UNUTULAN SARAÇLIK MESLEĞİNİN BANDIRMA’DAKİ SON TEMSİLCİSİ - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

UNUTULAN SARAÇLIK MESLEĞİNİN BANDIRMA’DAKİ SON TEMSİLCİSİ

Bu haber 07 Mayıs 2022 - 9:45 'de eklendi ve 436 kez görüntülendi.

 

Unutulmaya yüz tutan belki de artık sadece adı kalmış saraçlık mesleğinin Bandırma’daki son temsilcisi olan Hüseyin Berberoğlu (69) Şehir Gazetesine konuştu.

Mesleğe 1982 yılında kayınpederinin yanında öğrendiğini ifade eden Hüseyin Berberoğlu “Kayınpederim Mustafa Palaz Atatürk Caddesinde PTT’nin yanında bulunan saraç Sait Ustanın çırağı idi. mesleği ondan öğrenmişti. Ben de 1982 yılında Mustafa Palaz’ın çırağı oldum. Eskiden çıraklık mesleğe atılmanın ilk adımıydı. Bizler çıraklıktan mesleği öğrendik.

Eskiden Bandırma’da şehir için taşımacılığında at arabaları kullanılırdı. Şimdi onlarda kalmadı. Saraçların işi genellikle bu arabalarda kullanılan Paldum, Hamut ve Belleme gibi havyan üzerinde kullanılan meşin parçalarını dikmek üzerine olurdu. Bir de çocuklar patlayan meşin topların yaması için çok sıkça gelirdi. Artık Bandırma’da at arabası kalmadı. Çocukların topları da artık fabrikasyon oldu. Bizim saraçlık mesleği de unutulmaya yüz tuttu. Bandırma’daki son saraçta benim. Bende sonra da kimse bu mesleği yapmayacak. Saraçlık ta artık yapılan işler de zamana uyarak değişti. Artık biz de kemer ve tasma yapımına ve branda dikimine döndük. Kısacası saraçlık mesleği de tarihe karıştı diyebiliriz. “

Bizler ustamızdan bu mesleği çıraklıktan öğrendik diyen Hüseyin Berberoğlu “Ne yazık ki şimdilerde ben bu mesleği öğrenmek istiyorum diyen geçler bulup ona saraçlık mesleğini öğretmenin olanağı yok. Gençler çırak olup mesleğe çıraklıktan başlamak istemiyorlar. Onları suçlayamayız ki, onlar üniversite okumanın derdinler.

Bandırma’da olduğu gibi çevre ilçeler Erdek, Gönen’de bile saraçlık mesleğini devam ettiren ustalar kalmadı. Sadece Balıkesir’de bir saraç ustası mesleği ayakta tutuyor. Son dönemlerde televizyonda ilgiyle izlenen eski tarihli diziler için yapım işini yapan bu arkadaşa şans kapısı açtı.

Saraçlık mesleğinin son temsilcileri olarak tabi ki, mesleğin sona ermesi bizleri fazlasıyla üzüyor. Keşke Kültür Bakanlığı saraçlık gibi unutulmaya yüz tutmuş mesleklere destek programlarını hayata geçirebilse. “ dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Superiority inside the the watchmaking arena method will be the first step toward rolex replicas swiss made .