ÜÇ FİDAN BANDIRMA’DA ANILDI

ÜÇ FİDAN BANDIRMA’DA ANILDI

ABONE OL
7 Mayıs 2024 11:01
ÜÇ FİDAN BANDIRMA’DA ANILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bandırma Demokrasi Platformu bileşenleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı ölüm yıldönümlerinde andılar. Cumhuriyet Meydanında toplanan Demokrasi Platformu Üyeleri yapılan konuşmaların ardından deniz kenarına yürüyerek Deniz’lerin anısına karanfil bıraktılar.

Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, Bundan 52 sene önce bugün “Tam Bağımsız Türkiye” mücadelesinde idam edilen ’68 hareketi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, binlerce gencin emperyalizme, savaşa ve sömürüye karşı mücadelesinde yaşamaya devam ediyor dedi..

Gökdeniz konuşmasında ” ‘68’e damga vuran öğrenci gençlik mücadelesinin Türkiye emekçi sınıflarının mücadelesiyle birleşmesinin ve düzen siyasetinden kopuşun simgesi olan Denizlerin bıraktığı miras, mücadelemizin pusulası olmaya devam ediyor. Deniz ve yoldaşları önce öğrenci hareketinin, ardından işçi-köylü hareketiyle birleşerek dönemin egemenlerinin korkuyla ifade ettiği gibi “sosyal uyanışın” ve emperyalist barbarlığa karşı bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin önderleri oldular. Siyonist İsrail devletinin işgali altındaki Filistin halkı bir soykırımla yüz yüzeyken, Ortadoğu bütünüyle bir savaş meydanına çevrilirken, emperyalistler silahlanma harcamalarıyla halkaların geleceğine ipotek koyma yarışındayken, Türkiye’deki bütün yeraltı ve yerüstü kaynakları İliç’te olduğu gibi emperyalist tekellere peşkeş çekiliyor, emperyalistlerin işbirlikçisi tek adam yönetimi NATO’culuğundan ödün vermiyor, Türkiye’yi emperyalist savaş örgütleri ve tekellere daha bağımlı hale getiriyor. Ucuz işgücü, kuralsız çalışma, sendikasızlaşma, baskı ve zor aygıtlarıyla Türkiye’yi emperyalizme “sömürü cenneti” olarak sunanların karşısında Denizlerin mücadelesi, yalnızca idamlarının yıldönümü olan 6 Mayıs’ta tarihin tozlu sayfalarından yılda bir gün çıkarılarak hatırlanacak bir anma gününün ötesinde, anti-emperyalizm bayrağını yükselttiğimiz gündür. Taksim’i anayasayı hiçe sayarak işçi ve emekçilere yasaklayanlar, gözaltı ve tutuklama terörüyle büyük sermayenin emekçi sınıflara yönelik saldırı dalgasını büyütenler; Denizlerin denize döktüğü 6. Filo’ya secde edenlerin soyundandır. Bu memleketi ABD emperyalizminin, yerli işbirlikçilerinin çiftliği yapmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Denizlerin yolunda ilerlediğimiz mücadelemizle demokratik, tam bağımsız Türkiye’yi kuracağız!” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.