ÜNİVERSİTEDE DEPREM SEMİNERİ

ÜNİVERSİTEDE DEPREM SEMİNERİ

ABONE OL
9 Şubat 2024 09:34
ÜNİVERSİTEDE DEPREM SEMİNERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Türkiye Yüzyılının Başında” seminer serisinin ilki olan, Türkiye’nin önde gelen sismologlarından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel’in davetli konuşmacı olduğu “Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” temalı seminer, Rektör Prof. Dr. İsmail Boz’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Serel, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ile Prof. Dr. Ebru Kaya Mutlu, Genel Sekreter Vekili Faruk Küçük, akademik ve idari personeli, basın mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katılım gösterdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminerin açılış ve selamlama konuşmalarını Rektör Prof. Dr. İsmail Boz gerçekleştirdi. Bizatihi yakın çevresinden verdiği kayıplarla deprem acısını derinden yaşadığını ifade eden Rektörümüz, “Türkiye Yüzyılının Başında” seminer serimizin böylesine anlamlı bir programla başlamasının önemini vurguladı.

Seminerin davetli konuşmacısı Prof. Dr. Ali Osman Öncel, gerçekleştirdiği sunum ile depremlerin ve Türkiye’nin bu doğal olaylarla karşılaştığı risklerin jeofizik perspektifini ele aldı. Türkiye’nin sismik konumu ve fay hatlarının potansiyel yıkıcı etkileri üzerinde duran Öncel, “depremlerin etkilerini kavramak ve depremlerle baş etme stratejilerini bilimsel temellere dayandırmak, toplumsal bir sorumluluktur” dedi. Deprem bilimine bireysel olarak vatandaşların da katkıda bulunabileceğini belirten Öncel, “vatandaş sismolojisi” modeli ile sosyal sorumluluğumuzu yerine getirebileceğimizi ifade etti. Yaşam alanlarının sağlam zemin üzerine kurulmasının hayati öneme sahip olduğu belirten Öncel, “Türkiye, aktif fay hatları üzerinde ve büyük bir deprem riski altındadır. Binaların sağlam olması bu konuda çok önemli. Zayıf zeminler üzerine kurulu binaların güçlü depremlerde yıkılması kaçınılmaz sondur. Maalesef mevcut yapı denetimleri zemin konusunda da yetersizdir. Bu bağlamda kentsel dönüşüm büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Yüzyılının Başında” seminer serinin ilki olan “Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” temalı seminer, konuklardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.