ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN GELEN ÖĞRENCİLERE YÜKSEK KİRA ŞOKU!.. GERİ DÖNENLER VAR! - Bandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz OlsunBandırma Şehir | Yaşadığınız Şehirden Haberiniz Olsun

SON DAKİKA

MANŞET

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN GELEN ÖĞRENCİLERE YÜKSEK KİRA ŞOKU!.. GERİ DÖNENLER VAR!

Bu haber 30 Ağustos 2021 - 14:13 'de eklendi ve 925 kez görüntülendi.

Yüz yüze eğitimin başlayacak olması, 19 Bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü Bandırma’da kira artışlarına sebep oldu. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun yaşadığı bölgelerde konut kiraları cep yakarken, öğrenciler ise fiyatlarda iyileştirme yapılmasını bekliyor.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına, okulların ise yüz yüze eğitime başlamasına az bir süre kala Bandırma’da konut fiyatlarında artış yaşandı. Üniversiteye yakın bölgelerde geçtiğimiz yıl 1000 TL’den başlayan konut kiraları, bu yıl 1500-2500 TL’den sunuluyor.

BANSİAD’TAN ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Konu hakkında açıklamada bulunan Bandırma İş İnsanları Derneği (BANSİAD) Başkanı Funda Dedeoğlu, ” Bandırma’mız Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinin açılması ve buna bağlanan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin faaliyete girmesiyle birlikte ciddi bir çekim merkezi oldu. Özellikle Üniversite Rektörlüğünün ve Üst Yönetiminin katkısı ile Üniversitemizin, bina, çevre düzenlemesi, öğrencilerin ihtiyaç duyacakları sosyal ortamlara yönelik çalışmaların sürdüğü gözlemlenmektedir. Ayrıca yeni açılan Fakülteler, Meslek Yüksek Okulları ile mevcut olanlarda açılan yeni bölümler sonucu, gerek öğrenci sayısında, gerek görevli personel, özellikle akademisyen sayısında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler sadece Bandırma’mızı değil, Bandırma’mız ile birlikte anılan Manyas’ı, Susurluk’u, Erdek’i ve Gönen’i de kapsayan geniş bir coğrafyayı da doğrudan etkiliyor.
Hal böyleyken: Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala, halen kayıtlı öğrencilerimiz ve Üniversitemizde okuma hakkı kazanma ihtimali olduğunu düşünen gençlerimiz ve aileleri, yurt ya da ev arayışına girdiler. Bu süreçte üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından birisi olan barınma sorununun önemi ve aciliyeti ortaya çıktı. Ne yazık ki üniversite ve öğrenci sayısı hızla artarken, yurt sayısı talebi karşılayacak hızda artmıyor. Yurt ve öğrenci sayısı arasındaki orantısızlık, barınmanın üniversitelilerin en öncelikli sorunlarından biri olduğunu bize gösteriyor. Kendilerine kamu ve özel sektöre ait yurtlarda yer bulamayan öğrenciler özel pansiyonlarda, apart otellerde, kiralık evlerde, ailesinin ya da akrabalarının yanında ve öğrenci evlerinde kalıyorlar. Bu sene kentimize gelecek ve yüz yüze öğretim görecek öğrenci sayısı 19.000 civarında ve ne yazık ki kentimiz bu öğrencilere ev sahipliği yapma konusunda hazır değil. Binlerce öğrencimiz barınma sorunundan dolayı kayıt dondurma tehlikesi ile karşı karşıya. Biz de dahil sivil toplum kuruluşlarına, çocuklarını herhangi bir yerde barındıramayan ailelerin başvuruları geliyor. Diğer yandan bu zor ekonomik şartlarda yer bulamayan öğrenciler, özel pansiyonların, apart otellerin, kiralık evlerin fahiş fiyat politikaları ile de karşı karşıya kalıyorlar. Öğrencilerimize bu konuda imkan tanınmamasının sonucu, kayıt dondurarak memleketlerine dönmek zorunda bırakmaktadır. Bu gençlerimizin öğrenim haklarının ellerinden alınmasıdır. Hiç birimizin buna hakkı yoktur.
Bansiad olarak acilen Bandırma’mıza yeni yurtların ve öğrenciler için barınmaya uygun olacak konutların yapılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz. Sorunun siyaset üstü kabul edilmesi, yerel ya da genel siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Sorun acildir. Çözümün için Valimizden, Milletvekillerimizden, Başkanlarımızdan, ilgili tüm Kamu Kumu Yöneticilerimizden ve tüm Bandırmalı hemşerilerimizden bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

6 BİN KİŞİLİK YURT VAR, YENİ YURTLAR SIRADA

Bandırma’da özellikle On Yedi Eylül Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana hızla artan yurtlar ile birlikte hali hazırdaki KYK ve özel yurtlardaki yatak sayısı 6 bini buldu. Hızla artan öğrenci sayısı karşısında yetersiz kalan yurtların yenilerinin yapımı da devam ediyor. Son olarak tamamlanan ve bu yıl hizmete başlayacak 1500 kişilik KYK yurdunun ardından 2 bin kişilik bir yurdun yapımının başlaması da an meselesi

 

&nbps

Bandırma Araba Servisi

&nbps;

Bandırma Laptop Tamiri

Bandırma Emlak

Bandırma Web Tasarım

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN