadı üreticileri fazlasıyla memnun edecek.
Kanola hasadında nispeten geç kalındığını söyleyebiliriz. Çünkü yağışlar dolayısıyla üründe nem oranı yüksek durumda. Üretici ürününün kurumasını bekliyor. Ekim geçen senelere göre daha az olsa da verimin yüksek olacağı görülüyor. Geçen sene kanola üretiminde verimin düşük olması bu seneki ekimi azalttı.”
BÖLGEMİZ YERLİ TOHUMCULUKTA İYİ DURUMDA
Balıkesir bölgesinin sebze tohumculuğu açısından ülkede bir numarada olduğunu belirten Başkan Dönmez “özellikle soğan tohumculuğu konusunda bölgemizde çok ciddi firmalarımız bulunuyor. Buğday tohumu konusunda da Gönen ve çevresi çok ileri bir noktada olduğunu ifade edebilirim. Yerli tohumun her geçen gün üretimde daha fazla kullanılmasıyla verim artıyor.” Dedi.
Cemal ATABEY

Bandırma Web Tasarım

Tercüme Bürosu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Grand Asya Hotel